Účasť Maďarska v druhej svetovej vojne je fascinujúcim príbehom vzostupov a pádov, zmarených nádejí a snov. Deborah Corneliusová píše o snahe Maďarska získať späť starú slávu spojenectvom s nacistickým Nemeckom... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 24,90 €

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Účasť Maďarska v druhej svetovej vojne je fascinujúcim príbehom vzostupov a pádov, zmarených nádejí a snov. Deborah Corneliusová píše o snahe Maďarska získať späť starú slávu spojenectvom s nacistickým Nemeckom. Z dnešného pohľadu bol tento pokus od začiatku odsúdený na neúspech.

Kniha sa začína Trianonskou mierovou zmluvou, v ktorej Maďarsko prišlo o väčšinu územia a obyvateľstva. Snaha získať ich späť sa stala základom maďarskej zahraničnej politiky. Maďarskí politici v kľúčových okamihoch uprednostnili zisk územia pred inými záujmami. Uverili, že tým dosiahli svoj dlhodobý cieľ. Namiesto toho pod banálnou zámienkou bombardovania Košíc zaviedli krajinu do zbytočnej vojny, ktorá priniesla utrpenie vojakom na východnom fronte a neskôr aj domácemu obyvateľstvu. Maďarsko sa postupne stalo jedným z najkrvavejších bojísk druhej svetovej vojny a za svoje predchádzajúce rozhodnutia zaplatilo sovietskou okupáciou a štyridsiatimi rokmi komunistickej vlády. Vo chvíľach, keď sa Maďarsko muselo rozhodovať medzi dvoma možnosťami, si nakoniec takmer vždy vybralo tú nesprávnu.

Autorka sa venuje aj komplikovaným vzťahom Maďarska s medzivojnovým Československom, vrátane podielu na jeho rozbití prostredníctvom Viedenskej arbitráže. Neobchádza ani dodnes kontroverznú tému povojnovej výmeny obyvateľstva a postavenia maďarskej národnosti menšiny na našom území medzi vojnami aj po nej.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Posielame do piatich dní
24,90 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Ihneď na stiahnutie
PDF
EPUB
MOBI
12,90 €
Ďalšie
Originálny názov
Hungary in World War II
Počet strán
544
Rok vydania
2015
Edícia
História
Naše katalógové číslo
222576
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,8 / 5

4 hodnotenia

2
1
0
0
1

Ako sa vám páčila e-kniha?

Recenzie čitateľov

gasko
5.10.2019
Nie je to kniha pre tých, ktorý uznávajú historickú pravdu
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha popisuje udalosti , rozhodnutia a činy Maďarska v období 2. sv. vojny ale jej prístup je viac ako neobjektívny, dá sa povedať promaďarský. Hneď v úvode autorka ďakuje viacerým maďarským redaktorom za to, že jej upravili časti textov do "správnej podoby". V takto upravenom texte vyzerá Maďarsko počas vojnových rokov nie ako verný spojenec Hitlera, ale takmer ako demokratická krajina nesúhlasiaca s ním a bojujúca proti nemu. Napr. surový masaker nad domácim obyvateľmi v Novom Sade bol podľa nej vyvolaný Srbmi. Účasť 2. maďarskej armády na východnej fronte a jej katastrofu pripisuje len Hitlerovi a nie ambíciám vládnej garnitúry na zväčšenie svojho "životného priestoru". Pritom autorka neskrýva svoj rusofóbny postoj k Červenej armáde a jej bojovým akciám. Nie je spomenutá krutosť maďarských vojakov ďaleko prevyšujúca krutosti nemeckých fašistov pri Voroneži . Nechám bez komentára jej výrok, že po Stalingrade, ale hlavne po vylodení spojencov v Afrike do Maďarska zavial pocit slobody. Podobných hodnotení je v knihe viac.
Z dôvodu neobjektívneho postoja autorky považujem kúpenie tejto knihy za zbytočne vyhodené peniaze.
Čítať viac
Viktor
12.7.2018
Naozaj dobrá kniha
Kniha je písaná pútavým štýlom a pozerá sa na niektoré dejinné udalosti z úplne iného úhla. Autorka je nezaujatá a s faktami pracuje veľmi profesionálne. Je to naozaj skvelé čítanie. Čítať viac

Čítať viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“