Knihy
E-knihy

Dejiny Uhorska

Citadella, 2014
Vydavateľstvo
Citadella, 2014

Uhorsko bolo po viac ako deväť storočí neodmysliteľnou súčasťou strednej, resp. stredo-východnej Európy, regiónu, v ktorom sa utvárali a vo vzájomnom ovplyvňovaní...

Čítaj viac

27,89 €

Bežná cena Bežne 28,50 €

Ušetríte 2%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Uhorsko bolo po viac ako deväť storočí neodmysliteľnou súčasťou strednej, resp. stredo-východnej Európy, regiónu, v ktorom sa utvárali a vo vzájomnom ovplyvňovaní sa koexistovali viaceré moderné národy, popri Maďaroch, Nemcoch, Rusínoch či Rumunoch predovšetkým Slováci. Uhorsko, jeho história a kultúra v najširšom zmysle slova sú teda organickou a nezastupiteľnou časťou aj dejín Slovenska. Takmer jedno tisícročie sa územie dnešného Slovenska a jeho obyvateľstva nachádzalo vo zväzku Uhorského kráľovstva, kde napokon vznikol aj samotný slovenský národ, jeho ľudová slovesnosť, hovorový i spisovný jazyk a národná kultúra.

Uhorské dejiny sú teda jednoducho súčasťou slovenských dejín, nehľadiac na to, či sa predmetné udalosti odohrávali v Košiciach, Pešti alebo Koložvári. Všetky utvárali osudy spoločnej krajiny a všetko dobré či zlé, čo priniesli, sa stalo súčasťou dejín jej národov, aj keď dnes žijú v rozdielnych štátnych útvaroch (vrátane Slovenska a Slovákov). Tak ako bez pohľadu na celú republiku bez Prahy nemožno poznať dejiny Československa (a Slovenska ako jeho súčasti), tak nie je mysliteľné bez celouhorského kontextu a znalosti najvýznamnejších procesov, prebiehajúcich často mimo dnešného Slovenska, pochopiť a osvojiť si jeho dejiny.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Dejiny Uhorska - Peter Kónya a kolektív
Dejiny kráľovstva uhorského od počiatku do časov Žigmundových - Jonáš Záborský
52,26 €
Ušetríte 1,14 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
787
Hmotnosť
1440 g
Rok vydania
2014
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Citadella
Rozmer
165×235 mm
ISBN
9788089628599
Naše katalógové číslo
186024

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,1 / 5

8 hodnotení

6
0
0
1
1

Jozef Durila
15.1.2016
Názor čitateľa
Výborná kniha- číta sa síce dlho a niektoré state nie sú zrovna záživné, ale o to v nej nejde. Dosť dopodrobna rozpitváva najmä novodobejšiu históriu Uhorska, veci okolo vyrovnania a pod. Tiež je zaujímavý pohľad autorov, ktorý stavia niektoré aj notoricky známe dejinné udalosti do iného svetla, iného uhla pohľadu a tým čitateľovi ponúka možnosť na prehodnotenie a doplnenie svojich vedomostí.
K tomu všetkému pozornému čitateľovi neuniknú ani mnohé zaujímavosti, o ktorých doteraz ani neuvažoval.
Čítaj viac
Katarina Svabyova
8.1.2016
Názor čitateľa
Kniha je mimoriadne kvalitna, bohata na vycerpavajuce informacie. Je vhodna pre pokrocilejsich citatelov, urcite ju odporucam. Obohati znalosti o nasej historii, co je velmi uzitocne.
Čítaj viac
serif56
29.12.2014
Názor čitateľa
Kniha si dala za cieľ písať dejiny Uhorska a ako sa tu píše v stati "O knihe" v rámci neho koexistovali "predovšetkým Slováci. Zároveň mňa zaujala formulácia, citujem .....vo zväzku Uhorského kráľovstva, kde napokon vznikol aj samotný slovenský národ, jeho ľudová slovesnosť .. koniec citácie. Môže sa takto historik vyjadriť? Preto som si zašiel do kníhkupectva a otvoril som knihu dúfajúc, že sa dozviem o tej osudnej noci keď v lone Uhorska "napokon vznikol aj samotný slovenský národ ...". Bol som sklamaný. V období Samovej ríše, Svätopluka tu boli Slovania, vymenovaní dnešnými názvami Česi , Bulhari, Chorváti atď. Slováci neboli (nenašiel som) menovaní. A tak sľubovaný objektívny nezaťažený pohľad na históriu toho obdobia je asi opäť ta tam. Preto som v aktivitách k tejto knihe nepokračoval.
Čítaj viac
Jaruj Kazok
16.12.2014
Ake meno taka kniha
Co je to za meno Konya? Uz sa moze zrovna volat Capya!!! Ake meno- taka kniha!!!! Uhorsko len v sne ozratych zemanov existovalo 900 rokov!!! za:
1.) Slovensko -velka vacsina Slovenska, vcatne Ostrihomu bola v prvych 30 - tich rokoch existencie tohto kanibalskeho statu sucastou Polska!!!
2) Potom bolo Slovensko sucastou tejto sadistickej konglomeracie 150 rokov ako Nitrianske kniezatstvo!!!!
3) Ked satani zrusili Nitrianske kniezatstvo vyvolalo to odpor v podobe Matusa trencianskeho a Omodejovcov, ktory udrzali Slovensko ako de - facto samostatny stat, vydavali aj vlastne peniaze!!!!
4) Potom dalsich 20 rokov Slovensko bolo pod kontrolov husitov a bratrikov!!!!
5) Potom sa dnesne Madarsko dostalo uplne pod kontrolu osmanskych Turkov ako Budinsky basalik, a tym Uhorsko zaniklo!!!!
6) Slovensko sa naopak dostalo pod nadvladu nemecky hovoriacich Habsburgov!!!
7) Aj po vyhnani Turkov zo Strednej Europy nedoslo k obnoveniu Uhorska, ale o rozsirenie Habsburgskej rise!!!
8) Ani po vyrovnani nevzniklo Rakusko-Uhorsko ale Rakusko-Madarsko!!!!
9) Kde je tu priestor pre Uhorsko?
10) Uhorsko sa nazyva v anglictine Hungary- co je absolutny oxymoron. Preto aj v USA vystahovalcov z Uhorska nazyvali spinavi Huni!!!
Toto si chcete pripominat? Toto chcete oslavovat- vy spinavy Huni????

J kazok!
Čítaj viac
21.4.2018
Optimista, pozri sa na svoj pravopis, ked uz vsetko vies...
Čítaj viac
Marek Takáč
20.12.2014
Názor čitateľa
zabudol si na vpád Tatárov Džingischánovu hordu
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Dejiny Uhorska - Peter Kónya a kolektív
Dejiny kráľovstva uhorského od počiatku do časov Žigmundových - Jonáš Záborský
52,26 €
Ušetríte 1,14 €

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev