Odvaha byť neobľúbený - Ičiró Kišimi, Fumitake Koga, Tatran, 2021

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Odvaha byť neobľúbený

Nájdi silu v sebe a buď osobou, ktorou naozaj chceš byť.

Túžiť po naplnenom živote a po šťastí samo osebe nestačí. Kniha Odvaha byť neobľúbený ponúka jednoduché a priamočiare odpovede na mnohé otázky ľudskej existencie. Vychádza z... Čítať viac

4,3 41 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2021
Počet strán
284

Túžiť po naplnenom živote a po šťastí samo osebe nestačí. Kniha Odvaha byť neobľúbený ponúka jednoduché a priamočiare odpovede na mnohé otázky ľudskej existencie. Vychádza z teórie Alfreda Adlera, jedného z troch velikánov psychológie... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 23 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Eragon - Christopher Paolini, Fragment, 2024

Viac o knihe

Túžiť po naplnenom živote a po šťastí samo osebe nestačí. Kniha Odvaha byť neobľúbený ponúka jednoduché a priamočiare odpovede na mnohé otázky ľudskej existencie. Vychádza z teórie Alfreda Adlera, jedného z troch velikánov psychológie devätnásteho storočia, a zachytáva poučný rozhovor medzi filozofom a neskúseným mladíkom.
Filozof v piatich debatách pomáha žiakovi pochopiť, že každý z nás dokáže ovplyvniť smerovanie svojho života. Mnohé problémy súvisia s medziľudskými vzťahmi. Ak človek nevie, ako si vybudovať dobré vzťahy s ostatnými, môže sa to skončiť tak, že bude plniť očakávania iných z obavy, aby ich neurazil alebo nezranil, no pritom sa vzdá všetkého, čo chcel v živote dosiahnuť. Filozof presviedča svojho žiaka, že zmena je možná a prináša so sebou pocit šťastia. Problém nie je v nedostatku schopností, ale v nedostatku odvahy vnútornú premenu realizovať.

Ičiró Kišimi našiel paralelu medzi Platónovými dialógmi a adlerovskou psychológiou v tom, že ho prestal uspokojovať život vedca, ktorý len číta a interpretuje diela svojich predchodcov. Chcel viesť rozhovory so živými ľuďmi, ako to robil Sokrates, a tak sa napokon začal s veľkým úspechom venovať poradenstvu. Dôkazom jeho úsilia je aj táto kniha, ktorá pomohla neuveriteľnému množstvu ľudí a stala sa svetovým bestsellerom. Úprimná a objavná príručka napísaná vo forme sokratovského dialógu vo vás uvoľní silu nájsť trvalé šťastie a byť človekom, akým ste vždy chceli byť. Jej učenie už prinieslo osoh miliónom ľudí a teraz ho môže priniesť aj vám.

Zistíte:
  • Prečo je byť nešťastný vaša voľba.
  • Prečo priznanie chyby nie je porážka.
  • Prečo je vorkoholizmus životné klamstvo.
  • Ako sa zbaviť problémov v medziľudských vzťahoch.
  • Čo je skutočná sloboda.
  • Ako žiť v prítomnosti.
  • Ako môžete byť šťastní práve teraz.
Čítať viac
Originálny názov
The Courage To Be Disliked
Počet strán
284
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
433 g
ISBN
9788022212427
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1081181
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Japonsko
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre dospelých
Účel knihy
motivačná, proti stresu
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Odvaha byť neobľúbený - Ičiró Kišimi, Fumitake Koga, Tatran, 2021
Uzdravenie ako cesta k slobode - Vex King, Tatran, 2021
28,80 €

Hodnotenia

4,3 / 5

41 hodnotení

28
4
5
0
4

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

5

Vždy hľadám cestu, riešenie a pochopenie čitanie kníh - vzdelávanie sa po celý život

Viera Capobianchi
Overený zákazník
24.3.2024
Nekomfortná...
Človek používa 99% veci a ani nevie ako fungujú. Človek dokáže ospravedlniť naozaj všetko...
V kútiku duše je také milé až neľudské priznanie sebe samému že áno v náš prospech vieme využiť naozaj všetko. Ale mať odvahu priznať si to je už Nekomfortne
Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
6.2.2024
Skvelá kniha
Túto knihu plnú zaujímavých myšlienok o šťastí, zmysle života, slobode, sebaprijatí, vzťahoch, snoch a iných oblastiach odporúčam všetkými desiatimi. Je napísaná ako dialóg mladíka s filozofom, čo čitateľ určite ocení. Dávam 5 hviezdičiek. Čítať viac
Maťo
Neoverený nákup
6.2.2024
Odvaha
Veľmi vhodne zvolený spôsob ako podať informácie.
Keby som to bral s veľkým odstupom a pozrel na knihu s myšlienkou ,že autor sa rozpráva sám so sebou, hraničilo by to so schizofréniou :)

