Vydaj sa na cestu knižnými svetmi
a vyhraj kopu kníh!

Sto roků samoty
E-kniha

Román, jedno z nejvýznamnějších děl latinskoamerické i světové prózy, vyšel poprvé r. 1967. V množství reálných i fantaskních epizod líčí osudy šesti generací rodiny Buendíů... Čítať viac

4,4 418 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon CZ, 2021
320 strán
4-5 hodín čítania

Román, jedno z nejvýznamnějších děl latinskoamerické i světové prózy, vyšel poprvé r. 1967. V množství reálných i fantaskních epizod líčí osudy šesti generací rodiny Buendíů žijících ve fiktivním tropickém městečku Macondo. Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Čeština

13,69 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Román, jedno z nejvýznamnějších děl latinskoamerické i světové prózy, vyšel poprvé r. 1967. V množství reálných i fantaskních epizod líčí osudy šesti generací rodiny Buendíů žijících ve fiktivním tropickém městečku Macondo. Dá se číst jako historická zpráva o vývoji jihoamerického kontinentu od doby osvobození a začátku občanských válek (1830-1902) až po nástup severoamerického imperialismu (1899-1930) i jako symbolický popis samoty člověka, který ztratil harmonický vztah ke světu. Individuální samotu, jíž trpí všichni obyvatelé Maconda, lze překonat pouze láskou a mezilidskou solidaritou, která jediná může zabránit nevyhnutelné zkáze.
Čítať viac
Originálny názov
Cien anos de soledad
Počet strán
320
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1257413
Štýl
filozofický, historický, napínavý
Jazyk
čeština
Pôvod
Kolumbia,
Vydavateľstvo
Odeon CZ
Pre koho
pre ženy, pre dospelých, pre mužov, pre študentov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

418 hodnotení

277
84
29
10
18

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Sto rokov samoty je jedno z mojich obľúbených diel. Fascinuje ma, ako na začiatku nič nedáva zmysel a neskôr všetko do seba dokonale zapadá. Množstvo postáv, každá inak výnimočná, s vlastným osudom. Príbeh, kde aj zvieratá majú svoje charaktery a výnimočnosti. Sto rokov plných nového života i mnohých úmrtí. Roky, počas ktorých sa dejú zázraky a nezvyčajnosti, ktoré i tak sú bežné. Obdobie dažďov, čo stále niečo veštia, ani slnko nesvieti bezdôvodne. V tomto diele sa jednoducho nič nedeje len tak a aj preto je mi tak ľúbezné, tie detaily, ktoré sa dajú čítať iba medzi riadkami a Márquezové neobyčajné slovné spojenia človeka skrátka nikdy neomrzia. Som presvedčená, že Gabriela a toto jeho dielo si človek zamiluje pokojne aj na viac než sto rokov.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

5
20.9.2023
Veľmi dlho som túto knihu mala na wishliste presne z toho dôvodu, že sú písmenká malé a text veľmi hustý.. A v tom mi prišla do rany audioknižka a ja som veľmi rada. Príbeh naozaj plynie pomaly, ale presne v tej pomalosti je to magično a zázračno. V postavách som sa aj ja strácala, najprv som ich sledovala cez obrázkový rodokmeň, asi v polke som to vzdala a užívala si príbeh. Za to môžem poďakovať aj interperetovi Michalovi Ďurišovi, ktorý narozprával audioknižku naozaj dobre :)
Čítať viac
15
Kde raky spievajú - Delia Owens, 2019
Práve čítam
Kde raky spievajú

hľadač správnej cesty životom s Bohom a k tomu dobrá literatúra, káva, čokoláda, dobrí ľudia a humor

Janka Mineková
Neoverený nákup
2
18.2.2024
Touto knihou som sa prelúskala, keďže som si povedala, že Nobelovka nemôže byť blbosť. Ale na konci som v podstate neuchopila nič. Je tam niekoľko krásny opisov, magických chvíľ, ktoré sú až opojné, ale inak som tápala medzi postavami bez poriadneho príbehu. Čítam knihy s veľa postavami, rodinné ságy so zamotanými životmi a mágiou. Možno som to len ja nepochopila a magický realizmus je v tomto prípade nad moju fantáziu alebo bolo priskoro čítať to v 30-ke. Pripadá mi to, akoby autor nemal poriadneho editora.
Čítať viac
15
Buď, kde si - Štěpán Smolen, 2019
Práve čítam
Buď, kde si

hľadač správnej cesty životom s Bohom a k tomu dobrá literatúra, káva, čokoláda, dobrí ľudia a humor

