Červené kríže - Saša Filipenko, E.J. Publishing, 2022

17,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Červené kríže - Saša Filipenko, E.J. Publishing, 2022
Červené kríže - Saša Filipenko, E.J. Publishing, 2022

Červené kríže

Mladý vdovec Alexander sa na začiatku 21. storočia prisťahuje do nového bytu s niekoľkomesačnou dcérou. Len čo od nového bývania prevezme kľúče, pripletie sa mu do života... Čítať viac

Vydavateľstvo
E.J. Publishing, 2022
200 strán
3-4 hodiny čítania

Mladý vdovec Alexander sa na začiatku 21. storočia prisťahuje do nového bytu s niekoľkomesačnou dcérou. Len čo od nového bývania prevezme kľúče, pripletie sa mu do života suseda, vyše deväťdesiatročná pani, u ktorej sa začína rozbiehať .... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

17,00 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v štyroch knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Nesmrteľnosť - Dana Schwartz, Tatran, 2024
Červené kríže - Saša Filipenko, E.J. Publishing, 2022
17,00 €

Viac o knihe

Mladý vdovec Alexander sa na začiatku 21. storočia prisťahuje do nového bytu s niekoľkomesačnou dcérou. Len čo od nového bývania prevezme kľúče, pripletie sa mu do života suseda, vyše deväťdesiatročná pani, u ktorej sa začína rozbiehať Alzheimerova choroba. Alexander o jej životný príbeh nemá záujem, no Tatiana Alexejevna je neodbytná. Nechce, aby sa zabudlo na hrôzy, ktoré ľudia zažili počas Stalinovej diktatúry, na neľudské zaobchádzanie, na vojakov, ktorých vlastná krajina považovala za trestuhodných zradcov len preto, lebo sa počas vojny dostali do zajatia. Tak ako Ľoša, otec ich malej Asky. Jeho meno našla - ako zamestnankyňa ministerstva - v zoznamoch Červeného kríža, ktoré mala prepisovať. Má ho vygumovať? Zachráni tak svojho muža, alebo tým ohrozí celú rodinu?

Saša Filipenko strávil v archívoch Červeného kríža v Ženeve dlhé hodiny a dni, aby na záznamoch, ktoré tam našiel vystaval tento príbeh. Príbeh o gumovaní dejín i ľudských životov. Príbeh, v ktorom dve generácie uzavrú pakt proti zabúdaniu. Sú veci, ktoré si treba navždy pamätať.

Dizajn a sadzba Matúš Hnát
Čítať viac
Počet strán
200
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
120×190 mm
Hmotnosť
200 g
ISBN
9788099954183
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1792991
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Bielorusko
Vydavateľstvo
E.J. Publishing
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

4 hodnotenia

4
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

4.1.2024
Vynikajúca kniha
Cez malé rodinné dejiny úradníčky Sovietskeho ministerstva vnútra, prerozprávané veľké dejiny toho, ako sa Sovietsky zväz správal k svojim ruským vojakom, ktorí boli zajatí v zahraničí počas druhej svetovej vojny a k ich rodinám doma v Sovietskom zväze. Bieloruskí autor Saša Filipenko strávil celé dni hrabaním sa v archívoch Červeného Kríža v Ženeve, aby vystaval tento príbeh. Všetko je to tak presné a tak vynikajúco napísané, že chvíľami nemáte pocit, že čítate román, ale reportážnu literatúru. A najviac mrazí z toho všetkého, čo zo Sovietskeho sveta presakuje do dnešného ruskej a bieloruskej reality. Čítať viac
Recenzia z Beautiful books (nathalys-reading)
Neoverený nákup
22.12.2022
@nathalysreading Musím priznať, že som mala vysoké očakávania. Veľmi vysoké. Po Bývalom synovi by som netolerovala žiadne zlyhanie. Viem, všetci sme len ľudia, no toto bolo... geniálne. Táto novinka dokázala kvalitou prevýšiť aj prvú knihu.

Pri tejto knihe som sa dokonca smiala, pretože interakcie mladého muža s inteligentnou starou paňou, ktorú dobieha Alzheimerova choroba, boli veľmi vtipné. No iba o humore to nebude. Každý z nich v sebe dusí bôľ. Alexander je nevľúdny na ľudí a nechce svoje emócie pustiť von. Stáva sa zatrpknutým. Netúži sa podeliť o trápenie. Ale to je niekedy jediná možnosť, ako sa ho zbaviť. Hovoriť... Tatiana sa rozhodla, že ona mlčať nebude. Možno je toto jej posledná príležitosť, ako rozpovedať príbeh, a nielen ten svoj. Stalinovo besnenie zasiahlo mnoho osôb a ona bola tichým svedkom. No z ticha teraz zaznieva hlas. Človek sa prestáva báť, keď už nemá čo stratiť. A tak svojmu novému susedovi začne rozprávať o neuveriteľných, ale zároveň skutočných udalostiach, ktoré ju formovali. Lebo zabudnúť sa nesmie. Na zverstvá nikdy.

Filipenko znova vytvoril emocionálnu búrku. Knihy vie písať s takým citom, že sa tomu neubránite. Nádherné myšlienky (plné smútku) sa nachádzajú v celom texte. Aj štýl písania je výnimočný. Je to úplne nový čitateľský zážitok. Zasiahne vás to. Ak máte srdce na správnom mieste, tak určite. Dej bol navyše veľmi napínavý. Stále som čakala, že všetko sa na dobré obráti. Áno, radšej vám ani nejdem písať, koľko kníh o Sovietskom zväze som už prečítala, no vždy čakám aspoň na svetielko nádeje. Človek musí veriť, lebo inak by nemal nič.

Ak by som mohla dať viac hviezdičiek, tak dám aj milión. Toto je najlepšia kniha roku 2022!
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Tento príbeh nemá zľutovania.“ Frankfurter Allgemeine Zeitung

„Kniha Červené kríže je podmaňujúca, ponára sa hlboko do ľudskej duše.“ Le Figaro

„Nikdy nezapomeň, kdo jsi, protože svět na to nezapomene určitě. Udělej to svou předností a nedopusť, aby to bylo tvou slabostí. Obrň se proti tomu a nikdy to nebude použito k tomu, aby ti to ublížilo.“

Hra o trůny - 1 - George R.R. Martin, 2011
Hra o trůny - 1
George R.R. Martin