Vzbura proti Maďarizácii - Leopold Moravčík, Eko-konzult, 2010

4,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Vzbura proti Maďarizácii - Leopold Moravčík, Eko-konzult, 2010
Vzbura proti Maďarizácii - Leopold Moravčík, Eko-konzult, 2010

Vzbura proti Maďarizácii

Obec Lúčky v rokoch 1906 - 1911

Vydavateľstvo
Eko-konzult, 2010
140 strán
2 hodiny čítania
  • Pevná väzba
  • Slovenčina

4,00 €

U dodávateľa 1 ks
Posielame do 2 – 3 dní

Dostupné v 8 knižniciach. Požičať v knižnici

Pozvánka - Sebastian Fitzek, Tatran, 2024

Upozornenie: Obsah tejto knihy je vnímaný ako kontroverzný. Vážime si však slobodu prejavu a výberu, a preto v našej ponuke nájdete diela na rôzne témy. Pri ich čítaní odporúčame nezabúdať na kritické myslenie a na názory odborníkov, ktoré rozšíria vaše vedomosti v danej oblasti. Zisk z predaja tejto knihy putuje na podporu občianskeho združenia OZ Mladí a neziskovej organizácie Slovenská debatná asociácia. O tom, prečo túto aktivitu robíme sa môžete dočítať v našom článku.

Zobraziť anotáciu ku knihe od vydavateľa

Viac o knihe

Represálie úradov proti národne uvedomelým Slovákom dosahovali v roku 1907 vrchol. V obsiahlej publikácii Slovensko dejiny sa uvádza, že v rokoch 1906 - 1907 odsúdili maďarské súdy 306 Slovákov. Niektorí boli odsúdení do žalára, prípadne strávili mnoho týždňov vo vyšetrovacej väzbe. Mnohí museli platiť vysoké pokuty napríklad aj za to, že odmietli maďarské učebnice pre svoje deti a dožadovali sa slovenských. Pokutované boli aj ženy za účasť na priadkach počas neskoršieho štatária. Cirkevná vrchnosť sa v tom čase rozhodla zaútočiť aj na slovenskú tlač. V novembri 1907 dala na index Ľudové noviny a v kostoloch sa čítalo vyhlásenie, ktoré katolíkom zakazovalo čítať Hlinkov týždenník. Ďalšou formou bojkotu sa stal postoj k maďarskému školstvu. Apponyiho zákony ešte viac prehĺbili maďarizáciu školstva. Podľa zákona sa mal v školách používať výhradne maďarský jazyk a to tak, aby ho žiaci aktívne ovládali už vo štvrtom ročníku. Neskôr pribudol i príkaz, aby sa maďarčine vyučovalo i náboženstvo.

Kniha je o krátkom, ale udalosťami nabitom období liptovskej obce Lúčky, keď národné povedomie jej obyvateľov bolo silnejšie, ako ich kresťanská pokora. Obdobie, keď obyvatelia Lúčok dokázali takmer päť rokov ignorovať farára pokorného sluhu vyších úradov, či už cirkevných, alebo svetských a ktorý za hmotné statky zabudol na svoju niekdajšiu národnú horlivosť. Aby ju prekryl, o to sa intenzivnejšie zapajal do maďarizácie Slovákov. Kniha je o odhodlaní ľudí neustúpiť zo svojich požiadaviek aj za cenu väzenia a pokút / maďarizácia školstva - Apponyiho zákony, zakázaná slovenská tlač: Ľudové noviny a pod./. Dôležitý je fakt, že najskôr bola lučanská revolta a jej ohlas v Uhorsku a az potom masaker v Černovej. Podobné prípady vzbury proti maďarizácii sa stali aj v Zobore, Hruštíne, ale boli krátkodobé a menej radikálne.
Čítať viac
Počet strán
140
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×220 mm
Hmotnosť
308 g
ISBN
9788080791292
Rok vydania
2010
Naše katalógové číslo
89327
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Eko-konzult
Kategorizácia

„Neustále sa hýbeme namiesto toho, aby si na chvíľu sadli, započúvali sa do zvuku dažďa, vypili kávu, zohriali niekomu prsia. A nikdy nepíšeme nikomu listy. “

Letné svetlo a potom príde noc - Jón Kalman Stefánsson, 2014
Letné svetlo a potom príde noc
Jón Kalman Stefánsson