Listy Oľge - Július Satinský, Slovart, 2013

19,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Listy Oľge

Korešpondencia Júliusa Satinského a Oľgy Lajdovej (1962 - 1965)

Dvadsiatnik Julo (z ktorého raz bude slávny Satinský) a o pár rokov mladšia Oľga (krásna tanečnica a budúca prekladateľka) sú obaja z Dunajskej ulice. Príbeh ich lásky... Čítať viac

4,7 65 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2013
320 strán
4-5 hodín čítania

Dvadsiatnik Julo (z ktorého raz bude slávny Satinský) a o pár rokov mladšia Oľga (krásna tanečnica a budúca prekladateľka) sú obaja z Dunajskej ulice. Príbeh ich lásky... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 39 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Knihy z Knižnej šifry 4

Naši škriatkovia odporúčajú

Anjel smrti - Robert Bryndza, Cosmopolis, 2024

Viac o knihe

Ľúbostné listy Júliusa Satinského a Oľgy Lajdovej v knižnej podobe

Dvadsiatnik Julo (z ktorého raz bude slávny Satinský) a o pár rokov mladšia Oľga (krásna tanečnica a budúca prekladateľka) sú obaja z Dunajskej ulice. Príbeh ich lásky sa začína pri nakrúcaní filmu Výlet po Dunaji v lete 1962. Prvých päť rokov od zoznámenia neboli vždy spolu, vďaka čomu vznikla korešpondencia, ktorá je zozbieraná v nádhernej knihe Listy Oľge.

Oľga mala najprv angažmán v Košiciach, potom bol Julo na vojne, neskôr Oľga odišla na dlhší čas do Ameriky. Julo a Oľga si nepísali len ľúbostné vyznania či suché správy, ich listy sú plné postrehov, príhod a v neposlednom rade ilustrácií. Časť Julových listov je písaná vo forme časopisov, kde nechýbajú vlastnoručne kreslené fiktívne inzeráty a reklamy. Tie zostávajú v knižnom vydaní verne reprodukované.

Zostavovateľkou knihy je Lucia Satinská, dcéra Júliusa Satinského z druhého manželstva. Z pozostalosti zozbierala 155 Julových a 51 Oľginých listov z rokov 1962 - 1965. Listy vychádzajú päťdesiat rokov od napísania, desať a takmer tridsať rokov po smrti tých, čo ich písali.

Tak ako pri predchádzajúcej knihe Júliusa Satinského Expedície, ktorá bola ocenená ako najkrajšia kniha roka, aj pri tvorbe tejto knihy spolupracovalo Vydavateľstvo SLOVART so štúdiom vizuálnej komunikácie Pergamen, vďaka čomu sú Listy Oľge majstrovským dielom, obsahujúcim aj faksimile ručne písaných poznámok, kresieb, listových známok a pečiatok.


Kniha získala ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013 v kategórii "Krásna literatúra".
Čítať viac
Počet strán
320
Väzba
pevná väzba
Rozmer
165×230 mm
Hmotnosť
914 g
ISBN
9788055610801
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
157155
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

65 hodnotení

51
11
2
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

9

Knihomoľka pre ktorú je každá kniha dar. Čítanie a vôňa kníh je moja úchylka od detstva

Jaroslava Ružičková
Overený nákup
29.8.2020
Úžasná kniha
Krásne napísaná kniha s humorom a veľkou dávkou lásky. Aké čarovne bolo písať listovú korešpondenciu, ktorá toho toľko znamenala pre dvojicu zaľúbených. Nezabudnuteľná spomienka pána Satinského Čítať viac
Lenka Mitanová
Overený zákazník
21.3.2020
Kniha ponúka riadky plné všednosti, no najmä milý humor a lásky mnoho. Niekedy je naozaj zvláštne čítať si zo súkromných listov, ktoré primárne neboli písané pre to, aby boli čítané očami toľkých ľudí, boli však určené len pre dve konkrétne osoby, no možno práve preto ponúka táto každodenná história lásky medzi J. Satinským a O. Lajdovou autentickú atmosféru vtedajšieho sveta a ich malý-veľký príbeh. Nutné je tiež spomenúť, že grafické spracovanie knihy je naozaj výnimočné a umocňuje celkový dojem z čítania. Čítať viac
Edita Borščová
Overený zákazník
5.1.2020
Miestami som si vravela, že je zvláštne čítať niekoho intímnu korešpondenciu...
Listy sú príjemné, občas klasicky ľudsky všedné, no plné lásky.
Čítať viac
Katarína
Neoverený nákup
21.2.2018
Listy Olge
Večer si sadnem do pohodlného kresla. Vezmem do rúk túto knižku a čítam. A LUTUJEM ZE SA UZ TAK CASTO LISTY NEPOSIELAJÚ. Raz aj ja budem písať listy na zdrap papiera a posielat postov z pohladnicnou znamkou.