Vynikajúce, kniha mi pomohla pochopiť pár dôležitých faktov a pochopiť správanie ľudí či už blízkych ale aj kolegov v práci.
Neľutujem, keby som vedel že mi takto pomôže už pri jej kúpe, dal by som za ňu aj dva krát toľko.
Čítať viac
Branislav
Neoverený nákup
27.11.2023
Odvaha byt neoblubeny
Velmi zaujimave citanie. Ked som knihu kupoval, myslel som si ze bude o niecom uplnom inom ako v skutocnosti je. Kniha zachytava rozhovor medzi fikozofom a mladikom, pricom sa rozobera Adlerovska filozofia. V knihe som sa moc.nenasiel ale kazdopadne sa bude kniha pacit ludom, ktorych zaujima Adler a jeho filozofia. Čítať viac
9.11.2023
Vadila mi forma
Druhy krat by som si knihu uz nekupil. Vadila mi najviac forma filozof a mladik. Radsej mal napisat knihu filozof a hotovo. Takto mladik zbytocne vnucuje svoj nazor citatelovy a filozof mu ho vyvracia. Vlastne si citam otazky mladika ktore by som ja nekladol a filozof na ne odpoveda. Zle sa to cita. Myslienky fajn ale dali sa zrhnut na par stranach. Velka skoda formy.. Čítať viac
15.10.2023
Adlerovská psychológia
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Problém nespočíva v tom, aký je svet, ale aký si ty. Ľudia sa môžu zmeniť a každý môže nájsť šťastie. Problém nie je v nedostatku schopností, ale v nedostatku odvahy realizovať vnútornú premenu. Nájdi v sebe silu a buď osobou, ktorou naozaj chceš byť.

Ľudí nepoháňajú príčiny z minulosti, ale smerujú k cieľom, ktoré si stanovili. My sami určujeme svoje životy tým, aký význam týmto minulým zážitkom pripíšeme. Tvoj život nie je niečo, čo ti niekto dá, ale niečo, čo si sám vyberáš, a práve ty rozhoduješ, ako budeš žiť. Neovládajú nás emócie, ale my. Hnev je nástroj na dosiahnutie cieľa.

V určitej fáze svojho života si sa rozhodol byť nešťastný. Nie preto, že si sa narodil do nešťastných podmienok alebo si sa ocitol v nešťastnej situácii, ale preto, že si usúdil, že byť nešťastný je pre teba dobré. Podľa adlerovskej psychológie sa toto deje okolo desiateho roku života.

Nemeniť sa je vždy rozhodnutie. Problém nie je v minulosti, ale tu, v prítomnosti. Adlerovská psychológia je psychológia odvahy. Neviniť minulosť ani okolie. O tvojom živote sa rozhoduje tu a teraz. Život je jednoduchý, ak nie, tvoj pohľad na svet je iný.

Nech sa už v tvojom živote udialo čokoľvek, nemalo by to mať žiadny vplyv na to, ako budeš žiť odteraz. Ty, ktorý žiješ tu a teraz, si tým, kto rozhoduje o tvojom živote. Všetky problémy sú problémy medziľudkých vzťahov. Tak veľmi si sa bál medziľudských vzťahov, až si sa prestal mať rád. Pocity menejcennosti sú subjektívne domnienky. No ak zmeníš uhol pohľadu, diamant nie je nič viac ako len malý kamienok.

Ak je človek skutočne sebavedomý, nemá potrebu sa vychvaľovať. Chváli sa len ten, čo trpí silným pocitom menejcennosti. Má potrebu oháňať sa svojou nadradenosťou. Bojí sa, že ak to nespraví, nikto ho neprijme „takého, aký je“. To je plne rozvinutý komplex nadradenosti. Ak ťa niekto presviedča, že má pravdu, ide o mocenský boj nadradenosti. V mocenskom boji nejde o pravdu, ale o výhru a porážku, alebo pomstu.

To, aby boli rodičia šťastní je iba ich úloha, nie tvoja. Tvoja úloha je to, aby si bol šťastný ty. Je to oddeľovanie úloh.

Neexistuje vôbec žiadny dôvod, prečo by človek nemohol žiť tak, ako sa mu páči. To, že existujú ľudia, ktorí o tebe nemajú dobrú mienku, je dôkazom toho, že žiješ slobodne.

