Kapitál v 21. storočí - Thomas Piketty
Kapitál v 21. storočí

39,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kapitál v 21. storočí

Thomas Piketty

Thomas Piketty je profesorom na parížskej Vysokej škole sociálnych vied (EHESS) a na École d’économie de Paris. Je autorom mnohých historických a teoretických prác, vďaka ktorým v roku 2013 získal cenu Yrjö Jahnssona udeľovanú European Economic Association.

Rozsiahle dielo francúzskeho profesora ekonómie kritizuje prehlbujúcu sa majetkovú nerovnosť vo svete a vidí v nej jedno z najväčších nebezpečenstiev súčasného systému. Autor,... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2015
Počet strán
752

Rozsiahle dielo francúzskeho profesora ekonómie kritizuje prehlbujúcu sa majetkovú nerovnosť vo svete a vidí v nej jedno z najväčších nebezpečenstiev súčasného systému. Autor, ktorý sa venoval zhromažďovaniu údajov a ich vyhodnocovaniu... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

39,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Ďalšie knižné vydania (3)
Capital in the Twenty-First Century - Thomas Piketty
Brožovaná väzba
Angličtina, 2017
Viac ako tri týždne

19,95 €


Capital in the Twenty-First Century - Thomas Piketty
Pevná väzba
Angličtina, 2014
Viac ako tri týždne
-5 %

33,83 €


Kapitál v 21. století - Thomas Piketty
Pevná väzba
Čeština, 2015
Vypredané

36,35 €


Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Bohatí vs. chudobní. Nebezpečenstvo súčasnej doby!
Rozsiahle dielo francúzskeho profesora ekonómie kritizuje prehlbujúcu sa majetkovú nerovnosť vo svete a vidí v nej jedno z najväčších nebezpečenstiev súčasného systému. Autor, ktorý sa venoval zhromažďovaniu údajov a ich vyhodnocovaniu pätnásť rokov, upozorňuje, že majetková nerovnosť je rovnaká ako pred sto rokmi a rastie spôsobom, ktorý ohrozuje demokraciu aj ekonomiku.

Aká dynamika poháňa akumuláciu a distribúciu kapitálu? Otázky týkajúce sa dlhodobého vývoja nerovnosti, koncentrácie majetku a vyhliadok na hospodársky rast ležia v samom srdci politickej ekonómie. Uspokojujúce odpovede sa však hľadajú ťažko a často sa opierajú skôr o teoretické špekulácie než o fakty.

V knihe Kapitál v 21. storočí Thomas Piketty analyzuje mimoriadne rozsiahly súbor historických a porovnávacích údajov zahŕňajúcich tri storočia a dvadsiatku štátov a snaží sa odhaliť kľúčové ekonomické a sociálne vzorce. Jeho zistenia sú také zásadné, že pravdepodobne ovplyvnia všetky budúce úvahy o bohatstve a nerovnosti.

Piketty dokazuje, že hospodársky rast a šírenie vzdelanosti v modernej ére nám umožnili vyhnúť sa spoločenskej nerovnosti v apokalyptickom meradle predpovedanom Karlom Marxom. Nepozmenili sme však základnú štruktúru kapitalizmu a nerovnosti do takej miery, ako sme predpokladali v optimistických desaťročiach po druhej svetovej vojne.

Dnes hrozí, že základná hnacia sila nerovnosti – teda smerovanie k tomu, aby výnosová miera kapitálu prekračovala mieru rastu ekonomiky – povedie k extrémnej koncentrácii kapitálu a rozvratu demokratických hodnôt, na ktorých stojí dnešná spoločnosť. Ekonomické trendy však nie sú Božia vôľa. Piketty tvrdí, že vďaka politickým zásahom sa už v minulosti podarilo potlačiť nebezpečné nerovnosti a môže k tomu dôjsť znova.

