Královna
E-kniha

Britská královna Alžběta II. zdědila korunu v roce 1952 a vládne tedy již sedmdesát let, déle než kterýkoli jiný žijící panovník. Překonala už rekordy své praprababičky královny... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart CZ, 2022
536 strán
7-8 hodín čítania

Britská královna Alžběta II. zdědila korunu v roce 1952 a vládne tedy již sedmdesát let, déle než kterýkoli jiný žijící panovník. Překonala už rekordy své praprababičky královny Viktorie i císaře Františka Josefa I. Od počátku .. Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

14,49 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania (2)
Kráľovná - Matthew Dennison, Slovart, 2023
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2023
Ihneď na stiahnutie

20,99 €


The Queen - Matthew Dennison, Head of Zeus, 2021
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2021
Ihneď na stiahnutie

11,59 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Britská královna Alžběta II. zdědila korunu v roce 1952 a vládne tedy již sedmdesát let, déle než kterýkoli jiný žijící panovník. Překonala už rekordy své praprababičky královny Viktorie i císaře Františka Josefa I. Od počátků studené války až po pandemii covidu-19 zůstává symbolem Británie, která pod její vládou proměnila impérium na Společenství národů, vstoupila do evropských struktur a opět je opustila.

Matthew Dennison čtenářům nabízí podrobný, zasvěcený a místy dramatický pohled do Alžbětina života, který zasazuje do historického, kulturního i mediálního kontextu. Zvýšenou pozornost věnuje zejména prvním desetiletím budoucí královny, jejímu dětství, dospívání a rodinným vztahům, které dodnes ovlivňují Alžbětin pohled na svět i panovnickou funkci. Autor netají ani Alžbětiny slabší stránky, přesto jde o jednoznačně oslavnou biografii ženy, která už sedm desetiletí oddaně slouží Británii, a to nejen „pózováním s korunou", ale i mnohdy náročnou prací v zákulisí. Podle jejího vnuka Williama ji sice „rozhodně nezajímá sláva", nesporně však patří mezi nejznámější obyvatele naší planety. Tato kniha čtenáře přesvědčí, že zájem veřejnosti si Alžběta zaslouží nikoli pouze díky svému postavení, ale i coby výjimečná osobnost.
Čítať viac
Originálny názov
The Queen
Počet strán
536
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1711899
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Slovart CZ
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,8 / 5

16 hodnotení

8
3
2
0
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

9.10.2023
Kniha Kráľovná vznešene žiari ako sama Alžbeta II. Možno preto, lebo nosné piliere úspechu majú plne identické. Rovnako ako ona, tak ani kniha nepoľavuje vo svojom poslaní, nezabúda, má zmysel pre humor a i napriek vysokej politickej neutralite sa vznik štátu Zimbabwe či vývoj vzťahov s najvyššími štátnymi mocnosťami sveta číta naozaj dychtivo. Veľkolepé dielo! Čítať viac
29.4.2023
Po smrti Kráľovnej Alžbety II. sa pulty kníhkupectiev zaplnili rôznymi publikáciami práve o jej živote. Vybrať si bolo ťažké, ale mňa, musím sa priznať, oslovila táto najmä kvôli obalu knihy, ktorá je doslova kráľovská. Po dôslednom preskúmaní obsahu knihy som si bola viac menej istá, že som sa rozhodla dobre.

Kniha je ozaj obsiahla a nie je jednohubka. Ja som si ju dávkovala popri čítaní iných kníh, aby som sa nedostala do štádia, že ma bude nudiť, keďže neide o žiaden napínavý román. Venuje sa Kráľovnej Alžbete II. od útleho detstva, ktorému venuje široký priestor. Krok za krokom nám autor približuje jednu z najvplyvnejších žien sveta, jej výchovu a životné rozhodnutia, ktoré aj vďaka tejto publikácii sú možno viac pochopiteľnejšie. Na moju radosť, nebola kniha zameraná politicky, ale skôr na súkromný život a prejdeme si v nej aj rodinnými udalosťami, z ktorých asi najrazantnejšou bola smrť princeznej Diany či odchod Harryho.
Fotografická príloha je taktiež obrovské plus a ja knihu nemôžem hodnotiť inak, ako výbornú, keďže som s ňou spokojná vo všetkých smeroch.
Čítať viac
5.2.2023
Alžbeta II., z milosti Božej, kráľovná Veľkej Británie, Írska a britských dominií v zámorí, obrankyňa viery. Tak znel jeden z mnohých titulovej kráľovnej Alžbety, jednej z najznámejších osôb dnešných čias.

Narodená do britskej kráľovskej rodiny, vyrástla Alžbeta v prepychu, ale aj veľkých očakávaniach. Ako prvé vnúča kráľa Juraja V. bola už od ranného detstva stredobodom pozornosti médií, aj keď nebola k trónu úplne najbližšie. To sa zmenilo abdikáciu jej strýka Eduarda VIII. a nástupe na trón jej otca. Tak sa z nej stala priama následníčka asi najznámejšieho trónu na planéte.

Kniha sa venuje Alžbete prakticky od pôrodu. Postupne ju sledujeme od ranného detstva, dospievanie na kráľovskom dvore, cez zoznámenie s princom Philipom, nástup na trón, zvládanie mimoriadnych problémov a kríz až po nástupe pandémie covidu.

Úmrtia jej otca, kríza monarchie, ekonomické problémy krajiny, terorizmus IRA, rozpad impéria, rozvody svojich detí, požiar Windorského zámku, smrť princezny Diany a sestry Margaret, odchod Harryho. Tieto a mnohé ďalšie udosti z nej vyformovali mimoriadne silnú osobnosť, ktorá oddane slúžila svojej krajine celý život.

Kniha sa zameriava viac na osobný život, ako na politiku. Aj keď mojou výčitkou je príliš veľa opisov šiat. Vedieť, čo mala oblečené na každej fotke v novinách, obraze alebo zahraničnej návšteve sa nezdá úplne podstatné. Množstvo zdrojov a odkazov však dodáva knihe na dôveryhodnosti.

#knihy #kniha #knihomol #tipnaknihu #dnescitam
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart CZ

Čítať viac

„Všetko reaguje so všetkým. Tak ako každý jeden hlt, ktorý zjeme, mení naše telo, tak aj každá informácia mení náš mozog.“