V adlerovskej psychológii vychádzame z toho, že vo výchove a všetkých formách komunikácie s inými ľuďmi človek nesmie chváliť ani karhať. Fyzické tresty sú neprípustné. Keď človek toho druhého chváli, jeho cieľom je „manipulovať niekoho, kto je menej schopný než on.“ Nerobí to vzďaky, alebo úcty. Dôležité je neposudzovať druhých, ale vyjadrovať vďačnosť, úctu a potešenie. Dať najavo, že ten človek druhému človeku nejako prospel. Je to prístup povzbudenia založené na horizontálnych vzťahoch.

Človek môže mať odvahu len vtedy, ak si uvedomuje vlastnú hodnotu. Aby človek dokázal skutočne vnímať svoju hodnotu, musí mať pocit, že je prospešný spoločnosti.

Nemaj strach byť neobľúbený. Ak človek túži po pochvale, nemá inú možnosť, než sa prispôsobiť kritériám daného človeka a obmedziť vlastnú slobodu. Chválenie, karhanie, neustále posudzovanie a hodnotenie druhých.

Vorkoholizmus je životné klamstvo. Vorkoholik si myslí si, že je hodnotnejší, ako ostatní, lebo prinesie domov veľa peňazí. Býva veľmi autoritatívny a panuje v rodine na základe toho, že ju živí. Svoju hodnotu dokáže vnímať len na základe činov. Prácu využíva ako výhovorku, aby sa vyhol ďalšej zodpovednosti. Je to pomýlený životný štýl, ktorému chýba životná harmónia. Keď nebude môcť pracovať pre zranenie, alebo starobu, ocitne sa v ťažkom psychickom rozpoložení.

Aj keď na úrovni činov možno nie je človek prospešný nikomu, na úrovni bytia je prospešný každý. Človek potrebuje cítiť, že je niekomu prospešný, nepotrebuje uznanie. Môžeš byť šťastný tu a teraz. Človek môže byť šťastný, len ak je slobodný.

Život je tanec tu a teraz, sled okamihov. Energia je druh pohybu, v ktorom sa to, čo „sa vytvára“, už „vytvorilo“.

Myslíš si: „Toto skutočne chcem, a keď nastane správny čas, urobím to.“ Takýto spôsob života žitie odďaluje. Ak človek žije život tu a teraz, jeho život je úplný, či už skončí v dvadsiatke, alebo v deväťdesiatke.

Aký je zmysel života? Prečo ľudia žijú? Keď ľudia kládli tieto otázky Adlerovi, odpovedal takto: „Život vo všeobecnosti nemá zmysel.“ Adler pokračoval: „Život má len taký zmysel, aký mu pripíše jednotlivec.“

Jednotlivec má veľkú moc. Ak sa zmením „ja“, zmení sa svet. Svet dokážem zmeniť len ja a nikto iný to za mňa nespraví.

Najväčším životným klamstvom je nežiť tu a teraz.
Čítať viac
Meno
Neoverený nákup
1.9.2023
Nebezpecne rady.
Tato kniha je vysmechom obetiam traumy. PTSD, C-PTSD, uzkost, depresia, panicke ataky, fobie, za to vsetko si podla autora vlastne moze clovek sam. Trauma neexistuje. Vsetko je v nasej hlave. Minulost neexistuje. Kedykovek si mozeme zmysliet, ze budeme mat iny zivot, inu povahu. Povaha je podla autora "zivotny styl", ktory si moze jedinec kedykolvek okamzite zmenit. Perliciek je tam ovela viac, toto je len spicka ladovca.

Pre obete komplexnej traumy, pre ludi, ktori riesia psychicke problemy, ktore im zasahuju do zivota - pre tychto ludi je tato kniha vyslovene nebezpecna, ani nie ze nevhodna.

Autor obvinuje obet traumy z toho, ze je traumatizovana. Tato 100-rocna neaktualna, neempaticka teoria Adlerovskej psychologie, neberie do uvahy, ze trauma dokaze zmenit cloveka aj fyzicky. Na tuto temu odporucam knihu "Telo si pamata" - "The body keeps the score" od Bessel van der Kolk. Nie, nie je to na nas aby sme sa len tak jedno rano zobudili a povedali si, ze sa nam nic traumaticke nestalo a nie, neda sa jednoducho len nasadit na tvar usmevik a vojst do krasneho zapadu slnka. Ono to fyzicky nejde. Tato kniha je vysmech a zahanbovanie ludi, ktori si uz beztak nakladaju, ze sa do neda a nechapu PRECO.

Na skutocnu pomoc (co sa urcite v tejto knihe nedocitate) je potrebne pracovat na sebe, vyriesit si minulost a zmierit sa sam so sebou a svojimi prezitymi udalostami. Je v poriadku poziadat o pomoc. Nie je nasa vina, co sa nam stalo, ale je nasa zodpovednost, co s tym spravime. Aj ked by sa zdalo, ze podobny message odovzdava tato kniha, nie je to ani zdaleka tak.

