Linda - Leif GW Persson
Linda
2,30 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
2,30 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ve Wäxjö, idylickém provinčním městečku ve Švédsku, došlo k chladnokrevné vraždě, která obzvlášť vzrušila spoustu myslí a vyvolala mimořádnou vlnu emocí: dvacetiletá Linda byla ve svém vlastním bytě krutě týrána a následně uškrcena. Linda byla nejen velmi atraktivní a u všech oblíbená, ona ještě navíc navštěvovala policejní školu a zakrátko měla být přijata do řádného služebního poměru. Mnohé v případu ukazuje na to, že Linda svého vraha znala. Hlavní podezřelý má však velmi dobré alibi?
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
656
Hmotnosť
688 g
Rok vydania
2013
Väzba
pevná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Moba
Rozmer
115×185 mm
ISBN
9788024355528
Naše katalógové číslo
152345

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

2 hodnotenia

1
0
1
0
0

Artúr Soldán
25.12.2013
Vynikajúca švédska detektívka
Vo svojom poslednom románe „Linda příběh zločinu“ /ktorý vydalo vydavateľstvo MOBA, Brno v decembri 2013 v skvelom preklade od Jaroslava Bojanovského, ktorý prekladá severskú krimi pre MOBU/ sa bývalý kriminalista Leif GW Persson rozhodol pozrieť detailne na vyšetrovacie praktiky švédskej polície a veru nedáva si servítku pred ústa. Celý dej sa krúti okolo brutálnej vraždy dvadsaťročnej Lindy Wallinovej, ktorá sa odohrala v malom švédskom mestečku Wäxjö. Vražda, v ktorej pozadí je sexuálny motív je od začiatku veľmi ťažkým orieškom a tak na pomoc miestnej polícií prichádza „elitný“ tím zo Štokholmu vedený našim starým známym kriminálnym komisárom Evertom Bäckströmom, /ktorý celý dej prerozpráva, čitateľ sa na jeho vtipných postrehoch a myšlienkach veru nudiť nebude/, ktorého záľubou je dať si preplácať čo najviac vecí na štátne útraty, začínajúc vyčistením všetkého špinavého šatstva doneseného z domu, končiac preplácaním piva a tvrdého alkoholu za služby domnelých informátorov. Medzi pikošky patrí Bäckströmove pozeranie porna na izbe kolegu Jana Rogerssona, ktorý išiel na víkend do Štokholmu a čo čert nechcel túto skutočnosť vypátrali novinári a....
Persson nás na 656 stranách nenechá na pochybách že sa detailne vyzná vo vyšetrovacích praktikách a metódach švédskej polície. V strhujúcom deji kde sa objavujú jasní podozriví /sused emigrant, Poliak Marian Gross už predtým obvinený zo sexuálneho násilia, alebo príslušník miestneho oddelenia polície, ktorý s Lindou predtým chodil/ a Bäckström si medlí ruky a myslí si ako ľahko prípad vyriešil ale opak je pravdou. V deji sa objavujú všetci naši starí známi z predchádzajúcich dielov severského mystéria: čerstvý šéf kriminálnej polície Lars Martin Johansson, policajná doktorandka Lisa Mattei, kriminalisti Anna Holtová, Jan Lewin a Eva Svanströmová.
Persson zasadzuje tento príbeh medzi druhý a tretí diel Severského mystéria /t. j. medzi romány V jiném čase, v jiném životě a knihu Volně padat jako ve snu/. Autor nás postupne prevádza nielen životom obyvateľov ospalého malomestečka Wäxjö, ale aj životom a osudom samotnej obete Lindy Wallinovej a jej minulosťou, ktorá odkryje aj tie najtemnejšie stránky. To že páchateľa nakoniec Evert Bäckström dopadne je v jeho prípade víťazstvom pyrrhovým, pretože ho Johansoon preradí do oddelenia strát a nálezov.
Úvodné autorove venovanie „Maj Sjöwallové a Peru Wahlööovi, kteří to uměli lépe než skoro všichni ostatni“ nás nenechá na pochybách, kto bol Perssonovým vzorom pri písaní tejto skvelej švédskej detektívky. /Len tak na okraj autorská a manželská dvojica Maj Sjöwallová a Per Wahlööo sa v celej desaťdielnej sérii vyhýbali slovu detektívka a kriminálka – všetky svoje diela nazývali romány o zločine a aj Persson nazval svoju knihu Linda příběh zločinu, čo asi nie je náhoda/
Martin Beck a jeho partia, ktorá už v roku 1965 riešila obdobný prvý prípad zavraždenej Američanky Roseanny Mcgrawovej na výletnej lodi vo Švédsku. /I. román o zločine z desaťdielnej série nazvaný: Roseanna/ Aj v prvom prípade Martina Becka zohrala hlavnú úlohu náhoda a Roseanna ako aj Linda sa obe ocitajú v nesprávnu dobu na nesprávnom mieste. V oboch prípadoch je páchateľ dopadnutý ale obaja kriminalisti Martin Beck a Anna Holtová sú v závere deja na pochybách či našli skutočného páchateľa. Persson v strhujúcom deji poukazuje aj na psychologické pohnútky a motívy páchateľa a tiež v závere deja vyslovuje otázku prostredníctvom úst čerstvej doktorandky Lisy Mattei, že prečo sa obete sexuálnych zločinov označujú iba krstným menom? Lisa Mattei na to odpovedá týmito slovami: „A já se jmenuji Lisa, Lisa Mattei, pomyslela si Lisa, když stiskla poslední klávesu na klávesnici svého počítače. Je mi dvaatřicet, jsem žena, kriminální inspektorka a už brzy ze mne bude doktorka filozofie.“ Zostáva nám dúfať, že Persson napíše ďalší príbeh a že sa môžeme tešiť na nové prípady Larsa Martina Johanssona a jeho partie.

Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka