Kniha v slovenskom jazyku „Minimum práce – Maximum úrody“ popisuje „inteligentnú záhradu“ Igora Ljadova, v ktorej aj napriek drsnejším klimatickým podmienkam na severe Ruska... Čítať viac
Kniha v slovenskom jazyku „Minimum práce – Maximum úrody“ popisuje „inteligentnú záhradu“ Igora Ljadova, v ktorej aj napriek drsnejším klimatickým podmienkam na severe Ruska dosahuje nadmerné výnosy... Čítať viac
Chcete si túto knihu požičať z knižnice? Toto je zoznam knižníc, v ktorých ju majú. Po kliknutí na názov vás presmerujeme priamo na stránku knižnice, kde si môžete overiť jej dostupnosť a prípadne ju aj priamo rezervovať.
Minimum práce – maximum úrody
Igor Ljadov
Kniha v slovenskom jazyku „Minimum práce – Maximum úrody“ popisuje „inteligentnú záhradu“ Igora Ljadova, v ktorej aj napriek drsnejším klimatickým podmienkam na severe Ruska dosahuje nadmerné výnosy...
Kniha v slovenskom jazyku Minimum práce – Maximum úrody popisuje inteligentnú záhraduIgora Ljadova, v ktorej aj napriek drsnejším klimatickým podmienkam na severe Ruska dosahuje nadmerné výnosy biozeleniny bez použitia syntetickej chémie. Metóda pestovania Igora Ljadova je vhodná do všetkých polôh na Slovensku a Česku vrátane podhorských a horských oblastí a do všetkých typov pôd.
Igor Ljadov pracoval v závode na výrobu lietadiel, práca to bola zodpovedná, preto nemohol venovať chalupárčeniu viac času ako dva dni v týždni. Preto aj víkend bol využitý viac na rekreáciu a na záhradu nezostávalo veľa času. Aj keď sa Igor snažil dopestovať na záhrade niečo pre svoju rodinu, veľmi sa nedarilo. Zvýšenie úsilia a nákladov k ničomu neviedlo. Veľa hodín venovaných prekopávaniu záhonov žiadnu radosť neprinieslo a ako sa hovorí – zasadil vedro veľkých zemiakov a vykopal vedro malých. Tak isto aj náklady na hnojivá a pesticídy niečo stáli, ale úžitku veľa nepriniesli.
Postupne sa začala črtať cesta, po ktorej ísť bolo nielen užitočné, ale aj príjemné. Igor začínal so širokými záhonmi, pretože chcel využiť maximálnu plochu pôdy na pestovanie zeleniny. Cestičky medzi nimi boli úzke a nepraktické, aby sa dostal do stredu záhonu, tak sa musel naťahovať a výsledky neboli ideálne – nedostatok svetla neumožnil zelenine optimálne sa rozvíjať. Zato rastlinám na okraji záhonu sa darilo a starať sa o ne bolo ľahké. A čo keď sa vytvorí záhon iba z dvoch radov rastlín?
Druhý moment bol spojený s pozorovaním v praxi vyhlásenia vedcov, že rastliny získavajú 60 % výživných látok zo vzduchu. Je možné si spomenúť na strom v meste uprostred asfaltu, kde sa o neho nik nestará, ešte aj opadané lístie rýchle odstránia, aby nebol odpad a strom rastie a rozvíja sa. Ďalší aspekt, ktorý musel Igor brať do úvahy, sú klimatické podmienky. Jeho región sa vyznačuje serióznou a dlhou zimou, -40 stupňové mrazy nie sú žiadnou výnimkou, leto je krátke a môže byť nadpriemerne suché, aj daždivé, čiže rastliny môžu vyschnúť, alebo zhniť. Preto aj počasie vnieslo svoj vklad do systému pestovania Igora Ljadova.
Igor Ljadov skĺbil metódy ekologického poľnohospodárstva so svojimi postupmi a jeho metóda poskytuje vynikajúce výsledky. Kniha „Minimum práce – Maximum úrody“ je venovaná spôsobu získavania vysokých výnosov pri minimálnych výdavkoch na čas a prostriedky. Uvedenú metódu je možné upravovať podľa možností každého pestovateľa…
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
Hodnotenia
Recenzie čitateľov
Peter
Neoverený nákup
20.9.2021
Kniha ma zaujala, rozhodol som sa ju aplikovať do praxe, páčia sa mi jednoduché a nenáročné rady, celkovo prehľadne napísaná... Konečne niečo iné a ekologickejšie pre bežných pestovateľov. Čítať viac
Recenzie, kritiky
Ideálne pre začiatočníkov!
V záhradkárčení sme začiatočníci, hľadali sme prirodzené spôsoby obrábania pôdy pre našu oblasť rizikového poľnohospodárstva. Narazili sme na túto knihu. Metóda Igora Ljadova je super! Je to práve to, čo potrebujeme: jednoducho bez finančných nákladov a straty času, ekologické. Veľká vďaka!
- Elena
Ohúrený výsledkami!
Ohúrený systémom, krutými podmienkami, v ktorých všetko rastie, ale hlavne – úrodou. V tomto roku začnem robiť vyvýšené záhony a dodržiavať uvedené rady. Ďakujem za knihu!
- Alexander
Málo práce, ale aký výsledok!
Žijem v južnej oblasti Kazachstanu. Podmienky tu tiež nie sú ktovieaké. Nemala som rada záhradkárstvo práve kvôli prácnosti a nevyhnutnosti používať „chémiu“. Ináč nič nevyrastie. Ale spôsob vedenia záhradky Igora Ljadova ma zaujal predovšetkým malou prácnosťou. Áno – je treba vynaložiť námahu raz – urobiť záhon. Ale potom asi sedem rokov je možné iba sadiť a zbierať úrodu – netreba ani prihnojiť, ani prekopávať, ani okopcovať.
- Svetlana
Hlavné je ujsť od stereotypu!
Podľa ponúknutej metodiky je najdôležitejšie ujsť stereotypu maximálneho využitia plochy pozemku. Hneď v prvý rok som rozdelil záhony na 90 cm široké a 5 m dlhé. Susedia chodili a smiali sa: „My tu žijeme už 20 rokov, ale také záhony sme ešte nevideli, aj keby sme prešli celý svet.“ Ale keď uvideli moju úrodu paradajok, ich tón sa zmenil: „My tu žijeme 20 rokov, ale takú úrodu paradajok sme ešte nevideli!“
- Michail
Poznáte nový čitateľský profil?
Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde môžete okrem iného zbierať knihomoľské odznaky, či zvyšovať si svoju knihomoľskú úroveň.