Knihy
E-knihy

Neva

Slovart, 2014
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
1-2 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2014

Peter Pišťanek, autor kultovej trilógie Rivers of Babylon či spoluautor úspešnej zbierky Sekerou a nožom, si v poviedke Neva zašiel po tému do postkomunistického Petrohradu. A predviedol sa ako naslovovzatý profesionál...

Čítaj viac

5,90 €

Bežná cena Bežne 7,95 €

Ušetríte 26%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Peter Pišťanek, autor kultovej trilógie Rivers of Babylon či spoluautor úspešnej zbierky Sekerou a nožom, si v poviedke Neva zašiel po tému do postkomunistického Petrohradu. A predviedol sa ako naslovovzatý profesionál.

"V poviedke nestrieka krv a nepresakuje ľudské dno. Naopak, div nie romantický príbeh zamilovania sa slovenského intelektuála na služobnej ceste do krásnej ruskej tlmočníčky vyznieva napriek banálnemu pôdorysu skutočne suverénne. Suverénna je jeho globálna línia, suverénne zvládnuté sú jeho erotické pasáže vďaka priam básnickému jazyku, ktorý sa nehanbí ani za ohanbia, ani za iné samozrejmosti sexu, ale pri všetkom si zachováva svoju stratégiu i svoju kreatívnu originalitu."
Takto zhodnotil poviedku Neva kritik Alexander Halvoník.

Zostáva len dodať, že Peter Pišťanek je aj úspešný filmový scenárista. Film Muzika natočený podľa jeho scenára patrí k tomu najlepšiemu, čo v nových dejinách slovenskej kinematografie vzniklo. V tomto roku bude uvedený aj ďalší film Rukojemník, napísaný podľa jeho pripravovaného románu Lokomotívy v daždi.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Neva - Peter Pišťanek
Rukojemník - Peter Pišťanek
14,80 €
Ušetríte 6,10 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
88
Vydavateľstvo
Slovart
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
176036
Rok vydania
2014

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,4 / 5

11 hodnotení

7
2
1
1
0

Peter Marosz
Peter Marosz
17.8.2016
Starý PP bol starý PP
Peter Pišťanek sa vo svojej tvorbe na pomerne dlhý čas odmlčal. Od fajnového výberu Traktoristi a buzeranti v r. 2003 mu nevyšla (okrem peknej knihy o koňakoch Živý oheň z vína) žiadna beletria až do roku 2014, kedy sa vrátil s novelou Neva. Treba povedať, že tento text Pišťankovi fanúšikovia už v základných rysoch poznali, pretože koloval na internete. Do Petrohradu prichádza po rokoch slovenský spisovateľ, vo svojej podstate skôr rusofób. K mestu, ktoré mnohí nazývajú Benátkami severu, necíti žiaden vzťah, skôr sa mu pred oči tlačia jeho chyby. Kedysi tu bol ako spisovateľ, dnes ako zástupca akejsi PC firmy. Všetko sa však mení, keď na recepcii uvidí úžasnú ženu. Nevu. Pôsobí tam ako prekladateľka. Nášmu hrdinovi sa hneď lýtka zapália, oslovuje ju, dávajú sa do reči. Dievčina je vzdelaná, sčítaná a navyše zábavná. Strávia spolu zvyšok času spisovateľovej návštevy. Uvedomuje si, že bez Nevy už nechce byť. Navrhuje jej, očarený jej krásou a dôvtipom, aby sa presťahovala do Bratislavy. Tá sa smeje nad jeho romantizmom a objasňuje, že ona nemôže žiť bez Ruska. Kniha je veľmi pekne spravená, radosť ju držať v rukách. Aj nie príliš dlhý text sa dá, aj keď starý Pišťanek je starý Pišťanek. Ej, škoda ho!
Čítaj viac
Zuzana Hubočanová
Zuzana Hubočanová
19.5.2015
Opäť skvelé
Knižočku som prečítala na jeden hlt, je to typický Pišťanek. Výborné, svieže, rýchle, jednoduchý a aktuálny jazyk. Jediné, čo ma sklamalo, bol rozsah, ale napriek tomu neľutujem investíciu.
Čítaj viac
Viera
30.12.2014
Nič moc
Dielko negatívneho, zatrpknutého, všetko kritizujúceho pána, ktorého k potešeniu zo života musí prebrať až žena, ktorá mu poskytne rozkoš.
........................................
Čítaj viac
Martina
14.11.2014
Neverte anotácii
Na to, čo je napísané pri predstavení knihy, radšej rýchlo zabudnite. Kniha je čitateľná a napísaná v príjemnom jazyku, ktorý nereže ako väčšina moderných slovenských románov, no z dejovej stránky a tak celkovo je to také vlažné. Zbierka ruských klišé a k tomu akási osobná fantázia spisovateľa počas krízy stredného veku. Fakt som sa na túto knižku tešila, ale vôbec nenaplnila svoj potenciál.
Čítaj viac
iv.
5.11.2014
Dobrá Neva
Mám rada čítačky o Rusku, takže mi to naozaj sadlo. V Petrohrade som nebola, ale je to môj sen. A autor veľmi dobrým a pre mňa prekvapivým spôsobom popísal mesto. Išlo to pod kožu :-) Samotný príbeh tiež výborný, opis krásnych Rusiek dokonalý.
Čítaj viac
eva
19.9.2014
Názor čitateľa
milé osviežujúce čítanie. Ide to aj bez spŕšky vulgarizmov.... Výborne pán Pišťánek.

Milo ste ma prekvapili a potešili.

Ćítala som všetky Vaše knihy a nerozumela som, prečo je každé druhé slovo nadávka či hrubé slovo. Táto útla knižočka je však iná.
Čítaj viac
Janka
16.4.2014
Trochu iná Neva
Pišťanek ma prekvapil... čakala som niečo rozsiahlejšie, s drsnými opismi sexu a množstvom "vulgárnych" slov (možno nostalgia za Rivers...? :-)) ... dorazila útla knižočka, ktorú som prečítala bez prerušenia. Zaujala, vtiahla do deja, do pocitov hlavnej postavy. Po prečítaní ma na chvíľu zanechala v ľahkej melanchólii. Rusko mám rada, Petrohrad som navštívila, a ako mesto ma rozhodne uchvátil viac ako hlavného hrdinu. Našťastie sa mi v ňom však nestalo nič osudové. V každom prípade sa teším na ďalšiu autorovu knižku... stále mu to dobre píše... veľmi dobre.
Čítaj viac
18.5.2014
Názor čitateľa
Úplne súhlasím s Jankou, čakala som rozsahovo väčšie dielo, ale obsah ma nesklamal. Dúfam, že čoskoro sa môžeme tešiť na ďalšiu Pišťankovu novinku
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Neva - Peter Pišťanek
Rukojemník - Peter Pišťanek
14,80 €
Ušetríte 6,10 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia