Knihy
E-knihy

Prievidza na starých pohľadniciach

Okamžitý download
PDF

Dnes sa vydáme na cestu do minulosti. Zaspomíname si na starú Prievidzu, ktorá nám odhalí mnohé tajomstvá, predstaví sa nám v plnej kráse tak, ako ju mnohí ani nepoznajú. Stretneme pôvodných obyvateľov, ktorí si žili svoj všedný...

Čítaj viac

5,90 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Dnes sa vydáme na cestu do minulosti. Zaspomíname si na starú Prievidzu, ktorá nám odhalí mnohé tajomstvá, predstaví sa nám v plnej kráse tak, ako ju mnohí ani nepoznajú. Stretneme pôvodných obyvateľov, ktorí si žili svoj všedný život Prievidžana, smiali sa, smútili, snívali aj plánovali. Stretneme ľudí, o ktorých s nostalgiou hovoríme ako o minulých generáciách. Oni tvorili naše mesto. Netušili, ako bude vyzerať dnes, no stále vedia rozprávať o tom, aké bolo kedysi.
Knihu Prievidza na starých pohľadniciach zostavil Prievidzský zberateľ starých pohľadníc Michal Dobiaš zo svojej súkromnej zbierky. Každá z pohľadníc má svoj príbeh. Rozpráva o tom, kam sa podeli tie domčeky, polia, lúky i ľudia. Už nie sú, a predsa ostali súčasťou mesta. Pohľadnica je totiž niečo celkom iné ako dobová fotografia. Zachytáva skutočnú dušu, dušu mesta a nefalšované emócie, s ktorými sa ich odosielatelia chceli podeliť, keď ich posielali svojím známym, priateľom a láskam.

Prezrite si pohľadnice, vnímajte ich charakter, porovnávajte, čo bolo kedysi, čo ostalo dnes, a potom, zavrite len tak oči. Nikam sa neponáhľajte, pretože práve teraz sa zastavil čas. Stránka za stránkou, slovo za slovom prechádzajte sa ulicami nášho mesta, spoznávajte nepoznané, či dávno zabudnuté. Prenesiete sa do doby, keď pohľadnica cestovala z Prievidze do sveta.

Historické pohľadnice prezentované v tejto knihe ukazujú obraz Prievidze od konca 19. až do polovice 20. storočia. Pohľadnice z tohto obdobia sú dokumentom nielen zmien tlačiarenských techník, estetických názorov a vkusu, ale dokonca aj štátoprávneho usporiadania krajiny. Kniha sa venuje „Zlatému obdobiu“ Prievidze, ktoré je sprevádzané najväčším rozmachom pohľadníc ako spôsobu komunikácie.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha Tlačiareň Patria, 2014

Vypredané

E-knihy a audioknihy

E-kniha Michal Dobiaš - PROFITEX, 2016
PDF
5,90 €

Okamžite na stiahnutie

Ďalšie
Kúpte spolu
Prievidza na starých pohľadniciach - Michal Dobiaš
Klbko zmijí - Dominik Dán
17,89 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
94
Vydavateľstvo
Michal Dobiaš - PROFITEX
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
240165
Rok vydania
2016

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Mária Uhrová
25.12.2015
Výborný nápad
Včera mi Ježiško položil túto knižku pod stromček. Manžel - starý prievidžan ju odložil o druhej v noci, ja som s ňou strávila takmer celé dnešné Vianočné popoludnie. Nádherne spracovaná kniha, čo sa týka pohľadníc aj textov. Človek sa ponorí do histórie. Mne čo som nevyrastala v Prievidzi niektoré veci doplnil a objasnil manžel, niektoré som počula dávnejšie z rozprávania jeho rodiny na rodinných stretnutiach, niečo z Prievidze si pamätám z detstva, keď nás zvážali z dedín na prvé máje. Hoci som v Prievidzi nevyrastala, cítila som podobne ako on nostalgiu za pôvodným mestom. Pán Dobiaš si zaslúži poďakovanie za túto krásnu knihu. Čítaj viac
Robert
30.1.2015
Vyborna
Krasna knizka, kazda pohladnica obsahuje velavravne popisy jednotlivych pohladnic. Pohladnice su kategoricky rozdelene, naozaj vydarene dielko, ktore by nemalo chybat v kniznici ziadneho Prievidzana :) Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Prievidza na starých pohľadniciach - Michal Dobiaš
Klbko zmijí - Dominik Dán
17,89 €

„Keď zbierame knihy, zbierame šťastie.“

Vincent Starrett