Kultúrnohistorické eseje - Johan Huizinga
Kultúrnohistorické eseje
11,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kultúrnohistorické eseje

Európa, 2016
3-4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Európa, 2016
Preklad

Nizozemský kultúrny historik Johan Huizinga (1872—1945) sa preslávil najmä dvoma knihami, medievistickou prácou Jeseň stredoveku (1919) a kultúrnofilozofickou štúdiou Homo ludens (1938). Okrem toho je však aj autorom mnohých ďalších kníh a esejí z...

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Prvé slovenské vydanie brilantných esejí popredného európskeho mysliteľa.
Nizozemský kultúrny historik Johan Huizinga (1872—1945) sa preslávil najmä dvoma knihami, medievistickou prácou Jeseň stredoveku (1919) a kultúrnofilozofickou štúdiou Homo ludens (1938). Okrem toho je však aj autorom mnohých ďalších kníh a esejí z oblasti ranomoderných európskych dejín (napr. Erasmus, Kultúra Nizozemska v 17. storočí), z dejín USA (Človek a dav v Amerike, Amerika ako žije a myslí), z indickej literatúry (Vidušaka) a takisto kritických diel o úpadku modernej západnej civilizácie v 20. storočí (V tieňoch zajtrajška, Zhanobený svet). Vo všetkých týchto dielach sa prejavil nielen ako brilantný mysliteľ, ale aj ako skvelý literát.

Súčasný výber jeho esejí približuje túto veľkú osobnosť európskej vzdelanosti prvej polovice minulého storočia ako vnímavého kultúrneho historika, ktorý mal nielen presné predstavy o základoch európskej civilizácie a kultúrnom jestvovaní jednotlivca i spoločnosti, ale aj o poslaní modernej historickej vedy.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Kultúrnohistorické eseje - Johan Huizinga
Rozum: Návod na použitie - Vladimíra Čavojová a kolektív
23,89 €

Recenzie, kritiky

Huizinga bol vášnivým človekom. Zároveň to bol uzavretý a rezervovaný človek. (...) V jadre strávil svoju existenciu zväčša v študovni, táto existencia sa pritom zakladala na fundamentálnych protikladoch a pozostávala z podoby, v akej tieto protiklady krotil.
Willem Otterspeer

Ako historika možno Huizingu považovať za predchodcu modernej francúzskej školy Análov; je tu aj príbuznosť so skupinou nemeckých historikov umenia a kultúry z inštitútu zriadeného Aby Warburgom (...). Huizinga vyriešil málo problémov (majú sa o to vôbec historici usilovať?), no predložil mnoho návrhov, ktoré sa ukázali ako použiteľné. Jeho dielo zostáva príkladom možností a limitov kultúrnych dejín.
Wessel E. Krul

Súčasný záujem o Huizingu pramení zo skutočnosti, že sa v oblasti poznania človeka a kultúry sústredil na jedinečnosť javov, a podobne ako na prelome 19. a 20. storočia vyslovili viacerí humanitní vedci pochybnosti o pozitivistickom svetonázore a redukcionizme Comteovej metódy vo vedách o človeku, tvorí aj Huizingovo dielo uholný kameň autonómnej humanistiky.
Adam Bžoch

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
200
Hmotnosť
338 g
Rok vydania
2016
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Európa
Rozmer
130×210 mm
ISBN
9788089666270
Naše katalógové číslo
247539

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac
Kúpte spolu
Kultúrnohistorické eseje - Johan Huizinga
Rozum: Návod na použitie - Vladimíra Čavojová a kolektív
23,89 €

„Knihy pokladám za najlepšiu výzbroj na cestu životom a ľutujem všetkých inteligentných ľudí, ktorí ich nemajú.“

Maurois Montaigne