Dobrý deň, smútok / Akýsi úsmev - Francoise Sagan, Slovenský spisovateľ, 2022

15,63 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Dobrý deň, smútok / Akýsi úsmev

Románové prvotiny Dobrý deň, smútok a Akýsi úsmev legendárnej francúzskej spisovateľky Françoise Saganovej vďačili v čase svojho vzniku za obrovský úspech na domácej literárnej... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2022
248 strán
3-4 hodiny čítania

Románové prvotiny Dobrý deň, smútok a Akýsi úsmev legendárnej francúzskej spisovateľky Françoise Saganovej vďačili v čase svojho vzniku za obrovský úspech na domácej literárnej scéne ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
15,90 €

15,63 €

-2 %
U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 5 dní

Dostupné v 10 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Na Zemi sme na chvíľku nádherní - Ocean Vuong, Lindeni, 2024

Viac o knihe

Románové prvotiny Dobrý deň, smútok a Akýsi úsmev legendárnej francúzskej spisovateľky Françoise Saganovej vďačili v čase svojho vzniku za obrovský úspech na domácej literárnej scéne i v zahraničí predovšetkým prenikavej a úprimnej spovedi hlavných hrdiniek, študentiek na prahu dospelosti. Nuda z lásky a láska z nudy, zmes nevinnosti a zvrátenosti – to sú charakteristické črty oboch románov, v ktorých Saganová vecne a otvorene podáva eroticky ladené príbehy svojich nezrelých, no zároveň duševne predčasne zostarnutých postáv.

V debutovom románe Dobrý deň, smútok (1954)sa odvíja dráma zrelej ženy Anne, zaľúbenej do prelietavého Raymonda, otca povrchnej, egoistickej študentky Cécile. Akýsi úsmev (1956) je príbeh krátkeho ľúbostného pomeru mladej intelektuálky Dominique so starším ženatým mužom.

Oba Saganovej romány si nás podmaňujú melancholickým tónom a nostalgiou za čímsi neurčitým, čo ich mladým hrdinkám bolestne chýba. Aj po rokoch od svojho vzniku ostali čitateľsky vďačné a príťažlivé. Ich nové vydanie prichádza na pulty našich kníhkupectiev po vyše tridsiatich rokoch.
Čítať viac
Počet strán
248
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
310 g
ISBN
9788022024303
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1502955
Štýl
romantický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Francúzsko
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

7 hodnotení

5
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

13.5.2023
Posilňujúci smútok
Románové prvotiny legendárnej francúzskej spisovateľky, ktoré sa v čase svojho vzniku, čo je pred cca 70. rokmi, tešili veľkej obľube a ja nepochybujem, že si kniha s eroticky ladeným podtónom, nájde svojich priaznivcov aj dnes, pretože prenikavá a úprimná spoveď hlavných hrdiniek, študentiek na prahu dospelosti, prináša pohľad do telesne mladých a nezrelých, no duševne predčasne zostarnutých postáv a ich zraniteľných životov.

Dva krátke samostatné príbehy, no oba plné lásky, len možno nie vždy čistej a nezištnej. Táto láska je vďaka veku hlavných postáv nevinná, ale vzhľadom na situácie nesmierne zvrátená.

Dobrý deň, smútok, je vlastne taká hra. Ťahať za nitky, vďaka ktorým budú ostatní robiť to, čo chceme, nie je ľahké, ale znudená, povrchná a egoistická Cécile to zvláda na výbornú. Že ide o otcovo šťastie? To predsa nie je podstatné! Na prvý pohľad radosťou hýriaci príbeh, plný slnka, pohody a lásky, nám ukáže svoju odvrátenú stránku. Intrigy a duševnú nevyrovnanosť, ústiace do nešťastia a drámy.

Akýsi úsmev je síce už klasický námet vzťahu medzi mladou ženou a podstatne starším ženatým mužom. Autorka príbeh poňala veľmi realisticky, pohrala sa s postavami, ktorým vdýchla život a zapojila emócie, žiaľ, nie práve najpozitívnejšie, z čoho vzniklo pútavé melancholické dielko.

Pani autorka má dar podať príbehy v nostalgickom, až depresívnom tóne a svojou inakosťou si podmaniť nejednu čitateľku. Dajte šancu smútku, ktorý posilní vaše šťastie.
Čítať viac
15.1.2023
Sama by som po tejto knihe nesiahla. Dostala som ju vsak darom od mojho vydavatelstva a povrchne som sa nechala zlakat nadhernou obalkou. A dobre som urobila!

Pocas pribehu Cecile som sa potrebovala trochu naladit na autorkin styl, no pri Dominique som uz dychtivo otacala strany.

Su to pribehy lasky alebo niecoho, co sa laskou nazyva. Je tu v popredi tolko zlych ludskych vlastnosti - lahostajnost, klamstvo, povrchnost, zrada a vela, vela egoizmu.... bez ospravedlneni, zabalene do mladosti a tuzby.

Ten egoizmus sa mi ziada zdoraznit este raz.

Vyborne to bolo!
Čítať viac
22
Overený zákazník
21.11.2022
Melanchólia, nostalgia, láska i zvrátenosť...
Románové prvotiny legendárnej francúzskej spisovateľky mali vo svojom období obrovský úspech a je fajn, že vyšli opäť v novom vydaní. Sú to príbehy o láske, vášni, náklonnosti, ale aj nude a zvrátenosti...

V knihe Dobrý deň, smútok sledujeme príbeh 17-ročnej povrchnej a egoistickej študentky Cécile, ktorá trávi prázdniny so svojím prelietavým otcom Raymondom a jeho priateľkou Elsou. Už pätnásť rokov bol vdovcom a ženy menil skoro každý polrok. Všetko vyzeralo v pohode, leto plynulo, no problém nastáva, keď otec oznámi, že za nimi príde Anne Larsenová. Ich dávna rodinná priateľka, ku ktorej Cécile pociťovala obdiv...
„Vo svojich štyridsiatich dvoch rokoch to bola žena veľmi zvodná, veľmi pestovaná, s peknou, hrdou, unavenou a ľahostajnou tvárou. Všetko na nej hovorilo o pevnej vôli, o pokoji srdca, ktorý pôsobil stiesňujúco,“ popisuje ju Cécile.
Dobrý deň, smútok je príbeh o ľudskej ľahostajnosti, ktorá dokáže ublížiť najmä nevinným ľuďom. Cécile chce zvrátiť vzťah jej otca s inteligentnou Anne, a tak zmanipuluje okolie, až sa ich vzťah dostane k bolestivému a dramatickému koncu. Saganová výborne vystihla postavy, najmä ich prostoduchosť, plytkosť, prelietavosť, intrigánsku povahu. Neponúka len dobré, či zlé postavy, čierne alebo biele, ale skutočne komplexné, ako v reálnom živote. Zdanlivo jednoduchý príbeh však dokázala literárne spracovať naozaj na úrovni, a to mala v čase jeho písania len 19 rokov.

Akýsi úsmev z roku 1956 je príbeh krátkeho ľúbostného pomeru mladej intelektuálky Dominique, vnímavého a citlivého dievčaťa komplikovaného intelektuálskeho typu so starším ženatým mužom Lucom. To, čo je pre obidvoch spočiatku len nezáväzný flirt, sa postupne stáva mení na hlboké city. No ani jeden si ich nechce otvorene priznať.
Príbeh vás síce zavedie do čarovného Paríža, no autorka sa sústredila najmä na vzťah dvojice – starší, ženatý muž a mladá študentka Sorbonny v polovici 50.rokov 20.storočia. Ide o veľmi jednoduchý, niekto by povedal až banálny príbeh, ktorému však Saganová dokázala vdýchnuť ducha doby; pocítite sympatie s Dominiqou a to aj napriek jej častej pasivite a egocentrizmu. Vo vzduchu cítiť vtedajší existencializmus a v texte vycibrenosť i zručnosť mladučkej autorky.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ

Čítať viac

„Vybudovali si neúplné a asymetrické přátelství, tvořené dlouhými pauzami a spoustou mlčení, jakýsi prázdny čistý prostor, kam se oba mohli vracet a nadechnout se, když je školní zdi sevřely natolik, že už dál nemohli ignorovat pocit, že se dusí. “

Osamělost prvočísel - Paolo Giordano, 2015
Osamělost prvočísel
Paolo Giordano