Jana Šialená - Manuel Fernández Álvarez, Ikar, 2005

9,26 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Jana Šialená - Manuel Fernández Álvarez, Ikar, 2005
Jana Šialená - Manuel Fernández Álvarez, Ikar, 2005

Jana Šialená

zajatkyňa z Tordesillasu

Jana I. Šialená (1479 – 1555) bola dcérou slávneho španielskeho kráľovského páru Izabely Kastílskej a Ferdinanda Aragónskeho, matkou cisára Karola V. a Ferdinanda I., rakúskeho... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2005
245 strán
3-4 hodiny čítania

Jana I. Šialená (1479 – 1555) bola dcérou slávneho španielskeho kráľovského páru Izabely Kastílskej a Ferdinanda Aragónskeho, matkou cisára Karola V. a Ferdinanda I., rakúskeho arcikniežaťa, českého a uhorského kráľa, neskôr aj cisára. Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 43 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Temné sekundy - Karin Fossum, mamaš, 2024

Viac o knihe

Jana I. Šialená (1479 – 1555) bola dcérou slávneho španielskeho kráľovského páru Izabely Kastílskej a Ferdinanda Aragónskeho, matkou cisára Karola V. a Ferdinanda I., rakúskeho arcikniežaťa, českého a uhorského kráľa, neskôr aj cisára. Bola vydatá za arcivojvodu Filipa Krásneho, prvorodeného syna cisára Maximiliána I. Po svadbe sa u nej pre žiarlivosť na manžela a odlúčenosť v nizozemskom prostredí začali prejavovať depresie. Po nečakanej smrti jej manžela v roku 1506 sa ešte prehĺbili a Jana odmietala pochovať jeho telo. Jej nevyrovnaný duševný stav napomohol tomu, že sa stala obeťou politických intríg, hoci to bola veľmi vzdelaná a inteligentná žena. A keď bola oficiálne od roku 1504 až do svojej smrti v roku 1555 kastílskou kráľovnou, skutočnú výkonnú moc mal najprv jej otec Ferdinand a potom jej syn Karol. Janu dlhé roky až do smrti násilím držali v izolácii na zámku v meste Tordesillas, čo jej duševný stav ešte zhoršilo. Legendárna Jana Šialená je jednou z najtragickejších postáv v španielskych dejinách.

Charakteristika
2. apríla 1555 zomrela v Tordesillase istá čudná žena. Obyvatelia Kastílie v tridsiatych až päťdesiatych rokoch 16. storočia možno ani nevedeli, ktorá vlastne bola tá dáma. Počuli iba rozprávať neuveriteľný príbeh zúfalej vdovy, ktorá odmietala pochovať manžela.
Vdovy, túlajúcej sa rozľahlou kastílskou náhornou plošinou od mesta k mestu, táboriacej pod šírym nebom a vláčiacej so sebou telo nebožtíka, v hodinách nočného putovania osvetlené veľkými pochodňami s plameňmi plápolajúcimi vo vetre... Kniha Manuela Fernándeza Álvareza Jana Šialená opisuje nielen príbeh nešťastnej a stratenej ženy, ale rozpráva aj o Španielsku tých čias, o epoche, ktorá s úžasom sledovala drámu pohnutého osudu.
Jana I. Šialená (1479 – 1555) bola dcérou slávneho španielskeho kráľovského páru Izabely Kastílskej a Ferdinanda Aragónskeho, matkou cisára Karola V. a Ferdinanda I., rakúskeho arcikniežaťa, českého a uhorského kráľa, neskôr aj cisára. Bola vydatá za arcivojvodu Filipa Krásneho, prvorodeného syna cisára Maximiliána I. Po svadbe sa u nej pre žiarlivosť na manžela a odlúčenosť v nizozemskom prostredí začali prejavovať depresie. Po nečakanej smrti jej manžela v roku 1506 sa ešte prehĺbili a Jana odmietala pochovať jeho telo.
Jej nevyrovnaný duševný stav napomohol tomu, že sa stala obeťou politických intríg, hoci to bola veľmi vzdelaná a inteligentná žena. A keď bola oficiálne od roku 1504 až do svojej smrti v roku 1555 kastílskou kráľovnou, skutočnú výkonnú moc mal najprv jej otec Ferdinand a potom jej syn Karol. Janu dlhé roky až do smrti násilím držali v izolácii na zámku v meste Tordesillas, čo jej duševný stav ešte zhoršilo. Legendárna Jana Šialená je jednou z najtragickejších postáv v španielskych dejinách.
Jana nebola prostoduchá, bola chorá a pravdepodobne šlo o dedičnú chorobu, ktorá ju odsúdila na ťažké depresie, do ktorých upadala v priebehu rozhodujúcich desiatich rokov dospievania a ktorých tiaž nedokázala uniesť. Hodená na cudzí dvor, kde jej bolo všetko cudzie a vzdialené, prijatá v Nizozemsku ľahostajne až nepriateľsky, vytrhnutá z rodného prostredia, ktoré tak milovala, nútená vymeniť južné slnko za zamračené severné nebo, to všetko len utvrdilo a umocnilo jej pocit osamelosti. Zrejme preto sa tak bláznivo vrhla do víru ľúbostného života, ktorý ju priviedol do pekiel žiarlivosti.
Po smrti Janinho manžela, arcivojvodu Filipa I. Krásneho v roku 1506, jeho flámski služobníci telo zosnulého nabalzamovali, čím sa vysvetľuje, prečo vydržalo tak dlho nepochované. Spočiatku bol Filip I. Krásny s Janiným súhlasom pochovaný v kartuziánskom kláštore v Mireflores. Potom si však Jana spomenula na nebožtíkovo želanie byť pochovaný v Granade, a tak ho uprostred zimy rozkázala exhumovať a odviezť z kláštora. Zahájila svoju strašnú púť Starou Kastíliou: z Burgosu až do Tordesillasu, pričom po celý čas so sebou vozila nepochované telo mŕtveho mladého kráľa.
Tu sú počiatky legendy o kráľovnej Jane, ktorú manželova smrť dohnala k šialenstvu a ktorá nedovolila, aby jeho telo pochovali, prikázala ho voziť z miesta na miesto a sama cestovala za mrazivých zimných nocí mesetou s ponurým sprievodom osvetleným pochodňami strážcov, zatiaľ čo klerici odriekali svoje smutné modlitby za zosnulého.
Legenda? Je to, bohužiaľ, nezvratná historická skutočnosť, potvrdená aj správami dvoranov, ktorí kráľovnú v jej blúznení na tejto ceste sprevádzali. Pohrebná suita prerušila svoju púť začiatkom roka 1507, keď kráľovná porodila dcéru Katarínu. Až v polovici februára roku 1509 Jana v sprievode pohrebného voza s pozostatkami svojho mŕtveho manžela vstúpila do kráľovského mesta Tordesillas, ktorý sa jej napokon stal domovom i väzením.
KnihySME.sk
Čítať viac
Originálny názov
Juana la Loca
Počet strán
245
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×205 mm
Hmotnosť
319 g
ISBN
8055109982
Rok vydania
2005
Edícia
Historické biografie
Naše katalógové číslo
21234
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

