Zimný denník - Paul Auster, Artforum, 2013

9,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Zimný denník - Paul Auster, Artforum, 2013
Zimný denník - Paul Auster, Artforum, 2013

Zimný denník

Narodenie strieda smrť. Detstvo prechádza do mladosti, mladosť vpláva do dospelosti plnej zodpovednosti, uskutočňovaných plánov či skrachovaných nádejí. Aj tie dni skončia,... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2013
168 strán
2-3 hodiny čítania

Narodenie strieda smrť. Detstvo prechádza do mladosti, mladosť vpláva do dospelosti plnej zodpovednosti, uskutočňovaných plánov či skrachovaných nádejí. Aj tie dni skončia, prichádza staroba. Vek zúčtovaní, ale ešte stále aj vek nových plánov a nádejí... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v orlích pazúroch - Karin Smirnoff, Ikar, 2024

Viac o knihe

Americký spisovateľ Paul Auster vo svojej najnovšej knižke rekapituluje svoj život.
Výsledkom však nie sú nudné memoáre, ale svieže dielko, v ktorom cítiť rozkoš z rozprávania. Auster v tejto spomienkovej mozaike spája veci každodenné i zlomové, bizarné i banálne, smiešne i vážne. Úplne otvorene píše o svojich prvých erotických zážitkoch, o neuveriteľných historkách z pobytu v Paríži, o tvorivej kríze, o zdravotných a existenčných problémoch či o zložitých vzťahoch k svojim blízkym.

Zimný denník nie je len kniha o jednom konkrétnom živote, o detstve, dospievaní, zrelosti a starnutí. Je to najmä kniha o veciach, ktoré v sebe všetci nosíme a ktoré nás sprevádzajú až do smrti.

Narodenie strieda smrť. Detstvo prechádza do mladosti, mladosť vpláva do dospelosti plnej zodpovednosti, uskutočňovaných plánov či skrachovaných nádejí. Aj tie dni skončia, prichádza staroba. Vek zúčtovaní, ale ešte stále aj vek nových plánov a nádejí.
Paul Auster, autor i rozprávač v jednej osobe, ocitá sa na prahu posledného obdobia. Zhŕňa to, čo zažil doposiaľ, spomína na dobré i na zlé. Veľa hovorí o smrti, no tým istým dychom chváli život. Hovorí o nenávisti, ale vzápätí chváli lásku. Všíma si chorobu aj velebí zdravie. Vidí hlúposť a škaredosť, ale miluje múdrosť a krásu.
Paul Auster tentoraz v trochu inom ako zvyčajnom prevedení – ponorený do seba samého a do svojho rozprávačského umenia par excellence.

Pred tridsiatimi dvoma rokmi, čiže takmer na minútu presne v polovici tvojho života, správa, že tvoj otec v noci zomrel, v januárovú noc plnú snehu, presne ako táto, studený vietor, búrlivé počasie, všetko rovnaké, čas sa pohybuje, a predsa sa nepohybuje, všetko je iné, a predsa je všetko také isté – nie, nemal to šťastie a nedožil sa sedemdesiatich štyroch rokov. Mal šesťdesiatšesť, a keďže si bol vždy presvedčený, že sa dožije požehnaného veku, nikdy si necítil potrebu rozptýliť hmlu, čo sa medzi vami vždy vznášala, a tak keď si konečne strávil skutočnosť jeho náhlej, nečakanej smrti, zostal ti pocit čohosi nedokončeného, prázdna frustrácia nevyslovených slov, navždy premárnených príležitostí. Zomrel v posteli počas milovania so svojou priateľkou, zdravý chlap, ktorého nevysvetliteľne zradilo srdce. Od toho januárového dňa roku 1979 ti mnohí muži vraveli, že je to najlepší spôsob, ako umrieť (z malej smrti sa stala skutočná smrť), ale nepovedala to ani jedna žena, a podľa teba je to strašný skon, a keď si spomenieš na priateľku tvojho otca na pohrebe a na jej zdesený pohľad (áno, povedala ti, bolo to naozaj strašné, to najstrašnejšie, čo zažila), modlíš sa, aby sa nič také nestalo tvojej manželke. Prihodilo sa to pred tridsiatimi dvoma rokmi a odvtedy ten príliš náhly odchod ľutuješ, lebo tvoj otec už neuvidel, že jeho nešikovný, nepraktický syn neskončil v chudobinci, ako sa vždy obával, stačilo niekoľko rokov a bol by to pochopil, a si smutný, že keď tvoj šesťdesiatšesťročný otec zomrel v náručí svojej priateľky, ešte si sa len prebíjal, ešte si sa brodil bahnom prehier.

