Knihy
E-knihy

Bratia Karamazovovci

Európa, 2016
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
13 hodín čítania
Vydavateľstvo
Európa, 2016

Už vyše sto rokov neutíchajú spory o tom, ktorý z románov F.M. Dostojevského je najlepší. Jedni tvrdia, že prvý – Chudobní ľudia, – pretože znamenal novú kvalitu v ruskej literatúre...

Čítaj viac

12,95 €

Bežná cena Bežne 18,99 €

Ušetríte 32%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Rodina Karamazovovcov predstavuje charakteristický predobraz vtedajšej zdeformovanej spoločnosti.

Už vyše sto rokov neutíchajú spory o tom, ktorý z románov F.M. Dostojevského je najlepší. Jedni tvrdia, že prvý – Chudobní ľudia, – pretože znamenal novú kvalitu v ruskej literatúre (podľa Belinského to bol prvý ruský sociálny román); iní sa nazdávajú, že Zápisky z mŕtveho domu, pretože sú v nich všetky základné myšlienky a problémy Dostojevského tvorby posibírskeho obdobia; tretí zaň označujú Zločin a trest, pretože znamená novú kvalitu v spisovateľovej tvorbe (prechod od dialogického románu k polyfonickému) a je aj skladobne najucelenejší; štvrtí dokazujú, že Diablom posadnutí, pretože prináša jeho najhlbšie rozvažovanie o človeku a svete a piati vyzdvihujú práve Bratov Karamazovovcov, pretože je to posledný román, v ktorom sa ako v oceáne zlievajú všetky témy predchádzajúcich autorových veľtokových románov.

Tak ako každý z Dostojevského románov, predstavujú aj Bratia Karamazovovci neopakovateľnú myšlienkovú a umeleckú kvalitu, takže z hľadiska jeho stúpencov môže byť najlepší. Ide o to, že tak ako celé jeho dielo, predstavuje ďalší, iný, nový pokus myšlienkovo a umelecky preniknúť k „človeku ako k tajomstvu, ktoré treba odhaliť.“ Tak totiž svoje autorské vyznanie, svoj program, charakterizoval ešte na začiatku spisovateľskej dráhy on sám. Za toto odhaľovanie ľudského tajomstva platil tým najcennejším – zdravím a životom...
Čítaj viac
Kúpte spolu
Bratia Karamazovovci - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Žiadnu lásku, len sex - Vi Keeland
21,25 €
Ušetríte 9,64 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
928
Vydavateľstvo
Európa
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
235512
Rok vydania
2016

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,8 / 5

76 hodnotení

68
4
4
0
0

Anonym
30.11.2018
Viac ako literárne dielo
Ak by som mal opísať pocity ktoré vo mne toto dielo vyvolalo, ticho by som mlčal. A tak to má konieckoncov byť.
Každý človek, nehľadiac na vzdelanie či vek, bude po prečítaní obohatený.
Čítaj viac
anonym
10.5.2016
Vrchol
Toto dielo je absolútny vrchol literatúry. Nič sa mu nevyrovná, či už v komplexnosti, prejave, emocionalite, alebo pútavosti deja. Každý jeden z troch bratov Karamazovcov sídli v nás, je len otázkou času kedy sa ktorý prejaví.
Čítaj viac
Sebastián Pavelka
11.11.2015
Brilantné!
Chcel som tu napísať všetko čo si o Dostojevskom a jeho dielach myslím. Začal som rozoberať dopad jeho tvorby na ľudského ducha a prečo mu len len nestaviam 30 metrový pomník na svojej záhrade.
Dôvodom prečo som tak neuskutočnil je, že nedokážem slovami vyjadriť v akom vnútornom rozpoložení sa práve nachádzam. Už to prepisujem 30 krát, pretože akonáhle povolím uzdu emóciám, vzniká tu ďalší román.
Ale ja nechcem písať román o románe. Aj tak si to nikto neprečíta. A budúcemu čitateľovi to ani nie je potrebné čítať. Dostojevskij je zárukou toho najsilnejšieho literárneho zážitku, aký sa človeku len môže dostať.
Netreba šetriť superlatívmi, tu sú na mieste, lebo ani celý lexikón superlatívov vo všetkých jazykoch sveta by nedokázal toho Majstra dostatočne oceniť. A kto len ide špekulovať a polarizovať nad jeho dielami, je len obyčajný hlupák. Bratia Karamazovovci sú ďalším veľkolepým psychologickým románom, ktorý rieši hlbinnú psychológiu, sociálne problémy (zarážajúce, že 200 ročná literatúra rieši sociálne problémy dneška), filozofiu, náboženstvo, vieru v Boha a cirkev s takou brilantnosťou a jemnosťou v tej najkoncentrovanejšej a najčírejšej podobe žeby rozpálil aj studený kameň na žeravú lávu.

