TOP #38
Audiokniha
Hnev - Arpád Soltész, Publixing a Ikar, 2021
Audiokniha
TOP #38
Audiokniha
Hnev - Arpád Soltész, Publixing a Ikar, 2021
Audiokniha

Hnev TOP #38
Audiokniha

Audiokniha Hnev. Arpád Soltész sa v treťom románe Hnev vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry mečiarizmu, keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani... Čítať viac

4,7 60 hodnotení
Vydavateľstvo
Publixing a Ikar, 2021
Interpret
Dĺžka
11:38

Audiokniha Hnev. Arpád Soltész sa v treťom románe Hnev vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry mečiarizmu, keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani životom, pokiaľ ich nedokázal ochrániť hrubou silou alebo... Čítať viac

  • MP3 na stiahnutie
  • Slovenčina

11,49 €

Ihneď na stiahnutie

Naši škriatkovia odporúčajú

Hnev - Arpád Soltész, Publixing a Ikar, 2021
Audiokniha
11,49 €

Viac o audioknihe

Uliciam deväťdesiatych rokov vládnu gangy šuštiakových mafiánov, no najmocnejšou organizovanou zločineckou skupinou je Slovenská informačná služba, tou najväčšou zasa policajný zbor.
Len poručík Molnár je blázon, ktorý si obliekol uniformu, aby čistil mesto od zločinu. Stáva sa tak zrnkom piesku v súkolí dobre rozbehnutého stroja na peniaze. Ten ho, samozrejme, okamžite zomelie.
Miki Miko je iný typ policajta. Nekrúti sa spolu s ostatnými kolieskami mašinérie, no nie je ani blázon. Vie, že keď sedí pri stole s falošnými hráčmi, vyhráva ten, kto najlepšie podvádza. A pokiaľ hráte o život, cena fair play sa naozaj neráta.
Keď mu zabijú partnera a systém spravodlivosti urobí aj nemožné, aby ochránil vrahov, zostáva iba pomsta. No Konfucius sa mýlil, vykopať dva hroby, než sa vydá na jej cestu, by ani zďaleka nestačilo.
Aďo Šípoš, profesionálny syn a kapitán vlajkovej lode miestnej ekonomiky, má všetko – moc, peniaze, slávu, ženy i mužov. Chýba mu len rozum a otcovská láska. Za svoje milióny si ani jedno nekúpi, ale to rozhodne nie je dôvod, aby si naplno neužil všetko ostatné.
Novinár Pali Schlesinger sa odmieta dať podplatiť, Aďo Šípoš ho však vždy môže kúpiť v balíku aj s celou redakciou. Snaží sa byť objektívny a profesionálny, no jeho články aj tak všetci dotknutí berú osobne. Následky bývajú tristné, a nielen preňho. Poctivo ďalej hľadá pravdu, ale keď ju objaví, veľa radosti v nej nenájde.
Nový boss podsvetia sa obáva, že vražda je ťažký hriech, ale čo má robiť, keď je raz mafián? Gangster, ktorý nezabíja, dlho nežije. Život mafiána je krátky, ale krásny, utešoval sa jeho mŕtvy predchodca. Život mafiána je krásny, ale krátky, dodáva s úľavou Miki Miko.
Arpád Soltész sa v treťom románe Hnev vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry mečiarizmu, keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani životom, pokiaľ ich nedokázal ochrániť hrubou silou alebo politickými konexiami.
Ani tento jeho príbeh nemá kladných hrdinov. Je o normálnych ľuďoch v nenormálnych podmienkach. Zajtra to môžete byť vy.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

60 hodnotení

45
12
2
0
1

Ako sa páčila audiokniha vám?

Recenzie čitateľov

29.3.2024
“husté” prudko čitateľné krk
Výborne krimi a historické okno do divokých 90-tych, v ktorých som síce ako dieťa vyrastala, ale nezanechali vo mne žiadne výrazne spomienky, teda možno okrem walkmana a čitateľského preukazu do knižnice. Preto na mňa doba, ktorú opisuje Soltész pôsobila ako dianie niekde v inej realite, ďaleko a pradávno, i keď scény boli sugestívne a vierohodné až-až. Doba desu, krutej nespravodlivosti a tupej brutality. Sivej ekonomiky a sivých sídlisk, keď bežní ľudia chodili so stiahnutým chvostom a výpaľníci sa vozili na autíčkach zo Západu. Dej je pútavý, postavy silne typizované, ale nie čiernobiele. Cítiť z toho, napriek navršeným mŕtvolám a scénam, z ktorých slabším povahám môže prísť nevoľno, aj štipku nostalgie. Pre mňa tak trochu noir na východniarsky spôsob. Navyše nakoľko sú dialógy písané v autentickej východniarčine, kniha mi v osobnej rovine privodila milý throwback do prázdninových liet u babky v Prešove.
Kniha výborne mapuje spletenec vzťahov košickej mafie, polície, SISky, rodiny privatizéra najkľúčovejšej fabriky v kraji s prepojením na vládu de facto jednej politickej strany (Hnutia). Síce ide o fikciu, ale zjavne inšpirovanú skutočnými kauzami. V centre príbehu stojí jeden poctivý policajt, ktorý sa ako jeden z mála ešte snaží o spravodlivosť pre bežných smrteľníkov, aj keď pochopil, že musí voliť aj nie práve najčistejšie metódy, aby niečo medzi pokrivenými bezpečnostnými zložkami dosiahol, napr. “miešať kávu” s konkurečným mafianským klanom, zavádzať hrubokrkých, aby išli po sebe navzájom, lebo mŕtvy mafián, dobrý mafián. A hlavne nespoliehať sa príliš na písané právo či nebodaj nezávislé súdnictvo, pretože to slúži akurát na ochranu podvodníkov a zločincov s politickým krytím. Jedinou vyslovene čistou postavou je investigatívny novinár, ale bez zbytočnej glorifikácie. Predpokladám, že autor, ktorý bol za mečiarizmu sám investigatívec, na neho preniesol aj nejaké tie autobiografické črty. Páči sa mi pútavosť príbehu, nastalo niekoľko prekvapivych zvratov a aha momentov, ale ešte viac jeho uveriteľnosť.
Ak by som sa niekedy hlbšie zamýšľala nad 90tymi rokmi a snažila sa preniknúť cez hmlisté detské spomienky, takto by vyzerali. 90 roky získali pre mňa tvár. Podotýkam, že odpudivú a dúfam, že do nej už nikdy nebudeme musieť hľadieť, maximálne tak úchytkom sa dívať pri obzretí do histórie.
Čítať viac
21
Rozprávka - Stephen King, 2023
Práve čítam
Rozprávka

