Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky - Andrej Kolenčík (ilustrácie), 82 Book and Design Shop, 2017

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky

  Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky je praktická kniha do každej domácnosti. Atraktívnou a prehľadnou formou čitateľov oboznámi s textom Ústavy Slovenskej republiky, ktorá... Čítať viac

  Vydavateľstvo
  82 Book and Design Shop, 2017
  Počet strán
  172

  Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky je praktická kniha do každej domácnosti. Atraktívnou a prehľadnou formou čitateľov oboznámi s textom Ústavy Slovenskej republiky, ktorá zrozumiteľným jazykom ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
  Vypredané

  Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

  Dostupné v 17 knižniciach. Požičať v knižnici

  Naši škriatkovia odporúčajú

  Úkryt času - Georgi Gospodinov, Odeon, 2024

  Viac o knihe

  Mať vlastný štát, jazyk alebo zástavu, byť súčasťou demokratického sveta, mať spojencov, právny systém alebo ústavu, to všetko sú veľké veci. Získať ich stálo našich predkov veľa úsilia a v boji za slobodu a demokratickú podobu našej krajiny mnohí položili svoje životy. K akým hodnotám sa naša krajina hlási? Aké práva svojim občanom garantuje? Pred kým nás zo zákona chráni a čo od nás vyžaduje? O tom všetkom hovorí naša ústava.
  Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky je praktická kniha do každej domácnosti. Atraktívnou a prehľadnou formou čitateľov oboznámi s textom Ústavy Slovenskej republiky, ktorá zrozumiteľným jazykom hovorí o základných hodnotách, na ktorých stojí naša krajina.

  Prečo práve Ilustrovaná ústava?

  Vnímame, že ľudí zaujíma, ako bude naša krajina o rok alebo o desať rokov vyzerať. Niektorí hľadajú odpovede na otázky, ktoré by im pomohli mať jasno v hodnotách, o ktoré by sa mohli v živote oprieť. Tieto isté otázky si kládli aj autori našej ústavy. Ako má krajina fungovať, aby sa v nej dobre žilo? Aké práva má svojim občanom garantovať, aby mohli žiť slobodne a v bezpečí? Čo má od svojich občanov vyžadovať, aby mohli spolu žiť v mieri? Okrem toho, že nám kniha dáva odpovede na základné otázky o našej vlastnej identite, je aj najvyšším právnym dokumentov, ktorému sa podriaďujú všetky ďaľšie zákony. To, čo je v knihe napísané, platí pre všetkých bez rozdielu. Chceme, aby ľudia lepšie poznali svoje vlastné práva, pretože poznanie základných ľudských práv a slobôd je praktická a užitočná vec. Chceme tiež ľuďom ukázať, že hodnoty demokracie a slobody sú súčasťou našej národnej identity. Je dôležité, aby si každý z nás uvedomil, že byť hrdým Slovákom neznamená len úctu k zástave alebo štátnemu znaku, ale aj rešpektovanie ústavy a dodržiavanie toho, čo je v nej napísané.

  Čo ešte?


  Okrem základných ľudských práv, ktoré nám náš štát garantuje a povinností, s ktorými sa život v našej krajine viaže, kniha čitateľom priblíži, ako naša demokratická spoločnosť funguje, čo je potrebné pre zmenu zákonov, kto môže byť poslancom alebo čo sa stane, ak sa vláda pokúsi odvolať prezidenta a neuspeje. Niektoré články ústavy môžu na prvý pohľad pôsobiť úsmevne, no hovoria nám o tom, čo máme robiť, ak chceme žiť v dobrej krajine. A to je na nej pekné.

  Je kniha určená naozaj pre každého?


  Áno, kniha je určená pre všetkých obyvateľov našej krajiny. Ide o poučnú a užitočnú knihu, ktorej obsah by mal poznať každý. Je určená deťom na základných školách, mladým ľuďom na stredných a vysokých školách, ako aj všetkým dospelým, ktorí na území Slovenska žijú.

  Text ústavy na bielom papieri dopĺňajú červeno-modré ilustrácie Andreja Kolenčíka vytlačené Pantone farbami a vybrané citáty zvýrazňujúce zaujímavé a miestami aj úsmevné pasáže z textu. Prehľadé značenie strán, praktický a prehľadný obsah a dve textilné záložky - modrá a červená vám uľahčí orientáciu v knihe. Tvrdá strieborná väzba so žiarivo modrou ražbou na obálke dodá knihe ten správny šmrnc. Jednoducho je to kniha, ktorú chcete mať!