7 hodnotení

3
3
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Viki
Neoverený nákup
13.5.2019
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha sa dobre a ľahko číta. Chýbajú mi tu historické fakty z obdobia detstva a dospievania Jany. Bola naozaj šialená alebo sa stala obeťou mocenských bojov otca, manžela alebo syna o korunu? Bola šialená, lebo bola prehnane žiarlivá na svojho manžela Filipa I. Krásneho, ktorého veľmi ľúbila? Zaujímavé je, že v jej živote sa objavujú obdobia príčetnosti, zdravého rozumu, ktoré sa striedajú s letargiou, nezáujmom, zanedbaním výzoru a hygieny. Z jej správania je zjavné, že trpela ťažkými depresiami, neverou manžela, jeho nezáujmom, chýbala jej blízka osoba, ktorej by mohla veriť a ktorá by ju podporovala. Správala sa neadekvátne, ak prichytila manžela s dvornou dámou, potrestala ju, znetvorila jej tvár. Sama bola v detstve svedkom, keď aj jej matka Izabela Kastílska nestrpela nevery manžela a robila mu žiarlivostné scény. Správala sa voči nevernému manželovi, tak ako to videla. Viac ako pol storočia odvtedy ako sa stala 26 ročnou vdovou, bola zajatkyňou, najskôr svojho otca, potom svojho syna. Naozaj zajatkyňou alebo tým, že musela byť izolovaná v čase, ak šialenstvo, inakosť, bolo považované inkvizíciou za posadnutosť diablom a kráľovná bola tak ochránená? Ak by bola zajatkyňou navštívil by ju jej syn Karol V. dvanásťkrát a strávil tam vždy s ňou niekoľko dní? Návštevám svojich detí a blízkych sa vždy tešila a jej zdravotný stav mysle bol vtedy dobrý. Z depresívnych období ju dostali aj rozhovory s cirkevným hodnostárom, uzdravovali ju. Dožila sa 75 rokov, až ku koncu svojho života začala dementnieť, rozprávala sa s imaginárnymi postavami, čo nie je čudné, ak zväčša svojho života žila izolovaná, v komnate bez okien, iba pri sviečkach a nie pri najlepšom zaobchádzaní. Bola naozaj šialená alebo nešťastná? Autor to ponecháva na samom čitateľovi, aby si sám urobil úsudok. Čítať viac
Natália Šipošová
Neoverený nákup
19.4.2007
Názor čitateľa
kto ma rad historicke veci tak sa mu to bude pacit..podla mna je to vec nazoru....:))...ale mne sa ten film pacil..uz len preto ze sa tykal SPANIELSKA.....(ktorym som tam trochu posadnuta):DD.... Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Nie je podstatné, akí sme odolní voči cudzej sile. Dôležité je, akí sme silní voči vlastnej slabosti.“

Tam Tam Tri - Boris Filan, 1999
Tam Tam Tri
Boris Filan