Roztratení Nemci - Karl Markus Gauss
Roztratení Nemci
10,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Roztratení Nemci

Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori

Absynt, 2017
3-4 hodiny čítania

Ďalšie formáty

E-kniha
7,69 €

Litva, Spiš a Ukrajina. Čo spája vrcholy tohto zvláštneho trojuholníka? Všade tu žijú roztrúsené a zabudnuté nemecké menšiny, po stopách ktorých sa vybral rakúsky spisovateľ a reportér Karl-Markus Gauss. Roztratení Nemci, to je vzrušujúca a zároveň...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

10,99 €

Vypredané, je však dostupné ako e‑kniha.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Litva, Spiš a Ukrajina. Čo spája vrcholy tohto zvláštneho trojuholníka? Všade tu žijú roztrúsené a zabudnuté nemecké menšiny, po stopách ktorých sa vybral rakúsky spisovateľ a reportér Karl-Markus Gauss.

Roztratení Nemci, to je vzrušujúca a zároveň smutná kniha o osudoch ľudí žijúcich na periférii sveta i o nacionalizme, ktorý je hybnou, ale aj zhubnou silou histórie mnohých krajín. V komplikovaných dejinách strednej a východnej Európy to platí dvojnásobne.

Gaussova kniha síce rozpráva predovšetkým o Nemcoch a nemeckých menšinách, nemilosrdné dejinné zrkadlo však nastavuje aj nám, Slovákom. Čo zistil v Levoči a čo v Spišskom Štvrtku? Možno aj to, ako sa vyrovnať s vlastnou minulosťou i s pojmami ako národ a národnosť.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha

Vypredané

E-knihy a audioknihy

PDF
EPUB
MOBI
7,69 €

Okamžite na stiahnutie

Ďalšie

Recenzie, kritiky

„Karl-Markus Gauss je cestovateľom v tom najlepšom zmysle slova – bez predsudkov a povier, s otvorenými očami, ale aj s otvoreným srdcom. Málokto píše o neznámej Európe, o menšinách, malých jazykoch a o ľuďoch žijúcich na perifériách s takými hlbokými vedomosťami a zároveň tak vrúcne a nežne ako on.”
Martin Pollack

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
192
Hmotnosť
189 g
Rok vydania
2017
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Absynt
Rozmer
115×185 mm
ISBN
9788089876273
Naše katalógové číslo
264265

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,9 / 5

14 hodnotení

5
5
2
1
1

18
Diablova pevnosť - Juraj Červenák
Práve čítam
Diablova pevnosť

Žena, manželka, matka, redaktorka, historička, knihovníčka, čitateľka, frankofilka, potterhead, rpg hráčka... a mnoho iného :-)

Ivana Černáková
19.3.2019
O stratených nádejách, ilúziách, životoch...
Overený nákup
... takú príchuť má táto kniha. Ani samotný Gauß veľa nádejí roztrateným nemeckým menšinám nedáva. Šiel po ich stopách, vypočul si mnohé z ich dejín, vypočul si názory často posledných predstaviteľov, videl bezútešnosť niektorých oblastí, v ktorých žili. Mnoho z nich nevedelo vôbec po nemecky a naopak tí, čo vedeli a hlásili sa k Nemcom, občas Nemcami vôbec neboli.
Gauß odkazuje na dejiny - či už príchod povolžských Nemcov na osídlenie pustých krajín, či na pôvodné nemecké osídlenie Spiša, Stalinove deportácie alebo kruté časy pred, počas a po druhej svetovej vojne... to všetko spôsobilo roztratenie Nemcov po strednej a východnej Európe. Zatrpknutosť vlčích detí, márne čakanie ruských Nemcov presídlených kedysi dávno do Kazachstanu a neskôr zostávajúcich na Ukrajine s poslednými nádejami, že by ich Nemecko,krajina, kde nikdy neboli a ktorej reč už zabudli, mohla prijať za svoju...
Drobné príbehy jednotlivcov dopĺňajú mozaiku autorovej cesty.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Keby mi doktor povedal, že mám len šesť minút života, nepremýšľal by som. Písal by som o trochu rýchlejšie.“

Isaac Asimov