Janka Mineková
Overený zákazník
18.2.2024
Nobelovka?
Touto knihou som sa prelúskala, keďže som si povedala, že Nobelovka nemôže byť blbosť. Ale na konci som v podstate neuchopila nič. Je tam niekoľko krásny opisov, magických chvíľ, ktoré sú až opojné, ale inak som tápala medzi postavami bez poriadneho príbehu. Čítam knihy s veľa postavami, rodinné ságy so zamotanými životmi a mágiou. Možno som to len ja nepochopila a magický realizmus je v tomto prípade nad moju fantáziu alebo bolo priskoro čítať to v 30-ke. Pripadá mi to, akoby autor nemal poriadneho editora. Čítať viac
20.9.2023
Veľmi dlho som túto knihu mala na wishliste presne z toho dôvodu, že sú písmenká malé a text veľmi hustý.. A v tom mi prišla do rany audioknižka a ja som veľmi rada. Príbeh naozaj plynie pomaly, ale presne v tej pomalosti je to magično a zázračno. V postavách som sa aj ja strácala, najprv som ich sledovala cez obrázkový rodokmeň, asi v polke som to vzdala a užívala si príbeh. Za to môžem poďakovať aj interperetovi Michalovi Ďurišovi, ktorý narozprával audioknižku naozaj dobre :) Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
7.8.2023
Recenzia sa bez mierneho prezradenia deja nezaobíde. Ďakujem za pochopenie.

Uvedomujem si, že niekomu opäť stúpim na otlak. Rozmýšľala som, že recenziu nenapíšem, no potom som si povedala, že možno niekomu pomôžem pri výbere. Možno budete chcieť zistiť zápory. Mňa na ne nikto neupozornil.

Milujem magický realizmus. Začiatok ma prinútil pretáčať stránky. Spisovateľ písal prekrásne. No zrazu som sa začala strácať. Do príbehu prúdilo veľmi veľa postáv (aj duchov, samozrejme, je to magické), a kým som si stihla uvedomiť, kto je tento hrdina a kto zas tento a do ktorej rodiny patrí, tak aj všetci pomreli. Dobre, už viem, ako je to napísané, takže sa budem viac sústrediť. To som si vravela, no Gabriel ma dobehol. Zintenzívnil pridávanie nových postáv. Niektoré strany som si musela pozrieť viackrát, potom sa to už dalo pochopiť.

Ale to nie je najväčší problém, ktorý som so Sto rokov samoty mala. Skoro na každej stránke som čítala o inceste, no najviac ma rozčúlili myšlienky postáv týkajúce sa detí. Bolo mi z toho zle. Snažila som sa to akceptovať, napríklad aj Shakespeare mal vo svojich dielach temné chvíľky, avšak tu to na čitateľa priam kričí. Nedalo sa to zvládnuť. Hľadala som v diele pozitíva, no videla som iba samé negatíva. Som psychicky vyčerpaná. Zvrátené myšlienky úplne podupali a rozdupali nádherný štýl písania. Kniha bola navyše napísaná veľmi depresívne, bez jediného svetielka nádeje. Akoby sa do nej skoncentrovali všetky katastrofy.

Týmto vás nechcem odradiť, no treba vedieť, čo by sa niektorým nemuselo páčiť.
Čítať viac
5

Milujem knihy, milujem štúdium a čas so svojou rodinou, prácu v záhrade s kvetmi a pestovaním úžitkových rastlín ????

Lenka Paráková
Overený zákazník
6.8.2023
Jedna z najlepších kníh aké som kedy čítala. Z množstva prečítaných kníh nemám ani jednu, ktorú by som si prečítala znovu, ale táto bude rozhodne prvá. Spočiatku som mala problém kvôli opakovaným menám rozoznať o koho ide, ale po niekoľkých stránkach ma to tak vtiahlo do deja, že to už nebol problém. Ani jedna stránka nie je nudná a v každom riadku je nieco podstatné, žiadny opis, ktorý občas preskočíte. Odporúčam všetkými piatimi :) Čítať viac
21.6.2023
Sto rokov samoty je jedným z najslávnejších románov 20. storočia, ktorý vám zaručene očarí svojou magickou atmosférou, bohatou fantáziou a nezabudnuteľnými postavami. Autor, Gabriel García Márquez, je nositeľom Nobelovej ceny za literatúru a považuje sa za majstra žánru magického realizmu, ktorý spája reálnu históriu s fantastickými prvkami.

