Strach z budúcnosti. Obavy, že ľudstvo je stratené. Presvedčenie, že sa už nič nedá robiť a náš osud na tejto planéte je definitívne spečatený. Zdá sa vám to povedomé? Mnohí ľudia, najmä mladšie generácie, dnes trpia klimatickou úzkosťou a ich obavy o budúcnosť planéty sú také veľké, že na tento svet nechcú priviesť deti. Im, ako aj starším generáciám, môže kniha
Nekoniec sveta škótskej dátovej vedkyne Hannah Ritchieovej otvoriť oči a pomôcť pozrieť sa dianie okolo nás s novou perspektívou. Ešte nie je koniec. Existuje reálna šanca, že sa môžeme stať prvou generáciou, ktorá svet nasledujúcej generácii odovzdá v lepšom stave, než v akom ho prevzala.
„Mojou úlohou nie je písať prvotné štúdie ani odhaľovať vedecké objavy, ale pochopiť to, čo už vieme... Ak chceme mať vo veci jasno, potrebujeme určitý odstup. Ak pár krokov odstúpime, uvidíme niečo naozaj radikálne, niečo, čo zmení celú hru a je prísľubom života: ľudstvo má naozaj jedinečnú šancu vybudovať udržateľný svet. Pesimizmus nie je na mieste. Potrebujeme viac odhodlaného optimizmu, že sa veci dajú zmeniť.“
Hannah Ritchie je vedúca výskumná pracovníčka na Oxfordskej univerzite a zástupkyňa šéfredaktora dátovej platformy Our World in Data, ktorá sa snaží komunikovať vedecké dáta širokej verejnosti v prístupnejšej a zrozumiteľnej podobe. Zároveň vedie vedecké osvetové oddelenie tejto platformy. Ako dátová vedkyňa sa zameriava na dlhodobý vývoj v oblasti zásobovania potravinami, poľnohospodárstva, energetiky a životného prostredia a tiež na ich súlad s globálnym rozvojom. Publikuje aj o globálnom energetickom systéme, zmene klímy, biodiverzite a globálnom zdraví.
Hannah Ritchie získala na Edinburskej univerzite bakalársky titul v odbore environmentálnych geologických vied, magisterský titul v oblasti riadenia emisií uhlíka a doktorát z globálnych potravinových systémov a ich environmentálnych vplyvov.