Akčné umenie na Slovensku v 60. rokoch 20. storočia Akcie Alexa Mlynarčika - Andrea Euringer-Bátorová
Akčné umenie na Slovensku v 60. rokoch 20. storočia Akcie Alexa Mlynarčika
16,15 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Akčné umenie na Slovensku v 60. rokoch 20. storočia Akcie Alexa Mlynarčika

Andrea Euringer-Bátorová
Vydavateľstvo
Slovart, 2012

Výskum akčného umenia na Slovensku vykazuje na základe politického vývoja pre rokom 1989 viaceré medzery. Alternatívne a neoficiálne umenie sa dostalo do pozornosti inštitucionálneho skúmania po roku 1989 ako jedna z ústredných tém...

Čítaj viac

16,15 €

Bežná cena Bežne 16,95 €

Ušetríte 5 %

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Výskum akčného umenia na Slovensku vykazuje na základe politického vývoja pre rokom 1989 viaceré medzery. Alternatívne a neoficiálne umenie sa dostalo do pozornosti inštitucionálneho skúmania po roku 1989 ako jedna z ústredných tém, na základe čoho je dnes potrebná jeho podrobná analýza a dokumentácia vývoja.

Slovenské akčné umenie 60. rokov, ktoré vzniklo v kontexte komunistického režimu, nadobudlo v špecifickej spoločensko-politickej situácií určité charakteristické črty. Ťažiskom predpokladaného výskumu je obdobie rokov 1965-1972, ktoré je možné označiť za prvú fázu akčného umenia. Bolo poznačené pluralitou umeleckých smerov, čulýmimedzinárodnými kontaktami a slobodnými tvorivými experimentami. Táto etapa bola ovplyvnená prvými akciami po roku 1965 a od roku 1972 návratom k oficiálnej doktríne socialistického realizmu.


Výskum akčného umenia s predstaviteľmi ako Peter Bartoš, Július Koller, Vladimír Popovič, Jana Želibská, Milan Adamčiak a Róbert Cyprich a.i., tvorí rámec druhej časti knihy venovanej akciám Alexa Mlynárčika, ktorý v období rokov 1965-1972 zorganizoval viaceré významné akcie. Prvotným cieľom bolo zozbierať ich podrobnú dokumentáciu, pretože boli z dôvodu ich efemérneho charakteru ťažko zrekoštruovateľné. Mlynárčikov umelecký prínos získal výnimočnú pozíciu aj vďaka dlhoročnej spolupráci s francúzskym kritikom Pierrom Restanym, preto sa pozornosť zameriava na inšpiráciu filozofiou nového realizmu a odzrkadlenie tohoto smeru v jeho diele, ako aj na komparáciu kreatívnych prístupov L. Schwittersa, M. Duchampa či P. Manzoniho. Nové skutočnosti prinieslo priame porovnanie s inými akčnými umelcami a ich postupmi, na príklad s happeningami Allana Koprowa či Wofa Vostella.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
326
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
150×210 mm
Hmotnosť
533 g
ISBN
9788055604381
Rok vydania
2012
Naše katalógové číslo
128603
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac
Čítaj viac

„Literatúra je bohatstvo, beletria je nevyhnutnosť.“

G.K. Chesterton