Som nenapraviteľný knihomoľ, ktorý miluje knihy a snažim sa k tomu inšpirovať iných.

Michal Horoščák
Overený zákazník
1.3.2024
Výborná kniha
"Hnev" od autora Arpáda Soltésza je romanom, ktorý ponúka temný pohľad na slovenskú spoločnosť v období éry mečiarizmu. Autor sa vracia k postavám z jeho predchádzajúcej knihy, "Mäso", a ponúka obraz obdobia, keď si občania nemohli byť istí ani svojím majetkom, slobodou, ani životom, ak ich nedokázali ochrániť hrubou silou alebo politickými konexiami.

Príbeh sa odohráva v deväťdesiatych rokoch, kedy ulicami vládnu gangy mafiánov a najväčšou zločineckou organizáciou je Slovenská informačná služba, pričom policajný zbor nie je o nič lepší. V tejto korupčnej a zločineckej atmosfére sa stretávame s rôznymi postavami, ako je poručík Molnár, ktorý sa snaží čistiť mesto od zločinu, ale je zničený systémom, novinár Pali Schlesinger, ktorý sa snaží objaviť pravdu napriek následkom, a Aďo Šípoš, profesionálny syn a kapitán vlajkovej lode miestnej ekonomiky, ktorý má všetko okrem rozumu a otcovskej lásky.

Autor sa nevyhýba temným témam a ponúka realistický pohľad na spoločnosť, kde peniaze a moc ovplyvňujú všetko, od spravodlivosti po médiá. Postavy sú dobre vykreslené a príbeh sa odohráva s napätím a nekompromisnou atmosférou, čo čitateľovi poskytuje hlboký a provokatívny pohľad na obdobie, ktoré má stále dôsledky na súčasnú dobu.

V záverečnom verdikte je "Hnev" silným románom, ktorý nám ukazuje nekompromisný pohľad na spoločnosť v čase chaosu a korupcie, a ktorý si zaslúži pozornosť čitateľov, ktorí majú záujem o temné a provokatívne literárne dielo.
Čítať viac
Ladislav Olšavský
Overený nákup
28.12.2023
Darcek
Kniha bola darcek pod vianocny stromcek. Dcera je s nou maximalne spokojna. Tesila sa nakolko jej zapada do jej kolekcie. Čítať viac
Katarína
Neoverený nákup
16.9.2021
Najslabšia z jeho kníh
Čítala som všetky tri jeho knihy a táto je za mňa s prehľadom najslabšia. Trocha človeku pripadá, že chcel nasilu napísať ďalšie pokračovanie, hoci téma aj zápletky sú rovnaké, len trocha nudnejšie, dej miestami rozťahaný a nudný, v niektorých pasážach až priveľmi v štýle nerealistickej gýčovej detektívky (nebudem menovať konkrétne pasáže, nech niekomu, kto sa chystá čítať knihu nepokazim prekvapenie). Kniha Sviňa bola podľa mňa výborná, Mäso slabšie, ale stále v pohode kniha, túto by som neodporúčala. Čítať viac
Michal
Neoverený nákup
23.6.2021
Odporúčam
Veľmi dobre napísaná kniha. Urobila na mňa veľký dojem a odporúčam každému čitateľovi si ju prečítať. Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
4.6.2021
Najslabšia z trojice kníh
Čítala som Mäso aj Sviňu, Hnev ma zaujal najmenej. Celkom nudná kniha o zločinoch ľudí z prostredia mafie a polície. Zdalo sa mi, že nič sa tam dokopy nestalo, nemalo to ani taký spád ako autorove predošlé knihy. Nechutností mám dosť, idem sa vrátiť ku krásnej literatúre. Čítať viac

Arpád Soltész

Čítať viac

„Lenže som až prineskoro pochopila, ktorým smerom sa bolo treba uberať: smerom k túžbam. Človek by čakal, že ľudí zachraňujú celkom iné veci: povinnosť, čestnosť, dobrota srdca, zmysel pre spravodlivosť. Nie. To, čo zachraňuje, sú túžby. Sú jedinou skutočnou vecou. Ak ich máš, zachrániš sa. “

Oceán more - Alessandro Baricco, 2004
Oceán more
Alessandro Baricco