V niektorych pripadoch clovek naozaj nemusi byt traumatizovany. No ak niekto po trauamtickej udalosti ostane traumatizovany, nasa odpoved na to nemoze byt obvinovanie tohto cloveka, ze ma prirodzenu reakciu na negativny zazitok. Prave naopak, empatiou, sucitom a pochopenim sa mu snazime ukazat, ze zivot moze ist dalej aj napriek tomu, co prezil. V tejto knihe pan autor zmatie zo stola vsetky priznaky traumy a tvari sa, ze namiesto terapie by mal clovek len lusknut prstami a byt vylieceny. A ak to tak nedokaze spravit, na vine je obet, ze je neschopna, dokonca manipulativna (!!!). V jednom priklade autor obvinuje agorafobika, ze on vlastne NECHCE vyjst z domu, lebo kym je dnu, puta na seba pozornost okolia a keby sa odvazil vyjst von, bude niktos, prehliadnutelny jedinec. Ze keby sa dal carovne odstranit strach, ludia by si ho pytali naspat, lebo by stratili vyhovorku, preco nezit zivot. Vacsie somariny som uz davno necitala.

Na blizsii nahlad v com je tato kniha mimo, si mozete vyhladat Reddit post s nazvom "Do not read the book "The Courage to be Disliked". It contains terrible advice for trauma survivors" od uzivatela moonrider18. Rozobera konkretne citaty z knihy a preco su nepravdive / nebezpecne.

Tuto knihu neodporucam vlastne vobec nikomu. Su ovela lepsie knihy, ktore vam dokazu skutocne pomoct.
Čítať viac
František Grega
Overený nákup
29.3.2024
"Tato kniha je vysmechom obetiam traumy. PTSD, C-PTSD, uzkost, depresia, panicke ataky, fobie, za to vsetko si podla autora vlastne moze clovek sam."

Nesúhlasím s vašimi tvrdeniami. Jeden príklad z knižky za všetky:

"Filozof: Všimni si Adlerov argument, že naše ja neurčujú naše skúsenosti ako také, ale význam, ktorý im prisúdime. Netvrdí, že katastrofy, týranie v detstve či iné podobné skúsenosti nemajú na formovanie osobnosti žiadny vplyv majú, a silný. Dôležité však je, že nič vlastne nie je tými vplyvmi determinované. My sami určujeme svoje životy tým, aký význam týmto minulým zážitkom pripíšeme. Tvoj život nie je niečo, čo ti niekto dá, ale niečo, čo si sám vyberáš, a práve ty rozhoduješ, ako budeš žiť." (pdf/s. 33)

Netvrdím, že knižka je pre každého, ale myslím si, že môže pomôcť mnohým dostať sa z bludného kruhu pocitu sebaľútosti a pasivity.
Čítať viac
25.2.2023
ešte sa k tejto knihe budem musieť vrátiť
Úplne iný pohľad na uvažovanie o človeku a jeho otázkach súvisiacich so samotným bytím. Rozhovor žiaka a filozofa je skvelá forma ako uviesť čitateľa do "vesmíru" vytvoreného pravidlami Alfreda Adlera. Tento pán sa, na rozdiel od Freuda, nesnaží z každého človeka urobiť traumatizovanú bytosť.
Adlerovské vysvetlenia sú však v takom protipóle k dnešnému vnímaniu sveta, že sa ešte k tejto knihe budem ešte musieť vrátiť.
Čítať viac
Michaela Švecová
Overený nákup
22.2.2023
Vybornä knižka
Čítaním tejto knižky mi hlavou prebehlo veľa situácii vo svojom živote.Stránka po stránke mi menila pohľad na život, vzťahy...Zostala som veľmi prekvapená určitými vyslovenými myšlienkami,ešte raz si ju určite prečítam.Vrelo odporúčam. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Marie Kondo pre váš mozog.“
Hello Giggles

„Pôsobivé od začiatku až do konca. Veľmi odporúčam!“
Marc Andreessen

„Kniha vedie čitateľa k dosiahnutiu šťastia a trvalej zmeny... Kišimi a Koga poskytujú poučný rozhovor, vďaka ktorému čitateľ zistí, kým vlastne je.“
Library Journal

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac
Kúpte spolu
Odvaha byť neobľúbený - Ičiró Kišimi, Fumitake Koga, Tatran, 2021
Uzdravenie ako cesta k slobode - Vex King, Tatran, 2021
28,80 €

„Nech sú naše duše z čohokoľvek, tvoja a moja sú jedno.“

After 2: Sľub - Anna Todd, 2015
After 2: Sľub
Anna Todd