Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Pribina - Pavol Stancel, SB Press, 2011

8,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Pribina - Pavol Stancel, SB Press, 2011
Pribina - Pavol Stancel, SB Press, 2011

Pribina

Historicko-dobrodružný román ponúka čitateľom obraz zo života Slovienov v Nitrave... Čítať viac

Vydavateľstvo
SB Press, 2011
232 strán
3-4 hodiny čítania

Historicko-dobrodružný román ponúka čitateľom obraz zo života Slovienov v Nitrave... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

8,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Dostupné v 7 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Vianoce v Sniežkove - Eliška Kramerová, Bambook, 2023
Pribina - Pavol Stancel, SB Press, 2011
8,90 €

Viac o knihe

Historicko-dobrodružný román ponúka čitateľom obraz zo života Slovienov v Nitrave. Základná niť príbehu sleduje mladé knieža Pribinu, ktorý po bojoch s Avarmi zjednocoval kmene Slovienov do mocnejšieho celku. Videl v tom istú obranu pred očakávaným útokom Moravanov na čele s Mojmírom. Vladykovia navrhli Pribinovi aby sa stal kresťanom a tým získal podporu zo strany kráľa Ľudovíta. Pribina však nechcel zradiť slovienskych bohov. A tak sa pred očami čitateľa rozpúta boj Pribinu a Mojmíra o každé hradisko Nitravy, ktorý poznačil osudy mocných i jednoduchých ľudí. V príbehu nechýba ani veľká láska, ani zrada, ktorá zohrá dôležitú úlohu v tomto boji.
Čítať viac
Počet strán
232
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
148×210 mm
Hmotnosť
208 g
ISBN
9788089395125
Rok vydania
2011
Naše katalógové číslo
122783
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
SB Press
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,2 / 5

4 hodnotenia

1
1
0
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

19.7.2023
Potenciál to malo, ale zostalo len pri ňom.
Historické romány, a zvlášť tie odohrávajúce sa na území Slovenska, mám rád. Preto som sa na knižku tešil. Meno autora, o ktorom som doposiaľ nečul, ma ale nabádalo k opatrnosti. A ako sa ukázalo, tá žiaľ bola na mieste.

Najprv pozitíva: Prostredie a naštudovanie si historických reálií a informácii o hradiskách, a spôsobe života je určite veľké plus. Za to plusové body.

A čo ma počas čítanie trápilo? No je toho dosť.
Viacero informácii je dosť otáznych:
-ozaj sa bil Pribina (či jeho otec – Ivan, ináč zaujímavá voľba mena) s Avarmi a ich neskoršie využíval Pribina v boji proti Moravanom – možné to je;
-meno Pribinovej manželky Hilborg (odkiaľ to meno?);
-Vojnomyr otec Mojmíra I? Neisto sa vraví o Mojmarovi ako jeho otcovi, Vojnomír bol skôr z Dolnej Pánonie, resp.. Chorvátska, a bojoval po boku Karola Veľkého v rokoch 791-795 proti Avarom a jeho synom bol istý Ljudevit;
-autor často spomína franské spôsoby, ale ani raz nepopíše, aké to vlastne spôsoby boli?; -Byzantínci?! Tento pojem sa zaužíval pravdepodobne až omnoho neskôr, v tej dobe by ich nazývali Grékmi alebo skôr Rimanmi;
.pisár na dedine zapisuje uhlíkom, aké písmo použil?...atď, atď.
Práve kvôli týmto a iným rozporuplným informáciám, by sa za textom románu (ako to v historických románoch zvykne byť) hodila historická nóta, kde autor rozoberie, ktoré informácie sa zakladajú na historických faktoch (a pokojne môže uviesť aj zdroje) a ktoré si vymyslel, či vyfabuloval, aby sa mu to hodilo do jeho príbehu.