Kapitál v 21. storočí je pozoruhodné a originálne vedecké dielo, ktoré môže zmeniť náš pohľad na dejiny ekonomiky a konfrontuje nás s neveselými vyhliadkami dnešnej spoločnosti.
Čítať viac
Originálny názov
Le capital au XXIe siècle
Počet strán
752
Väzba
pevná väzba
Rozmer
151×237 mm
Hmotnosť
1353 g
ISBN
9788055142487
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
193327
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

10 hodnotení

6
1
1
0
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Igor
19.6.2020
Peniaze tvorené z ničoho... = nerovnosť
Peňazí ako ich poznáme dnes - tzv. FIAT - môžeme vytvoriť neobmedzené množstvo (obzvlášť v digitálnej podobe), avšak existuje obmedzené množstvo tovarov, služieb, kapitálu, ktoré sa za ne dá kúpiť. Teda riešením nie je tvorba peňazí z ničoho, ale produktivita - reálna produkcia tovarov a služieb, ktoré si za ne môžeme kúpiť. Obzvlášť je dôležité, aby sa peniaze získavali za produktívnu činnosť, nie za to, že si ich niekto len tak vytvorí - ako to dnes robí bankový systém. Peňažná zásoba by mala byť relatívne stabilná. Následná inflácia či deflácia by mala byť výsledkom trhových síl (teda toho čo ľudia kupujú alebo predávajú) - ak po niečom sa zvýši dopyt, tak zrejme cena narastie, ak sa po niečom zníži dopyt, cena klesne; ak sa zvýši produkcia niečoho, cena klesne, ak sa zníži produkcia - daná vec sa stane vzácnejšou - cena stúpne. Prípadne daný pokles/rast ceny je kombinácia predchádzajúcich možností - teda rastu/poklesu dopytu po tovare a rastu/poklesu ponuky tovaru.
Ceny sa však môžu meniť aj v dôsledku toho, že sa manipuluje s množstvom peňazí v obehu - zvyšuje sa ich množstvo - predovšetkým tzv. zlými peniazmi - vytvorenými z ničoho. Ak väčší objem peňazí naháňa ten istý počet produktov, výsledok je len taký, že narastú cenu. Ja ak si môžem dnes za 1€ kúpiť chlieb, bol by som rád, ak by som si za to isté € mohol kúpiť chlieb aj o 10 rokov. Ale je to tak? Pozrime si historický vývoj inflácie FIAT peňazí - znehodnocujú sa. Toto je stabilná mena? Toto je "uchovávateľ" hodnôt, že si môžem za daný rovnaký objem peňazí neskôr kúpiť menej? Keď sa zrušil zlatý štandard - tak kto by si nechal pod vankúšom vtedajšie zlato, ktoré si kúpil za 1000 dollárov, tak by si našiel teraz pod vankúšom 42500 dolárov. Iný človek, ktorý by sa rozhodol nechať si 1000 dolárov, by mal aj 1000 dolárov dnes, lenže kúpil by si za tých 1000 dolárov teraz toho menej, ako si toho mohol kúpiť v roku 1971. To neznamená, že zlato je investícia, alebo že zlato tak nabralo na hodnote. Znamená to, že zlato má stabilnú hodnotu, pričom sú to tzv. FIAT peniaze - teda tie, ktoré používame dnes a sú tlačené z ničoho a nekryté ničím - ktoré takto stratili na hodnote. Inflácia sa nenadarmo označuje aj ako skrytá daň. Pre vládu je oveľa jednoduchšie si peniaze vytlačiť cez centrálnu banku, ako keby mala zaťažovať ľudí ešte vyššími daniami - veď v ekonomike sa iba dvíhnu ceny. Komerčné banky vytvárajú úvery z ničoho cez systém frakčných rezerv. Zlato má oproti súčasným peniazom aj tzv. nemonetárnu, teda nepeňažnú hodnotu - má použitie v medicíne, elektronike, priemysle... S FIAT peniazmi si nemôžete poriadne ani zadok poutierať a tobož neviem či by horeli poriadne v krbe. FIAT peniaze kryté ničím sú len šikovný nástroj, ako okrádať ľudí bez toho, aby si všimli.
Táto kniha Vám samozrejme o tom nepovie.
Čítať viac
Ali Smidžár
11.5.2016
Náročná kniha
Overený nákup
trochu je rozvláčna, ale pre závery ktoré Piketty uvádza sú potrebné údaje ktoré tam uvádza.
Samozrejme, že priaznivci v súčasnosti pretlačovanej neoliberálnej ekonomickej politiky nebudú súhlasiť s touto knihou, viď príspevky Earl Turnera, ale kniha má svoje rácio. Mala by byť aj súčasťou vyučovania, študenti si vyberú svoj názor. Pravdou je že najbohatší platia najmenšie dane a bohatnú najviac.
Čítať viac
jaroslav
2.12.2015
Názor čitateľa
Samozrejme že pravičiarom táto kniha pohla žlčou No ale je vždy dobre ak sa môžme oboznámiť nie iba jedným videním sveta ale z viac pohľadov i preto som si tuto knihu kúpil a vôbec som rád že ju mám.. Čítať viac
Earl Turner Jr.
4.8.2015
chýba vám tam toto
Upozornenie: Obsah tejto knihy je vnímaný ako kontroverzný. Pri čítaní každej knihy odporúčame nezabúdať na kritické myslenie a názory odborníkov v danej oblasti. Čítať viac
Earl Turner Jr.
5.7.2015
Luhársky ľavicový blábol
Ani to nebudem hodnotiť. Niekoľko svetových ekonómov dokázalo, že autor selektívne vybral nejaké údaje a nejaké si dokonca vymyslel. Mor ľavicovej lži útočí. Čítať viac
Igor
25.1.2020
Dámi a páni, toto je presne "argumentačná" schopnosť pravičiarov resp. neoliberálov (SDKU, SaS a pod.). Čítať viac
Paul
12.6.2015
\"an instant classic\"
Kniha Capital In The Twenty-First Century a jejích 685 stránek se stala po vydání bestsellerem číslo jedna na Amazonu. Je to zřejmě poprvé, co jakákoli kniha vydaná ctihodným nakladatelstvím Harvard University Press získala takový status celebrity. Žádný večírek ve Washingtonu či New Yorku nestál za zmínku, pokud se na něm nevedla diskuse právě o tomto spisu.