Kniha rozpráva o šiestich generáciách rodiny Buendíovcov, ktorí založili fiktívne mestečko Macondo v juhoamerickej džungli. V priebehu storočia sa Macondo stane svedkom mnohých udalostí, od príchodu cigánov, občianskych vojen, banánovej spoločnosti, masakry robotníkov, až po prírodné katastrofy a nevysvetliteľné javy. Rodina Buendía sa musí vyrovnať s láskou i nenávisťou, slávou i zabudnutím, pokrokom i úpadkom, životom i smrťou.

"Všetci Buendiovci boli prekliati od narodenia do smrti so sto rokmi samoty."

Je to román plný nádhery i hrôzy, humoru i tragédie, poézie i irónie. Je to kniha, ktorá vás vtiahne do svojho sveta a nechá vás tam dlho po jej dočítaní. Je to kniha, ktorú musíte prečítať aspoň raz v živote.

Ak ste ešte nečítali Sto rokov samoty, neváhajte a zaobstarajte si ju čo najskôr. Uvidíte, že sa nebudete chcieť odtrhnúť od jej stránok. A ak ste ju už čítali, určite sa oplatí prečítať ju znova a znova objavovať jej krásu a hĺbku.

"Všetko je napísané," povedal Melquíades. "Lenže nie každý vie čítať."
Čítať viac
11

Milujem knihy ako každý knihomoľ - ich vôňu, svet, ktorý vytvárajú a pocit spriaznenia s autorom alebo postavou. Čítam historické a romatické knihy, fantasy a sci-fi, či básne.

Eva Drozdová
Overený nákup
30.3.2023
Čudná kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Od autora som čítala veľmi dávno román Láska v čase cholery. Túto konkrétnu knihu mi odporučil Martinus v súvislosti s tým, aké knihy bežne čítavam. Keď som ju dnes dočítala, rozmýšľam nad tým, prečo mi ju vybral a aký mám z nej pocit. Štýl písania autora je výborný, ale zisťujem, že nemám zaľúbenie v takýchto depresívnych knihách. Rozmýšľam, čo mohlo autora priviesť k napísaniu románu o zabudnutom meste a rode, kde žiadna z postáv nenachádza životné šťastie, naplnenie, lásku... skrátka hocičo, čo by ju prinútilo zhodnotiť, že prežila dobrý život. Knihu som čítala v nádeji, že niekto z nich predsa len bude šťastný. Mám z deja aj záveru čudný pocit, je mi smutno na duši. Rada by som dopriala aspoň jednému z rodiny dosiahnutie pocitu naplnenia. Preto nemôžem dať knihe plný počet hviezdičiek. Asi je čas zamerať sa na knihy s dojímavým príbehom, ale šťastným koncom. Lebo to podľa mňa každý z nás potrebuje - nádej. :-) Čítať viac
20.3.2023
Niekedy premýšľam, koľko sa dá toho vyjadriť slovami. Niekedy môžu ľudia rozprávať a zároveň nepovedať nič, a potom je tu Márquez a vy čítate jednu vetu aj trikrát a snažíte sa pochopiť kedy, čo, kde, kto s kým :) 
Jeho kniha vo mne vzbudila veľkú lásku k magickému realizmu, záujem o kolumbijské dejiny, vzplanula toľko emócií, vytiahla toľko zaujímavých tém, a všetko to bolo spojené takým nepredvídateľným bizárom, že som sa nevedela prestať smiať a dychtivo (trocha s utrpením a prstom na rodokmeni) čítala až do konca, kde to celé dalo perfektný zmysel.
Čítať viac
18.3.2023
Knižku som mala dlho na listine, už som ju raz aj začala čítať, ale akosi som nebola v správnom rozpoložení. Na druhý pokus som sa prvých 70 strán musela nútiť do čítania, nejak som si nevedela zvyknúť na príbeh s tak malým množstvom priamej reči. Potom ma to dosť bavilo a druhá polovica knihy sa striedali záživnejšie časti s menej zaujímavými. Trošku mi tam prekážali tie nadprirodzené pasáže.. no a záver bol veľkolepý a silný, myslím, že som mala aj hrču v hrdle.. Vôbec sa teda neviem rozhodnúť či dať 2, 3, 5 hviezdičiek, pre mňa to bola taká zmeska všetkého, a v druhej polovici som už prestala vnímať aj kto je to, proste len ďalší Arcadio alebo Jose :D Čítať viac
30