Konanie postáv: je mnohokrát naivné (u mladého Jevana sa to ale dá očakávať) ale u Pribinu?! Napr. odmietnutie posíl od Hrona, ktorí by sa boja radi zúčastnili (str. 95, 106), no napokon sa sťažuje že neprišli? Stráženie či nestráženie priesmyku (121)? Pribina necháva zradné knieža v pokoji odísť (125), nečudo, že napokon s Mojmírom prehráva, keď sa dopúšťa takýchto chýb. Pribinove úvahy a popis jeho vnútorného boja v závere knihy sú príliš patetické, jalové a neustále sa opakujúce, až začnú čitateľovi liezť na nervy.
Žiaľ, ako čitateľovi sa mi nepodarilo vžiť sa do postáv, či už Pribinu alebo Jevana, nakoľko autor ich podáva deskriptívne a až príliš z diaľky. Takže vlastne niet komu fandiť.

Štýl: patetický a redundantný, dlhé vety a ich kostrbatá a komplikovaná stavba a priveľa prídavných mien totálne brzdí tzv. flow a komplikuje čítanie. Nadužívanie slovies mať a byť, tak príznačné pre nevypísaných autorov, tiež textu veľmi nepomáha.
Sem tam sa objavia v texte chyby či preklepy.
Zriedka autor preskočí z minulého času do prítomného a potom zas späť.
Dialógy sú neprirodzené, vyumelkované.

Takmer inštruktážne opisy hradísk mi miestami prišli ako skopírované z iných zdrojov (nechcelo sa mi to googliť), nakoľko sú štylisticky iné ako zvyšný text a nevyhýbajú sa ani moderným slovám (pr. špecializovaný...).

Nechápem, prečo si autor neangažoval skúseného korektora a editora, ktorí by mu jeho text zoškrtali, editovali a celkovo upravili. Veľmi by to pomohlo.
Akcia: je ako vylúhovaný čajíček, podobne popisy bojov (mnohokrát ťažko vizualizovateľné). Tam, kde autor mal konečne dej vygradovať (nečakaný príchod Pribinu do hradiska a lapanie zradcov, str. 148) tak tam to napätie zabije novou kapitolou, ktorá pojednáva o niečom úplne inom... a k tamtomu momentu sa vráti príliš opisne (str. 163), škoda. Tu som si povzdychol, keby sa autor držal hesla: Don´t tell, show! Dopadlo by to pre čitateľa určite lepšie.

Podobne ako historická nóta, chýba mi v románe mapa daného územia v danom čase, keďže čitateľ by rád putoval s hrdinami.
A na záver sa pýtam, čo sa stalo s Jevanom?

Žiaľ, potenciál táto kniha mala, ale zostalo len pri ňom.
Čítať viac
Daniel Halaj
Overený zákazník
9.7.2022
Vlastenecká kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Naozaj burcuje národnú hrdosť táto kniha (i keď Nitravania boli kmeň, nie národ). Podarené opisy bojov, ako z ruských kníh o Veľkej vlasteneckej vojne. Bol som milo prekvapený. Narozdiel od iných románov o Pribinovi, tu je viac opisu než priamej reči, čo na jednej strane pomalšie hýbe dej, no na strane druhej sa dokonalo ponoríte do 9. storočia prostredníctvom opisov prírody, bojiska, hradiska, výstroje a výzbroje, ba i bežného života. Keďže nejde o dobrodružstvá, lež o Vlasť, román končí Pribinovým útekom z Nitravy. Čítať viac
Pavol Stancel
Neoverený nákup
7.12.2022
takáto recenzia poteší. Čítať viac
Neoverený nákup
14.8.2017
Odkaz Slunečnice
Super kniha ! Ešte som tak niečo úžasné nečítala !!! Prečítala som na túto tému veľké množstvo kníh, no priamy rozhovor s mojou dušou bol až teraz !!! Začínam rozumieť svojej ceste životom . Ďakujem Čítať viac
Pavol Stancel
Neoverený nákup
7.12.2022
Aj táto recenzia veľmi poteší. Čítať viac

„Do rodiny sa narodíš, do priateľstva vstúpiš. Časom zistíš, že s niektorými je lepšie sa rozísť. Iní stoja za každé riziko. “