Střelba v Kodani - Niklas Orrenius
Střelba v Kodani

15,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Střelba v Kodani

Reportáž o Larsi Vilksovi, extrémismu a hranicích svobody projevu

Jsou karikatury proroka Muhameda zbytečná provokace, nebo důkaz svobody slova a uměleckého projevu v západním světě? Lars Vilks nejspíš nečekal, že se po zveřejnění jednoho... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2021
368 strán
5 hodín čítania

Jsou karikatury proroka Muhameda zbytečná provokace, nebo důkaz svobody slova a uměleckého projevu v západním světě? Lars Vilks nejspíš nečekal, že se po zveřejnění jednoho obrázku stane terčem výhrůžek, Al-Kajdá vyzve k jeho likvidaci a stráví ... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Čeština

15,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Jsou karikatury proroka Muhameda zbytečná provokace, nebo důkaz svobody slova a uměleckého projevu v západním světě?

Lars Vilks nejspíš nečekal, že se po zveřejnění jednoho obrázku stane terčem výhrůžek, Al-Kajdá vyzve k jeho likvidaci a stráví zbytek života s policejní ochranou v utajení. Vilks svou uměleckou kariéru založil na provokaci a hře s hranicemi. Švédské úřady třeba rozčílil proslulou instalací Nimis v přírodní rezervaci. Zašel u kresby proroka Muhammada se psím tělem moc daleko? Niklas Orrenius se také ptá, jestli současná švédská společnost není pokrytecká a kdo nese vinu za mrtvé při teroristických útocích. Švédsko se mění z homogenní společnosti v zemi obyvatel různého původu a mnoha vyznání. Politici i běžní občané stojí před novými problémy. Situace, kterou ve své knize z roku 2016 popsal Orrenius se znovu proměňuje, Švédsko je laboratoř budoucnosti – a to i pro střední Evropu, kde prozatím uprchlíci zůstávají především strašákem předvolebních kampaní.
Čítať viac
Počet strán
368
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
333 g
ISBN
9788082033024
Rok vydania
2021
Edícia
Prokletí reportéři
Naše katalógové číslo
1115053
Štýl
politický, cestopisný
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Švédsko
Vydavateľstvo
Absynt
Originálny názov
Skotten i köpenhamn : Ett reportage om Lars Vilks, extremism och yttrandefrihetens gränser
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
29,15 €

Hodnotenia

4,5 / 5

2 hodnotenia

1
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

23

Veľa čítam (100+ kníh/rok), milujem cestovanie (od 04/2021 žijeme van life a cestujeme po Európe) a turistiku, mám syna, stále sa niečo učím a baví ma, čo všetko život ponúka. Občas píšem na blog orvokki.sk.

Barbora Štefkovič
6.1.2022
“Připadá vám jako problém, že kvůli vaši svobodě projevu a vašemu umění zemřeli jiní lidé?”

Knižný nový rok som rozhodne nezačala nijak ľahko. Po takmer dvoch týždňoch som dočítala reportáž Střelba v Kodani. Pre mňa jedna z najnáročnejších reportážnych kníh, aké som zatiaľ prečítala. V tom dobrom slova zmysle. Jeden obrázok, nečaká medializácia a následne výhražky, pokusy o útok, výzvy k zabitiu a doživotie v utajení s policajnom ochranou. Lars Vilks je síce provokatér a svojim umením sa odjakživa snažil prekračovať isté hranice, no to čo rozpútala jedna karikatúra nečakal. Švédsky novinár Niklas Orrenius v knihe rozoberá, kde je hranica slobody prejavu, aká je švédska spoločnosť, kdo za to môže, aký je Lars Vilks a mnohé ďalšie témy.

Autor ide naozaj dopodrobna a od polovice sa dosť ponára aj do politickej a náboženskej situácie vo Švédsku, čiastočne i v Dánsku. Deju to prospieva, ale pre čítateľov zo zahraničia to chce sústredené čítanie. Všetky tie postavy a udalosti mi dávali zabrať. No zároveň som za to rada, pretože o Švédsku som síce nemala výhradne pozitívne predstavy, o mnohých problémoch multikultúrneho prostredia som vedela, no realita ma i tak celkom prekvapila.

Kým spočiatku mala hlavná postava Lars Vilks moje sympatie, ku koncu už to tak jednoznačné nebolo. A celkovo som v priebehu čítania veľa premýšľala a kládla si otázky. Na mnohé sa odpovedať nedá. Střelba v Kodani sa síce zameriava na udalosti okolo karikatúry, slobody slova, politiky a náboženstva, no nemôžem si pomôcť, ja v tom vidím presah i do mnohých ďalších oblastí. A do aktuálnej situácie. Výborne spracovaná, veľa detailov, ktoré dajú zabrať, no pomôžu na lepšie pochopenie celého pozadia, veľa otázok a tém na premýšľanie. Náročná, ale dôležitá kniha.

“Takže áno, máme tu svobodu projevu - jenže to není všechno. Chceme velké náboženské konflikty, prameníci z nedorozumění a vytvářejíci odstup?”
Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
29,15 €

„Tak hovorí mongolský mýtus: Láska sa rodí z rôznych prirodzeností. Protikladmi získava silu. Konfrontáciou a premenou sa udržiava. “

Záhir - Paulo Coelho
Záhir
Paulo Coelho