Byť mužom
E-kniha

Čo všetko znamená byť mužom a čo znamená byť ženou? To skúma Nicole Krauss, autorka oceňovaných románov Dejiny lásky či Veľký dom, v desiatich nových poviedkach... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2021
176 strán
2-3 hodiny čítania

Čo všetko znamená byť mužom a čo znamená byť ženou? To skúma Nicole Krauss, autorka oceňovaných románov Dejiny lásky či Veľký dom, v desiatich nových poviedkach... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Čo všetko znamená byť mužom a čo znamená byť ženou? To skúma Nicole Krauss, autorka oceňovaných románov Dejiny lásky či Veľký dom, v desiatich nových poviedkach.

Citlivo zobrazuje jemné detaily ľudského hľadania, pochybností, túžby po slobode, strachu zo samoty, ale aj nástrahy úplnej oddanosti milovanému človeku. Ukazuje nám krehkú rovnováhu medzi nehou a násilím, láskou a manipuláciou.

Poviedky, ktoré vznikali v rozpätí takmer dvadsiatich rokov, sú situované do New Yorku, Tel Avivu, Kyota, Ženevy či bližšie nemenovanej latinskoamerickej krajiny. Postupne odhaľujú útržky životných príbehov ambicióznej tanečníčky, bývalého profesionálneho vojaka, dcéry rozvádzajúcich sa rodičov, alebo vdovy, ktorá nájde nového manžela, hoci ho vôbec nehľadala.
Čítať viac
Originálny názov
To be a Man
Počet strán
176
Rok vydania
2021
ISBN MOBI
978-80-8150-326-9
ISBN EPUB
978-80-8150-325-2
Edícia
-klad
Naše katalógové číslo
1139881
Ilustrácie
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Artforum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,7 / 5

6 hodnotení

3
0
2
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

14

Ak raz knihu začnem čítať, nikdy ju nenechám nedočítanú. Čítam poéziu, prózu i drámu, novšiu, staršiu, i literárnu klasiku, pôvodom domácu i zahraničnú. Skrátka všetko bez rozdielu. Hrubšie knihy doma, tenšie v MHD a čakárňach. V posledných rokoch ma najviac tematicky zaujali knihy rozhovorov a životopisy, lúskam však aj severské thrillery. Čítam naozaj rozmanito. A predovšetkým, rád.

Dominik Kuchta
Overený zákazník
17.3.2023
5/10
Nevšedné poviedky zo židovského prostredia, často opisujúce aj vnútro postáv. Nejedna núti čitateľa k zamysleniu, autorka vhodným spôsobom približuje danú kultúru či nepriamo poukazuje na rozdiely v spoločnosti. Čítať viac
11.11.2021
Nicole hovorí hlasom nás všetkých!
Newyorská spisovateľa Nicole Krauss sa do povedomia mnohých čitateľov dostala prostredníctvom svojho úspešného románu "Dejiny lásky". Pochádza z rodiny židovských emigrantov čo sa často odzrkadľuje aj v jej dielach. Hlavnou témou jej románov je predovšetkým židovská kultúra v historickom a rodinnom kontexte. V novších publikáciách sa však zamierava aj na oblasť ženskej a mužskej totožnosti, vzájomných medziľudských vzťahov a rôznych dôležitých a často prelomových životných udalostí.

Jej najnovšia zbierka "Byť mužom" je súhrnom desiatich poviedok, ktoré sú rôznorodé nielen obsahovo, ale aj z hľadiska postáv či prostredia, v ktorom sa dej odohráva. Prostredníctvom našich postáv sa ocitneme v New Yorku, Južnej Amerike či dokonca Tel Avive. Spoznáme životy matiek, manželiek, dcér, no tiež otcov, manželov, starých otcov. Jednotlivé príbehy sú vyrozprávané zo ženskej aj mužskej perspektívy čo nám dokáže pomôcť pochopiť jednotlivé myšlienkové pochody oboch pohlaví. Občas je až zarážajúce, ako realisticky dokáže Nicole písať o mužsko-ženských myšlienkach a pocitoch.

Čo všetko znamená byť ženou či byť mužom? A čo sa stane v prípade ich vzájomných vzťahov? Aká komplikovaná spleť pocitov dokáže medzi nimi vzniknúť? Odpovede na tieto otázky nám Nicole bravúrne predstavila v zmesi týchto mnohotvárnych osudov. Naši hlavní protagonisti prechádzajú vždy nejakou zložitou fázou v živote. Mladá žena sa stýka so starším mužom, ktorý ju začne obsedantne kontrolovať. Starší muž sa prebudí v nemocnici po operácii nádoru v čase, keď sa mu v tej istej nemocnici narodí vnuk. Zoznamujeme sa s dievčaťom, ktorému sa práve rozchádzajú rodičia, a ktorí aj napriek odlúčeniu zostali priateľmi. Azda najemotívnejšia poviedka s názvom "Amour" rozpráva o láske či neláske Sophie a Ezru z pohľadu mladého muža, ktorý sa so Sophie stretol po rokoch v utečeneckom tábore. Rovnomenná poviedka "Byť mužom" sa brilatne dotýka mužnosti prostredníctvom príbehov nemeckého boxera.

Kniha je zaujímavým pohľadom do najhlbších zákutí ľudskej duše, ženskej i tej mužskej, boľavé, citlivé, emotívne, zdôrazňujúce ľudskú prirodzenosť a intimitu. Skvelá Nicole Krauss hovorí hlasom nás všetkých.
Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Nenávisť je láska bez znalosti faktov. V každom človeku, ktorého nemáme radi, existujú skutočnosti, ktoré by náš vzťah mohli zmeniť, keby sme ich poznali.“

Jediný - Richard Bach, 1994
Jediný
Richard Bach