Slovník vojny - Ostap Slyvynsky, N Press, 2023

14,20 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Slovník vojny

Keď Ostap Slyvynskyj ako dobrovoľník pomáhal na začiatku vojny utečencom na železničnej stanici v Ľvove, uvedomil si, že vojna radikálne nemení len životy ľudí, ale mení aj... Čítať viac

Vydavateľstvo
N Press, 2023
184 strán
3-4 hodiny čítania

Keď Ostap Slyvynskyj ako dobrovoľník pomáhal na začiatku vojny utečencom na železničnej stanici v Ľvove, uvedomil si, že vojna radikálne nemení len životy ľudí, ale mení aj význam slov... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
14,90 €

14,20 €

-5 %
Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v dvoch knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Mami, oci, som online - Petra Arslan Šinková, Fortuna Libri, 2023

Viac o knihe

Čím je pre nás naša kúpeľňa? Miestom, kde sa pripravujeme na nový deň alebo úkrytom, ktorý nám pri nočných náletoch zachráni život? A čo kondicionér? Koľkým z nás sa pri tomto slove vybaví jadrový výbuch? A čo si predstavíme pri slove hviezda? Hviezda vytvorená z lepiacej pásky zabráni, aby okná pri výbuchu bomby rozbila tlaková vlna.

Vojna nielenže zásadne mení životy tých, ktorých postihla, ale mení aj významy slov. „Niektoré významy sa otupia a treba ich nabrúsiť. Iné sa, naopak, zaostria, až sa nimi možno poraniť. Niektoré slová nadobro odumrú a opadajú ako lístie, iné sa vynárajú z akejsi polozabudnutej minulosti, nadobúdajú významy a dôležitosť,“ hovorí ukrajinský spisovateľ Ostap Slyvynsky. Keď sa vo februári 2022 začala ruská invázia do Ukrajiny, zostavil vlastný Slovník vojny. Ani jeden z textov však nie je fikciou či výplodom fantázie, i keď niektoré pôsobia priam surreálne. Všetky heslá vykresľujú udalosti tak, ako boli skutočne prežité, myslené a cítené.

Sú to útržky monológov odídencov, ktorí sa v prvých mesiacoch vojny premleli železničnou stanicou v Ľvive. Tam ich autor knihy a ďalší dobrovoľníci, ktorí utečencom pomáhali, zaznamenal.

Slovník vojny sa žánrovo pohybuje niekde na pomedzí poézie a reportáže a je mimoriadne silným záznamom situácií, ktoré si v mierových časoch vieme len ťažko predstaviť. Vydavateľ ho doplnil fotografiami troch slovenských fotografov - Tomáša Benedikoviča, Gabriela Kuchtu a Vladimíra Šimíčka, ktorí počas prvého roka vojny absolvovali niekoľko reportážnych ciest do Ukrajiny. Slovník vojny vychádza v preklade Veroniky Goldiňákovej.
Čítať viac
Originálny názov
Slovník vojny
Počet strán
184
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
206 g
ISBN
9788082301659
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1878727
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
N Press
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

4 hodnotenia

4
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

26. decembra 2023

Literatúra, a hlavne poézia zachytáva vo väčšine prípadov veľké city alebo udalosti. Avšak čo tie prípady, kedy chceme poéziou vykresliť konfrontáciu všednosti a vojenskej invázie? Slovník vojny je zbierkou krátkych básní a textov o predmetoch z každodenného života, ktorým zúriaca vojna dáva nový význam a dôležitosť. Hviezdy nevypĺňajú iba nočnú oblohu, alebo je to aj tvar do ktorého je páska prelepená cez okno, aby ho chránila pred rozbitím skla pri tlakovej vlne. Tetris nie je len detskou hrou, ale vyjadruje i úpornú snahu do jedného kupé naskladať deväť ľudí s troma zvieratkami súčasne. Texty viacerých autorov sú navyše doplnené fotografiami z rôznych kútov Ukrajiny. Tento titul svojimi kompaktnými rozmermi trochu zavádza, avšak veľmi dobre reflektuje mozaiku ľudských osudov naprieč celou Ukrajinou. Slovník vojny je sprievodcom od preplnených nástupíšť až po najhlbšie poličky v kúpeľniach a my môžeme prostredníctvom neho naplno precítiť to, čím žijú ukrajinskí obyvatelia.

Čítať viac

Vydavateľstvo N Press

Čítať viac

„Knihy by mali byť tam, kde si ich budú najviac vážiť, a nie ležať zaprášené na zabudnutej polici, nemyslíš? “

Brisingr - Christopher Paolini, 2009
Brisingr
Christopher Paolini