Hrobka - Howard Phillips Lovecraft, František Štorm (ilustrátor), Kniha Zlín, 2022

13,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Hrobka

Spisy I

Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích... Čítať viac

4,1 38 hodnotení
1. diel série
Spisy H. P. Lovecrafta
Vek
12+
Vydavateľstvo
Kniha Zlín, 2022
224 strán
3 hodiny čítania

Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Čeština

13,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v jednej knižnici. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Hrobka - Howard Phillips Lovecraft, Plus, 2010
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2010
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Rozhovory o vesmíre - Norbert Werner, Samuel Kováčik, N Press, 2024
Hrobka - Howard Phillips Lovecraft, František Štorm (ilustrátor), Kniha Zlín, 2022
13,99 €

Viac o knihe

Souborné beletristické vydání Lovecraftova díla

Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem. Souborné beletristické vydání Lovecraftova díla v nakladatelství Plus je pro všechny příznivce moderní literární fantastiky událostí mimořádného významu. Vychází ve čtyřech svazcích, osu tvoří chronologie vzniku jednotlivých povídek, každý svazek je doplněn poznámkami editora a zasvěceným doslovem. Překladově se vydání opírá o odvážný editorský počin z první poloviny devadesátých let, kdy nakladatelství Zlatý kůň vydalo ve spolupráci s Českou speleologickou společností téměř celé Lovecraftovo dílo s ilustracemi Káji Saudka.

První svazek Hrobka obsahuje 21 povídek, novel, črt a juvenilií, knihu uzavírá legendární stať Josefa Škvoreckého „Podivný pán z Providence“.

Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

38 hodnotení

15
15
6
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

31.10.2021
Súborné dielo H. P. Lovecrafta, zv. I.
Konečne, po 20-tich rokoch, sme sa dočkali nového, súborného vydania Lovecraftových poviedok. Pôvodné zošitové vydania z edície Zlatý kůň mali svoje čaro, ale ja osobne som rád za každé jednotlivé dielko venujúce sa tomuto autorovi. A tu máme pred sebou prvý diel z niekoľkých, ktoré si dávajú za cieľ predstaviť Lovecraftove príbehy v chronologickom slede, ako sa postupne vyvíjala jeho tvorba. Čítať viac
Erik Matovič
Overený zákazník
29.6.2017
Prvý spis Lovecraftov
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Mnoho poviedok ničím neohúri a, úprimne, na niektoré príbehy medzi rokmi 1917 - 1920 zabudnete 5 minút po prečítaní poviedky. Samozrejme, že táto kniha má aj nejaké skvelé diela, ale oproti Poeovi je ich málo - Poe má zopár slabších poviedok(ktoré sú napriek tomu stále kvalitne napísané a môžete si ich užiť, len na nich zub času nechal trhliny) a Lovecraft má v tejto knihe tretinu chabých poviedok, na ktorých dej si ani zaboha neviem spomenúť. Možno je to tým, že sú to prvé publikácie autora a ešte len hľadal svoj preslávený štýl, neviem presne posúdiť, keďže toto je moja prvá Lovecraftova kniha.

Všimol som si, že autor mnoho poviedok začínal rovnakým spôsobom a vďaka tomu ma aj najlepšia poviedka v tejto knihe - Chrám - sprvu odradila, pretože postupom času si všimnete nedostatok variácií v úvode poviedkach.

Poe veľmi rád používal otvorené konce, aby si čitateľ mohol domyslieť záver. Lovecraft sa väčšinu času snažil vysvetliť koniec a správne ho uzavrieť, čo tiež nie je na škodu, ale v tomto spise je zopár poviedok, Obrázok v dome, Fakty ohľadom zosnulého Arthura Jermyna a jeho rodiny atď., ktorým by výrazne prospel otvorený koniec, pretože by si čitateľ na základe indícií v poviedke musel vyvodiť sám záver. Autor kladie dôraz na vysvetlenie, ktoré vyplýva z deja, a tým zbytočne predlžuje poviedku. Týka sa to napr. Faktov ohľadom zosnulého Arthura Jermyna a jeho rodiny, kedy je záver predvídateľný a približne v polovici čítania som naň prišiel. Autor naťahuje zopár riadkov a činy protagonistu vysvetľuje, čo je zbytočné, keďže čitateľ má možnosť si z indícií poskladať vysvetlenie konania hlavnej postavy. Je mi ľúto, že Lovecraft nevkladal väčšiu dôveru v inteligenciu svojich čitateľov a nenechal ich rozmýšľať nad príbehmi.

Poviedky sa s pribúdajúcimi stranami stávajú kvalitatívne konštantné a udržujú si priemer, takže nezáživne poviedky odporúčam buď "prehltnúť" alebo rovno preskočiť.

Prvý spis Lovecraftových poviedok porovnám s knihami poviedok od Poea vydané nakladateľstvom SnowMouse. SnowMouse spravil úžasnú prácu s poznámkami a vysvetlivkami, kde na každej strane poviedky máte malinké číslo, ktoré vás "presmeruje" na koniec knihy k poznámkam, kde si prečítate vysvetlenie cudzieho slova, historického faktu, alebo preklad latinského výrazu, kde vám ešte pridajú doplnkové údaje(autora výroku atď.). Takáto dôkladná práca s poznámkami sa nenachádza v knihe Hrobka a miestami mi to chýbalo. Na druhú stranu prvý spis Lovecrafta obsahuje omnoho viacej ilustrácií, ktoré vám spríjemnia čítanie, pretože na ilustráciách vidíte snahu, cit a chuť Františka Štorma.

Prvý spis Lovecraftových diel nie je zlou knihou, ale okrem zopár kvalitných poviedok a prepracovanými ilustráciami nemá čím ohúriť čitateľa. Pokiaľ ste fanúšikmi autorovho písania a jeho diel, tak vám tento spis na poličke nesmie chýbať, ale keď len hľadáte niečo dobré hororové na čítanie po nociach, tak vám odporúčam si túto knihu požičať, aby ste mali skúsenosť s Lovecraftovými začiatkami a mohli sa správne rozhodnúť, či chcete investovať peniaze do tejto knihy.
Čítať viac
HPL
Neoverený nákup
6.7.2016
Názor čitateľa
Som obrovský fanúšik a obdivovateľ H. P. Lovecrafta, napriek tomu však musím uznať, že tento prvý diel ma príliš nenadchol (česť výnimkám ako napr. Hrobka, Dagon, Za stenou spánku, Biela loď a, samozrejme, Chrám), no na druhej strane je pravda, že tu Lovecraft ešte len začínal a tie najlepšie a "najbizarnejšie" poviedky sú až v ďalších spisoch. Čítať viac
Jakub Kadera
Overený zákazník
2.3.2015
Krátke
poviedky z pera svetoznámeho majstra hororu ma prekvapili. Neviem či milo alebo nemilo ale knihu som dočítal vo veľmi krátkej dobe s dobrými pocitmi. Niektoré poviedky mohli byť rozvinutejšie a detailnejšie. Beriem to však, že v tejto knihe boli Lovecraftove prvotiny a plnohodnotný horor sa bude skrývať v ďalších pokračovaniach. Najviac chválim záverečnú kapitolu "Podivný pán z Providence" a komentáre k jednotlivým poviedkam. Čítať viac

Howard Phillips Lovecraft

Čítať viac

„Známkou nezrelého človeka je, že chce za niečo vznešene zomrieť, kým známkou zrelého človeka je, že chce pre niečo pokorne žiť. “

Kto chytá v žite - J.D. Salinger, 2019
Kto chytá v žite
J.D. Salinger