Padám na kolená a klaniam sa, až čelom búcham o zem. Ale aj keď môj mozog jasá, tancuje a spieva nad genialitou tohto autora, moja duša je rozorvaná a srdce plače. Opäť a zas som s dychtivosťou a nezastaviteľnou zúrivosťou otáčal stránku za stránkou matne si uvedomujúc, že všetko sa to raz skončí, že stránky sa minú a ja budem musieť povedať opäť a zas zbohom všetkým tým postavám, ktorým som sa ocitol v ich hlavách, prežíval ich radosti a trápenia. Veď zatvoriť takúto knihu, to je azda duchovná vražda, a čoby len vražda, to je hotová genocída.
Čítaj viac
Matúš
3.9.2012
Názor čitateľa
Od Dostojevského určite najlepšie dielo :) pre mňa... niet čo dodať v komentároch bolo napísané hádam všetko :) stručne, jasne a výstižne.

Hádam dodám ešte jeden fakt. Niekde som raz čítal, že o Dostojevskom bolo napísaných oveľa viac kníh ako napísal on sám.

Tento autor, kvantitatívne skromný na svoje diela sa vôbec nemusí hanbiť za ich kvalitu a určite ešte dosť dlho bude na špičke najlepších autorov, akých tá veľká, preveliká ruská zem zrodila !!!
Čítaj viac
daya
24.8.2012
Názor čitateľa
Nik nevie opísať postavy tak ako, ako Dostojevskij, máte pocit, ako keby ste ich skutočne poznali. Je to moja veľmi obľúbená kniha, už som ju prečítala dva krát, a určite sa k nej ešte niekedy vrátim
Čítaj viac
Plepo
18.5.2011
FMD je najdolezitejsi Rus historie

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Tri roky od kúpy najväčšieho (rozsahom takmer 1000 strán) a najväčšieho (v dejovom aj filozofickom zmysle) románu F.M Dostojevského Bratia Karamazovovci som sa odhodlal do neho vnoriť. A je to husté. Aj keď sa ocitneme v 2. polovici 19. storočia kdesi v centrálnom Rusku, nevadí to, pretože diskutované témy ako láska, vražda (tu hlavne otcovražda), viera a nevera, kresťanstvo (predovšetkým pravoslávie - symbolizované hlavne starcom Zosimom, ale presah aj do katolicizmu - Veľký inkvizítor a protestantizmu), alkohol, česť, pravda a lož, finančné problémy atď sú nadčasové. Traja bratia, synovia jedného mizerného otca Karamazova, ktorý ich má so svojimi dvoma už nebohými ženami, roztáčajú príbeh v zásade jednoduchej konštrukcie, ale opisovaný z viacerých uhlov. Vojak Miťa je viac menej vetroplach, Ivan intelektuál a "modernista" a najmladší Alexej dobroprajný kresťan. Otec Karamazov a syn Miťa sa zaľúbia do jednej ženy. Keď nájdu starého Karamazova mŕtveho a olúpeného, jednoznačným podozrivým je Miťa. Sledujeme spôsob uvažovania najdôležitejších postáv, súdny proces (aj právne nuansy), či vôbec fungovanie vtedajšej ruskej spoločnosti. A je isté, že Rusko bolo v čase písania lepšou krajinou, ako počas storočia 20. teho a 21. Nie som úplný znalec, ale ak mám povedať za seba, tak asi je to najsilnejší román 19. storočia vôbec. Napr. takto uvažuje o socializme (a odmieta ho) Aľoša: "Socializmus nie je len otázkou robotníctva. Je to predovšetkým otázka zhmotnenia ateizmu v súčasnosti, otázka Babylonskej veže, ktorá sa stavia práve bez Boha, nie preto, aby sa dosiahlo nebo zo zeme, ale nato, aby sa nebo znieslo na zem...". (Inak treba povedať, že Miťu by v dnešných časoch CSI z otcovraždy vysekali).
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Bratia Karamazovovci - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Žiadnu lásku, len sex - Vi Keeland
21,25 €
Ušetríte 9,64 €

„Hneď za veľkým básnikom je ten, kto mu dokáže porozumieť.“

Henry Wadsworth Longfellow