Kelti - Miloš Jesenský a kolektív
Kelti
16,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kelti

Veľká kniha o Keltoch v Žilinskom kraji

Vydavateľstvo
Matica slovenská, 2015

Starovekí bojovníci neožívajú len v románoch, ale aj v práci archeológov, geológov či speleológov. Vykročme po stopách starých Keltov v Žilinskom kraji. Z čriepkov, útržkov informácií a indícií skladáme prekvapivo plastický...

Čítaj viac

16,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Starovekí bojovníci neožívajú len v románoch, ale aj v práci archeológov, geológov či speleológov. Vykročme po stopách starých Keltov v Žilinskom kraji. Z čriepkov, útržkov informácií a indícií skladáme prekvapivo plastický obraz ľudu púchovskej kultúry či keltských Kotínov. Nachádzame ich na Orave, v Turci, na Liptove, Hornom Považí i na Kysuciach. Od rieky Váh nad Divinku a ďalej cez Bysterec až na magický Havránok.

Čas Keltov bol odmeraný bojmi o vlastnú existenciu, ktorú dokazujú nielen unikátne nálezy, ale aj stopy zvykov a názvov v našej prítomnosti. A keďže ich spisba mlčí, prihovárajú sa nám iní autori, často z ich nepriateľskej strany, aby napomáhali rekonštrukciu príbehu, na začiatku ktorého stáli hrdí ľudia, naplno prežívajúci svoju každodennosť. Svojím zápalom a odhodlaním vplývali aj na protivníkov, s ktorými bez bázne dokázali skrížiť meče v záujme zachovania rodu.

Vitajte uprostred keltských čias – v kraji Keltov...
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
148
Väzba
pevná väzba
Rozmer
210×275 mm
Hmotnosť
928 g
ISBN
9788081281297
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
215773
Téma
archeologia
Jazyk
slovenčina, angličtina
Vydavateľstvo
Matica slovenská

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

10
Feel Free - Zadie Smith
Práve čítam
Feel Free

Čítať a písať. Písať a čítať. Knihy, o ktorých sa máte chuť s niekým porozprávať a podeliť sa s nimi. Napríklad o tých niekoľkých vybratých v profile. O knihách kedykoľvek, kdekoľvek.

Marián Steiner
30.12.2020
Malý knižný poklad a zaujímavé priblíženie starovekej histórie
Overený nákup
Veľmi pekný titul o Keltoch na území Žilinského kraja od kolektívu autorov, na ktorý som natrafil nádodou, pri pozeraní historickej sekcie tu na martinuse. Zaujala špecifickou témou, ale aj krásnym grafickým návrhom obálky, tak som to riskol. A, veru, keď prišla, ukázalo sa, že to bola jedna z najlepších náhodných knižných investícii v tomto roku.

Kniha oživuje vzdialenú starovekú históriu asi najlepšie ako sa v takejto knižnej forme dá. Čo ma prekvapilo ešte viac, po prvom dobrom dojme z vizuálnej prezentácie, sú samotné texty, ktoré sú napísané naozaj zaujímavo a ktoré poskytujú veľa detajlov a informácií nielen pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o históriu, ale aj pre bežného čitateľa – pre každého, kto by si rád priblížil inak už úplne stratený kus starovekej histórie. Teda, zaujímavý textový obsah, po obrazovej stránke evidentný cit pre podanie informácií tak, aby sa texty a obrazy dopĺňali a spoločne vytvárali jednotný obraz. Fotografické rekonštrukcie každodenného života Keltov sú odfotené na historických miestach, doladené aj farebne, aby evokovali historickú dobu, ktorú majú predstavovať. K týmto rekonštrukciám sú tu samozrejme klasické fotografie archeologických vykopávok a predmetov, ako aj občasné doplňujúce ilustrácie a mapy – všetko zostavené tak, že vám listovaním v knihe vždy padne oko na niečo zaujímavé, čo vás potom povzbudí k prečítaniu si celej textovej časti.

No a ešte jedno plus, potešil aj kvalitný preklad úvodných textov na začiatku každej z ôsmych tematických častí do angličtiny. Tieto texty uvádzajú danú tému na dvojstrane s krásnou fotografiou na pozadí na vytvorenie atmosféry a mať možnosť prečítať si úvod nielen v slovenčine, ale aj v angličtine, určite uvíta veľa čitateľov. Okrem týchto úvodných textov sú do angličtiny preložené aj popisky k obrázkom, fotografiám a ilustráciám, a tak sa popri čítaní môžete dozvedieť aj nejaké tie nové slovíčka. Žiaľ, samotný hlavný text už preložený nie je, čo je možno jediná maličká nevýhoda, ale je to pochopiteľné, keďže by sa tým takmer zdvojnásobil počet strán a narušila by sa tým tak pekne dosiahnutá jednotnosť formy a obsahu.

Takže, 5/5, naozaj veľká pochvala celému tímu autorov textov, fotografií, grafickej úpravy a obálky, ako aj vydavateľstvu matice slovenskej a jednoznačné odporúčanie na vkusné doplnenie domácej knižnice, kým sa nevypredá.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac

„Kompilátor je autor kníh z cudzích citátov, aforista je autor citátov z cudzích kníh.“

Wiesław Brudziňski