Knihy
E-knihy

Prvorodené dieťa

Jiřina Prekopová
Nese mě řeka lásky - Jiřina Prekopová
Deti sú hostia, ktorí hľadajú cestu - Jiřina Prekopová, Christel Schweizerová
Prvorodené dieťa - Jiřina Prekopová

Jiřina Prekopová (1929), česko-nemecká psychologička, ktorá sa mohla naplno svojej téme venovať až v emigrácii. Pracovala s postihnutými deťmi, autistami a až do dôchodku na oddelení vývinových porúch na detskej klinike v Stuttgarte. Je autorkou viacerých publikácií, z nich najznámejšia je Malý...

Premedia, 2015
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Premedia, 2015

Ako je možné, že najstaršie dieťa sa vyvíja úplne inak ako jeho mladší súrodenci? Nedávny výskum ukázal, že poradie narodenia má významný vplyv na formovanie osobnosti. Príchodom nových súrodencov prvorodení zažívajú...

Čítaj viac

6,50 €

Bežná cena Bežne 9,95 €

Ušetríte 35%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Ako je možné, že najstaršie dieťa sa vyvíja úplne inak ako jeho mladší súrodenci? Nedávny výskum ukázal, že poradie narodenia má významný vplyv na formovanie osobnosti. Príchodom nových súrodencov prvorodení zažívajú veľký šok, ktorý otrasie ich svetom. Už nie sú stredobodom pozornosti a rodičovskej lásky, prichádzajú o prostredie, do ktorého sa narodili brali ho za samozrejmosť. Reakcie detí bývajú rôzne a ako ukazuje autorka na vlastnom vzťahu so staršou sestrou, napätie a nedorozumenia medzi súrodencami môžu pretrvávať nielen celé roky. Existuje pritom niekoľko jednoduchých pravidiel, ako si vytvoriť a udržať pekné súrodenecké vzťahy.

„Máloktorá detská skúsenosť je taká ďalekosiahla, ako keď jedináčikovi zrazu pribudne súrodenec. Pre dieťa je to prvá veľká životná skúška, ktorú musí zvládnuť.
S príchodom súrodenca sa všetko zmení, dôverné veci miznú. Doteraz bol prvorodený časťou sveta dospelých. Predstavoval si, že svet je tu pre neho a kvôli nemu. Tento svet mu už teraz nepatrí úplne, krúti sa okolo inej hviezdy. Dieťa sa cíti vyčlenené, ponechané samo na seba. V myslení a cítení pokročilo už natoľko, že je schopné vedome spracovať prvú životnú krízu. Táto prevratná skúsenosť sa môže spájať s veľkými obavami, môže však znamenať aj veľkú šancu.“

Kniha vychádzajúca aj z osobných skúseností autorky zapĺňa medzeru v psychologickej literatúre venovanej najintímnejším a najdôležitejším otázkam ľudského života.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Prvorodené dieťa - Jiřina Prekopová
Pochovaní zaživa - Dominik Dán
17,49 €
Ušetríte 6,41 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Erstgeborene
Rok vydania
2015
Počet strán
164
Vydavateľstvo
Premedia
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
217182

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,5 / 5

4 hodnotenia

2
2
0
0
0

Barbora
pred piatimi dňami
Ťažký život prvorodených
Kniha je veľmi zaujímavá a putava. Zo všetkých uhlov pohľadu rozoberá to, ako poradie narodenia ovplyvňuje naše detstvo a náš vývoj do života. Prvorodeneho predstavuje aj ako obeť straty prvej pozície, aj ako možného tyrana pre mladších súrodencov. Hoci len v poslednej krátkej kapitolke je pár konkrétnych rád, čo robiť s prvorodeným pri narodení súrodenca, už z predošlých textov človek získa dostatok cenných rád, impulzov, skúseností a pohľadov a povie si "toto by som nemal robiť resp. dovoliť, toto môže viesť k tomu, že dieťa...". Veľmi zaujímavé je aj sa zamyslieť nad dospelými ľuďmi okolo nás a zistiť, že zažite veci z detstva nás ovplyvňujú celý život. Kniha sa preto hodí nielen pre budúcich či čerstvých rodičov. Hodí sa pre všetkých ľudí, čo boli sami prvorodeni i neskôr rodení.
Čítaj viac
Gabika
26.5.2017
Názor čitateľa
Kniha ma určite nesklamala, obsahuje veľa informácií a podnetov, je písaná zaujímavo a zrozumiteľne. V niektorých momentoch som nechápala celkom súvislosť obsahu s témou prvorodeného dieťaťa.
Som rada, že som ju čítala. Už nevnímam správanie svojich detí s takým nepochopením.
Čítaj viac
Barbora Kabinová
11.5.2016
Kniha pre kazdeho rodica
Za mna je to knizka pre kazdeho rodica. Kazdy z nas si nesie istu krivdu, ci ako prvorodeny, ktory stratil vysadne pravo, alebo ako druhy, ktory nikdy nebude taky dokonaly, ako starsi surodenec. Kniha prinasa pohlad teraz uz dospelych "deti" na svoj osud v postaveni v rodine. Rodicom pomaha vsimnut si, ci detom prenasaju vzorce z vlastneho detstva a ako to na ne vplyva. Zaujimava kniha
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Prvorodené dieťa - Jiřina Prekopová
Pochovaní zaživa - Dominik Dán
17,49 €
Ušetríte 6,41 €

„Aj keď veľa čítaš, každý deň si urči aspoň jednu vec, o ktorej budeš rozmýšľať.“

Lucius Annaeus Seneca