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený nákup
19.1.2023
Môj literárny rok začal klasikou od milovaného Márqueza. Kto už pozná jeho jazyk vie, že chvíľky s jeho magickým realizmom sú nezabudnuteľné. Sto rokov samoty je prózou, ktorá definuje tento žáner.
V malom španielskom mestečku Macondo sa dejú zvláštne veci, buď si ich nikto nevšimne, alebo si všimne a keďže ich pokladá za normálne, nevenuje im pozornosť. Macondo je taká miniatúra sveta.
Stránky knihy nám rozprávajú netypický príbeh rodiny Buendíovcov, pričom celý rod samotný je hlavnou postavou. Z generácie na generáciu sa dedí konflikt medzi potrebou lásky a potrebou samoty. Taká epická tragédia po dlhej línii rodinného šialenstva.
Márquez ľahko a plynulo prechádza od jednej postavy k druhej, je tu málo dialógov a dej sa často prekvapivo zvrtne. Každou novou postavou, ktorú ako čitateľ spoznáme, sa nám otvára nový príbeh, ale nikdy sa pri ňom dlho nezdržíme, pretože sa staneme opäť svedkami niečoho nového.
Viem, že mnohým ľuďom nesadla a ešte mnohým nesadne. Je ťažká na čítanie a ak chcete pochopiť o čo ide (hlavne na začiatku), môže to byť mentálne veeeľmi náročné a zdĺhavé. Predovšetkým, čo sa týka orientácie v menách. Keď už dáte šiestemu potomkovi jedného rodu meno Aureliáno, je to naozaj na zapotenie, prípadne na nejaký diagram.
No ak to ustojíte, stane sa skvelým zážitkom a vyvrcholí famóznym koncom.
Milujem! A Lásku v čase cholery ešte o niečo viac.
Čítať viac
16.10.2022
Rozpoltená
Sto rokov samoty bola veľmi zvláštna kniha. Nebola to moja prvá kniha od autora, vedela som, čo mám cca čakať, ale aj tak sa líšila od predchádzajúcich. V knihe nečakajte dialógy, autor veľmi pútavo rozpráva aj bez priamej reči a dokáže čitateľa (v tomto prípade poslucháča) zaujať. Väčšinou. V tejto konkrétnej knihe avšak moja pozornosť po čase klesala. Začiatok bol skvelý, hovorila som si, toto je presne on, Márquez, ktorého tak zbožňujem. Ale postupne, keď som sa dozvedala o xy predkovi s tým istým menom, ktoré sa v rodine dedilo, som sa začala nudiť. Odporúčam (ak sa v knihe nenachádza), písať si rodokmeň, alebo si ho nájsť na internete, lebo je dosť možné, že sa v príbehu stratíte.

Na druhej strane, koniec a samotné posolstvo knihy ma dostalo. Myslím, že ak sa ku knihe ešte niekedy vrátim, tak tam objavím niečo nové, poučné a veľmi krásne. Autor v knihe naozaj nezvyčajne opisuje samotu, rodinné nešťastie, rozkvet a samotný úpadok rodiny a celej dediny. Hrozné a krásne veci opisuje s pokojom, takmer s nezáujmom, ale jeho prirovnania a celkovo jazyk pridávajú knihe cit. Som rozpoltená, celkovo to bolo dobré, viem v tom nájsť niečo, čo knihu nezavrhuje, ale zároveň mám na pamäti pasáže, ktoré ma až tak nebavili. Okrem toho, veľkým plusom je, ako mi bolo povedané, že autor v knihe so zámerom alebo možno nevedome, prezentuje tému transgeneračnej traumy, ktorá sa prenáša z pokolenia na pokolenie. Niečo v tom naozaj bude, ak si pozorne rozoberieme každého člena rodiny, tak zistíte, že sa tam určité prvky správania opakujú.

K samotnej audioknihe dodám len to, že sa počúvala naozaj dobre, hlas si odteraz budem spájať s príbehom a napriek tomu, že som knihu počúvala a nevidela som priamo mená pred sebou napísané, tak som sa v príbehu až tak nestrácala. Som rada, že som Sto rokov samoty počúvala, lebo je tu možnosť, že keby som knihu čítala, tak zostane nedočítaná. A to by bola škoda.
Čítať viac

Gabriel García Márquez

Čítať viac

„Ľúbi sľuby“

Je taký - Tomáš Janovic, 2004
Je taký
Tomáš Janovic