KATKA
Čítať viac
Mária Korenicová
Overený zákazník
8.12.2016
Starosvetská romantika
Krásna kniha- vizuálne i obsahovo. Čítam si listy pána Satinského, v hlave mi znie jeho hlas - ako by to asi povedal? Premýšľam, či v súkromí rozprával rovnako ako na javisku a v rôznych televíznych či rozhlasových konverzačkách... Pri každom liste premýšľam, aký bol život pred cca 50 rokmi iný, aké rôzne návyky môžem rozoznať, ako sa žilo. Je to vzácny obraz doby, vzácny obraz človeka s hlbokým vnímaním sveta.
Knihu čítam "na pokračovanie" - dýcha z nej také množstvo emócií, že zväčša neprečítam viac ako 3-4 listy. Po takom množstve som už preplnená životom a obrazmi. Som za ňu naozaj veľmi vďačná.
Čítať viac
20.3.2015
Čitateľský skvost
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha má každou svojou stranou priťahovala, šokovala (literárne). Tragický koniec príbehu som poznal, a asi aj preto som doslova prežíval a predstavoval si jednotlivé myšlienky listov.

Toto sú len moje poznámky za okrajom pre túto nádhernú knihu, plnú človečiny.

Prvé listy
obdobie neistorti, prvá a druhý list pani Dörflingerovej
V listoch pre pani Dörflingerovú dostáva kniha iný nádych aby som to skrátil hotový "Silmarillion".

Vojenské listy
Časť prvá - hlboká myšlienka
Časť druhá - SCOL
Časť tretia - "Civil kde si?"
Časť štvrtá - Posledný vojnový SCOL
Časť piata - vojenský dobeh, L'Ange sa chystá do Ameriky

Americké listy
(Lietajú ponad atlantik a je to poriadny mix)
Orientačný beh v Amerike, smútok a choroby, Lady Ďufa, Vianoce a spomienky cez Atlantik, Januárové úvahy roku 1965 (1964?), Literatúra a filmi, Amerika trvá dlhšie, Goodbye Souček, Máter Alojzia: rozvrat u Satinských (Julo von z rodinného bytu)
!!Posledný odstavec listu bez čísla (18) z 2. Apríla 1965!! strana 273!!

Tretí ročník L'Ange

Epilóg
Poviedka na záver a predsa to bola poviedka prológová...

Príbeh o prílohách:
Keď som otvoril knihu hneď ma napadlo, že určite bude obsahovať prílohy ako Expedície, ale ako si som si nevšimol obálku. Keď som sa dostal na stranu 214 v knihe a musel som odbehnúť a kniha sa mi zatvorila tak, že som obálku zbadal (obálku som asi nezbadal preto lebo som sa ponáhlal čítať túto prekrásnu knihu), hneď ako som prílohy zbadal hneď som sa pustil do ich čítania (veď ako inak) a to že som ich prečítal až na strane 214 len umocnilo zážitok z tohoto literárneho skvostu.

Dôležité slová:
Dvojsamota
LeÁnž / Endži? / Mon Ánž

P.S.: Ako keby toho nebolo dosť aj editačná poznámka ma šokovala, ale to bola asi len náhoda (len sem radšej nenapíšem dátm svojho narodenia lebo to by bolo už ozaj moc na každého)
Čítať viac
6.6.2014
Názor čitateľa
Po knižke som túžila predovšetkým preto, že už som doma mala Satinského Expedície, ktoré ma uchvátili aj pre formu akou sú spracované, so zachovaním machúľ, kresieb či máp autora. Z knihy dýchala neuveriteľná atmosféra a hneď som mala chuť vydať sa s ňou na presne tie isté trasy ako pán Satinský. Od knižky Listy Oľge som očakávala niečo podobné. Spočiatku ma veľmi bavila, no keď prišli pasáže - časopis l´Ange, začala som sa nudiť. Asi preto, že mi chýbali Oľgine reakcie. Našťastie, sa to časťou venovanou listom z Ameriky, napravilo. Veľakrát som sa aj zasmiala. Humor pána Satisnkého bol úžasný. Lásku, o ktorej tu viecerí čitatelia píšu (spomínajú čistú a úprimnú lásku medzi dvoma ľuďmi) som tam ja tak necítila. Hlavne nie od Oľgy, pripadala mi k Julovi chladná alebo jednoducho len kamarátska, zatiaľ čo u neho je badať, že ju zbožňuje, obdivuje, túži. Aj keď niekedy to vyjadruje zvláštnym spôsobom a človek jeho citu prestáva na chvíľu veriť. Knižku som ešte nedočítala, šetrím si ju. Keďže neobsahuje súvislý dej, človek si ju môže opäť chytiť do rúk aj po pár mesiacoch a veselo pokačovať, kde prestal :-) Čítať viac
Mária Šurková
Overený zákazník
6.6.2014
Július Satinský-Listy Oľge
Krásna a zaujímavá kniha,ktorú by si mali prečítať najmä mladí ľudia...kniha o čistej a úprimnej láske, ktorá oboznamuje čitateľa aj s pomermi,ktoré v tom období v Československu existovali. Láska Jula a Oľgy bola čistá a úprimná a obdivuhodná tým,že napriek vzdialenosti,ktorú museli často prekonávať,boli si čím ďalej,tým bližší...
Obdivuhodné sú najmä originálne kresby a pohľadnice. Knihu by si mali naozaj prečítať mladí ľudia,aby pochopili,že čistá a úprimná láska nepozná žiadne prekážky...
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Listy Oľge (Andrea Janovská), citajto.com

Július Satinský

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Čo je lepšie? Jedna skutočná krásna ruža, ktorá už síce povädla, ale na ktorú sa nikdy nezabudne, alebo vábivá náhrada, ktorá sľubuje, že vydrží naveky?“

Nevesta z Ivy Greenu - Julie Klassen, 2020
Nevesta z Ivy Greenu
Julie Klassen