A dostalo se mu nejvyššího vyznamenání, když se probojoval na stránku komentářů listu The New York Times. Na levé straně vyšel sloupek nazvaný Pikettyho fenomén od Davida Brookse, který je mezi mezi komentátory listu považován za rozumného konzervativce. Na pravé straně se až dolů táhl názor liberálního ekonoma a držitele Nobelovy ceny Paula Krugmana pod titulkem Panika kolem Pikettyho, podle něhož konečně někdo napíchl konzervativní ekonomické doktríny, které ruinují Ameriku a západní svět, na vědecký meč.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Možno s určitosťou vyhlásiť, že Kapitál v 21. storočí sa stane najdôležitejšou ekonomickou knihou roka, a možno celého desaťročia. Piketty presvedčivo dokazuje, že sa vraciame k „dedičnému kapitalizmu“, k hospodárstvu ovládanému nielen bohatstvom, ale predovšetkým zdedeným bohatstvom, v ktorom hrá pôvod väčšiu rolu než snaha a talent.
Paul Krugman, New York Times

Najdychtivejšie očakávaná ekonomická kniha v posledných rokoch.
Toby Sanger, Globe and Mail

Piketty napísal knihu, ktorú nemôže ignorovať nikto, kto sa zaujíma o rozhodujúcu otázku našich čias.
John Cassidy, New Yorker

Thomas Piketty ponúka pomerne ponurý obrázok ekonomickej nerovnosti v budúcnosti. Predkladá svoju teóriu príčin obrovského nárastu výšky manažérskych platov a spôsob, ako môžeme tento deštruktívny trend úspešne potlačiť.
Matt Bruenig, The Week

Čítať viac
Čítať viac

„Never hviezdam, že nám svietia, never slnku jeho smer, never pravde, čo lož splieta, iba mojej láske ver!“

Hamlet - William Shakespeare
Hamlet
William Shakespeare