Poslední šachmat
E-kniha

Maria Florkowská, vězeňkyně číslo 16671 a vášnivá hráčka šachů. Po vpádu německých vojsk do Polska se s rodiči a sourozenci ocitla zavřená ve varšavském ghettu, kde se zapojila... Čítať viac

Vydavateľstvo
Argo, 2023
336 strán
5-6 hodín čítania

Maria Florkowská, vězeňkyně číslo 16671 a vášnivá hráčka šachů. Po vpádu německých vojsk do Polska se s rodiči a sourozenci ocitla zavřená ve varšavském ghettu, kde se zapojila do protinacistického odboje... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

14,61 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Maria Florkowská, vězeňkyně číslo 16671 a vášnivá hráčka šachů. Po vpádu německých vojsk do Polska se s rodiči a sourozenci ocitla zavřená ve varšavském ghettu, kde se zapojila do protinacistického odboje. Poté co na ně přišlo gestapo, je i s rodinou odvlečena do osvětimského tábora. Při selekci v ruce zoufale svírá šachovou figurku, poslední věc, která jí zbyla z dřívějšího života a která ji nečekaně zachrání před okamžitou smrtí. Sadistický vedoucí tábora si usmyslí, že by šachové partie s mladičkou dívkou mohly být pro jeho znuděné dozorce vítaným rozptýlením... Maria musí hrát o život, zároveň však spřádá svůj vlastní plán...
Čítať viac
Originálny názov
The Last Checkmate
Počet strán
336
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1852357
Štýl
vojnový, historický
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Argo
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

2 hodnotenia

0
2
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

21.2.2023
"Opravdová svoboda pramení ze statečnosti, síly a dobroty. Připravit se o ni můžeš jen sama."

Prvotina od Gabreilly Saab je príbehom z Osvienčimu, ktorý je inšpirovaný viacerými skutočnými udalosťami, ktoré prepája fiktívna postava Márie Florkowskej (poľskej odbojárky z Varšavy, ktorá sa v 14tich rokoch dostane do Osvienčimu), ktorej život doslova zachránia šachy.

Táto kráľovská hra tu nehrá až takú dôležitú úlohu ako by ste očakávali a skôr iba metaforicky prepája myšlienkové pochody hlavnej hrdinky a stratégiu na prežitie. Čiže nečakajte druhú Beth Harmon z Dámskeho Gambitu.

Ak máte načítané podobné príbehy z Osvienčimu od iných autorov (Iturbe, Remarque), tak vás príbeh nemá čím prekvapiť a šokovať.

Príbeh však podohaľuje a prepája významné osoby poľského odboja, ktoré sa tu mihnú na pozadí a nejako interagujú s hlavnou postavou ako bol napr. Wiltold Polecki, ktorý napísal prvú súhrnú správu pre spojencov o koncentračnom tábore a holokasute. Nechal sa naschvál zavrieť a deportovať do Osvienčimu, aby tábor infiltroval zvnútra.

Potom je tu osoba Maksymiliana Kolbeho, katolíckeho kňaza, ktorý sa obetoval v prospech neznámeho muža a bol posmrtne vyhlásený za svätého počas pontifikátu Jána Pavla II.

Prípadne sa dozviete o Matylde Getterovej, ktorá pomáhala ako františkánka zachraňovať židovské deti z varšavksého gheta, tak že ich tajne umiestňovala do katolíckych rodín, aby im tak zachránila život.

Najhoršie vždy pri čítaní týchto kníh je ako sledujete na jednej strane utrpenie jeden skupiny ľudstva na úkor druhej skupiny, ktorá uverila vo svoju nadradenosť a prvú skupinu degradovala na nič len číslo a prázdny vzduch. Len tak, lebo sa kolesá nenávisti rozbehli tak rýchlo, že ich už nebolo možné len tak zastaviť bez boja a veľkých strát na životoch.

Nenávisť tak stále ostáva najväčšou chorobou ľudstva, ktorá sa nám žiaľ nedarí vyliečiť ani po viac ako 70 rokoch a je medzi nami stále prítomná.
Čítať viac

Vydavateľstvo Argo

Čítať viac

„Šťastie nie je burlivé ani hlučné ako rozkoš či radosť. Je tiché, pokojné, krehké, je to vnútorný pocit uspokojenia, ktorý sa začína vo chvíli, keď človek začne milovať sám seba.“

Japonský milenec - Isabel Allende, 2018
Japonský milenec
Isabel Allende