Volala sa Sandra, tá Francúzka okolo dvadsaťpäťky, a keď si za ňou kráčal po točitom schodisku na tretie poschodie hotela, oznámila ti, že si dnešnej noci jej posledný zákazník, a tak sa nemusíš ponáhľať, dá ti toľko času, koľko budeš chcieť. To sa ti ešte nestalo, bolo to v protiklade so všetkými štandardmi profesie, ale tebe už bolo jasné, že Sandra sa líši od všetkých ostatných dievčat na ulici, že jej chýba tvrdosť a chlad, aké sa s touto prácou zvyčajne spájajú. Potom ste už boli v izbe a všetko bolo aj naďalej iné ako pri tvojich predošlých skúsenostiach v tejto časti mesta. Bola uvoľnená, mala láskavú, veľkorysú náladu, a aj keď ste sa obaja vyzliekli, aj keď si objavil, aké má výnimočne krásne telo (zišlo ti na um slovo veľkolepé, tak ako sa veľkolepými nazývajú telá niektorých tanečníc), aj potom bola zhovorčivá a hravá, neusilovala sa mať to čím skôr za sebou, vôbec sa nehnevala, že ju chceš hladkať a bozkávať, vystrela sa s tebou na posteli a začala ti ukazovať rozličné polohy, ktoré pri milovaní s klientmi používala ona i jej kamarátky, celú kámasútru z rue Saint-Denis, zvŕtala sa, prehýbala, skrúcala sa do klbka, tebe pomáhala vhodne poskrúcať telo do príslušných konfigurácií a ticho sa nad absurditou tej zábavy smiala, kým ti každú polohu pomenovala. Nanešťastie si z nich už pamätáš iba jednu, asi tú najnudnejšiu, ale aj najsmiešnejšiu, práve preto, že bola taká nudná: le paresseux, lenivec, pri ktorej sa stačilo vystrieť na boku a kopulovať s partnerkou zoči-voči. Ešte nikdy si nestretol ženu, ktorá by bola taká spokojná so svojím telom, takú gracióznu v nahote, a napokon, hoci by si nedbal, keby tie ukážky pokračovali až do rána, si sa tak vzrušil, že už si sa nedokázal ovládnuť. Predpokladal si, že to bude koniec, jouissance bola vždy predtým záverom, ale aj po tom, čo si vyvrcholil, Sandra ťa neposlala preč, chcela s tebou zotrvať v posteli a zhovárať sa, a tak si tesne pri nej zostal ešte takmer hodinu, šťastne ležiac v jej náručí, s hlavou na jej pleci, a rozoberal si všetko možné, čo ti už dávno vyfučalo z hlavy, a keď sa ťa napokon spýtala, čo vlastne robíš, a ty si odpovedal, že píšeš básne, čakal si ľahostajné myknutie plecami alebo nejakú nezáväznú poznámku, ale nie, ani tentoraz nie, lebo len čo si začal hovoriť o poézii, Sandra zatvorila oči a začala recitovať Baudelaira, odriekala dlhé pasáže tak precítene a dokonale presne, že si len dúfal, že Baudelaire sa vo svojom hrobe prebudil, posadil a teraz počúva.
Bol to jeden z najvýnimočnejších okamihov tvojho života, ba jeden z najšťastnejších okamihov tvojho života, a aj po tom, čo si sa vrátil do New Yorku a písala sa ďalšia kapitola tvojho príbehu, stále si myslel na Sandru, na hodiny, ktoré si tej noci strávil s ňou, a uvažoval si, či nemáš skočiť na lietadlo, letieť naspäť do Paríža a požiadať ju, aby sa za teba vydala.




Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Čítať viac
Originálny názov
Winter Journal
Počet strán
168
Väzba
pevná väzba
Rozmer
143×213 mm
Hmotnosť
319 g
ISBN
9788081500114
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
141651
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Artforum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,7 / 5

6 hodnotení

1
3
1
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Zuzana Špendelová
Neoverený nákup
20.10.2015
(Ne)typický Auster
Priznám sa, že sa mi do čítania autobiografie veľmi nechcelo, i keď je Auster jeden z mojich najobľúbenejších súčasných spisovateľov. Hoci názov sľubuje denník, ide skôr o bilancovanie vlastného života ako o chronologické denníkové zápisky. Autor oslovuje svoje dávne "ja", aby si zaspomínal na ľudí, ktorí ho ovplyvnili, dôležité životné okamihy, udalosti či miesta, ku ktorým sa viažu. Pred čitateľom sa tak vynárajú čriepky spomienok, ktoré asociujú ďalšie a tie zase ďalšie. A toto bezprostredné a veľmi osobné spomínanie a skákanie v čase, ako aj početné zamyslenia sa nad otázkami, ktoré si od určitého veku kladie asi každý, vytvárajú atmosféru priateľského posedenia počas chladného jesenného večera s pukotajúcim ohňom v kozube. Pre mňa ďalší hodnotný kúsok v mojej knižnici. Čítať viac
zuzka
Neoverený nákup
25.3.2013
trochu sklamanie...
Od Austera je to asi najslabšia kniha, ktorú som čítala. Nespochybňujem Austerove rozprávačské umenie, no v tomto prípade ma nejako minul jeho efekt. Celé mi to príde napísané nasilu, ťažkopádne, chýba tomu jeho zvyčajná ľahkosť s akou píše a možno za tým bude aj to, že si zvolil vyjadrovanie v 2.osobe, naozaj to pôsobí rušivo.

Autor sa pokúsil o akúsi autobiografiu a snažil sa do svojho románu vtesnať stovky udalostí svojho života. Zaspomínal si na dobré i zlé, čo prežil, popri živote nezabúda i na smrť. Miestami sa mi Zimný denník čítal príjemne, inokedy som sa zasekla a myšlienky mi utekali inam, čo považujem hneď za signál, že toto nebude ono. Keď vám niekto mechanicky vymenováva 21 miest, na ktorých býval, niekde v polovici sa začnete nudiť, pokiaľ s každým miestom nie je spojený nejaký zaujímavý a pútavý príbeh.

Veľmi mi tam chýbalo niečo viac zo spisovateľského sveta pána Austera, nielen z toho ľudského sveta. Ocenila by som, keby som sa dozvedela niektoré fakty a detaily, ktoré ho viedli a inšpirovali k napísaniu kníh, občas sa tam niečo blysne, ale pramálo :-( Celá kniha sa niesla v melancholickom duchu, čo za normálnych okolností môžem, ale tentoraz z nej na mňa vial príliš veľký smútok...

Mimochodom, aby som bola aj pozitívna - krásna obálka, Artforum! :-)
Čítať viac
sonulique
Neoverený nákup
30.1.2013
Auster je fajn
Určite odporúčam...je to temnejšie ako knihy, ktoré som od neho čítala doteraz (Kniha ilúzií a Brooklynské frašky), aj viac narcisoidné:), ale hlavne je to veľmi reálna, neprikrášlená a dobre čitateľná kronika jedného (stále trvajúceho) života - to je na tom neobvyklé, že takýto svoj "denník" či kroniku napísal človek-spisovateľ a nebola napísaná niekým iným po jeho smrti, ale je tam skutočne len jeho optika a jeho videnie sveta. Smrť je blízko, to z tej knihy cítiť, ale striedajú sa tam momenty vážne s vtipnými, nájdete tam celý zoznam adries, kde počas svojho života býval, fakty o priateľkách, rodine, o jeho zdravotných problémoch a všetko to do seba zapadá, vytvára panoptikum jeho života, ktorý takto ako keby rekapituloval. Na zimné obdobie kniha ako stvorená, dokonca tú zimu má ešte aj v názve:) Čítať viac

Recenzie, kritiky

Zimný denník (Monika Želasková), citajto.com

Paul Auster

Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Samozrejme že sa to odohráva v tvojej hlave, Harry, ale prečo preboha by to nemohlo znamenať, že je to skutočné?“