  Grafický dizajn: Boris Meluš, držiteľ Národnej ceny za dizajn
  Koncept: Adam Berka
  Čítať viac
  Počet strán
  172
  Väzba
  pevná väzba
  Rozmer
  135×210 mm
  Hmotnosť
  698 g
  ISBN
  9788097270308
  Rok vydania
  2017
  Naše katalógové číslo
  281337
  Ilustrácie
  Jazyk
  slovenčina
  Vydavateľstvo
  82 Book and Design Shop
  Kategorizácia

  Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

  Nahlásiť chybu

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Hodnotenia

  3,8 / 5

  11 hodnotení

  5
  2
  2
  1
  1

  Ako sa páčila kniha vám?

  Recenzie čitateľov

  4
  14.1.2020
  Dokonalé spracovanie ústavného textu, ktorého obsah a idey by mali rezonovať v občianskej spoločnosti. Po najnovších novelizáciách základného kameňa SR síce už nespĺňa podmienky aktuálnosti, ale svojimi metaforickými kresbami má čo povedať.
  Čítať viac
  Michal
  Neoverený nákup
  1
  8.9.2017
  1. Právne bludy: "v knihe sa dozviete, čo sa stane, ak sa vláda pokúsi odvolať prezidenta a neuspeje." Nič také naša Ústava neumožňuje, a toto ide na vrub právnikom, s ktorými autori tovar konzultovali. Faktograficky nesprávne tvrdenie.
  2. Právno-ilustračné bludy: v knihe je pri Najvyššom kontrolnom úrade uvedená ilustrácia, že NKÚ je Boss. NKÚ je pritom úplne bezzubý úrad, ktorý môže maximálne konštatovať nehospodárnosť, ale nič s tým neurobí. Deti môžu mať dojem, že je to akási silná inštitúcia, opak je pravdou.
  3. Neúcta k ženám: V časti týkajúcej sa základných práv je ilustrácia, ako žena utiera podlahu a muž sedí s vyloženými nohami, pozerá televízor a prázdne fľaše sa váľajú po zemi. Toto považujem za maximálne nedôstojné vo vzťahu k ženám a hodnotím to ako primitívny predsudok, ktorý je maximálne nevhodný.
  4. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale symbol, ktorý je na ramenách vojaka pri časti obrana Slovenskej republiky mi silno evokuje znak Schutzstaffel, z čoho som bol otrasený...
  5. Nechápem, čo robí pri základných právach a slobodách ilustrácia pentagramu. Všetci vieme, čo je to za znak.
  Toto som našiel po niekoľkominútovom prezretí, tovar preto neodporúčam.
  Čítať viac
  3
  The Invisible Man - H.G. Wells, 2017
  Práve čítam
  The Invisible Man

  Čitateľ, zberateľ príbehov, milovník kníh ako takých, lingvista, člen booksitters klubu

  Stanka Mikolasová
  Overený nákup
  25.2.2021
  Nesplnené očakávania
  Knihu som kúpila na základe kladných odporúčaní pre stredoškoláčku. Áno, kniha je pekná, oku ľúbivá, ale to je všetko. Obsah som čakala trochu prepracovanejší, viac vysvetľujúci, možno s uvedením príkladov, tak aby bol zrozumitelnejší pre bežného človeka. Tešila som sa aj na nejaké zábavné poznámky, ale ostalo mii sucho v ústach. Snáď nabudúce bude lepšie. Čítať viac
  Daniel
  Neoverený nákup
  28.3.2018
  Aj keď je popis ku knihe zavádzajúci z právneho hľadiska, hodnotím takúto formu Ústavy ako užitočnú a pekne nakreslenú. Teší ma, že to niekoho napadlo... Čítať viac
  Anna
  Neoverený nákup
  12.11.2017
  Niečo na margo autorov tejto knihy
  Dostala som tip od svojho známeho na túto knihu. Zaoberám sa odborne recenziami. Určite jednu napíšem mimo tohto kníhkupectva. Je najvyšší čas pozrieť sa na to, čo je vraj odporúčané na čítanie aj deťom. Mienka Denníka N ma vôbec nezaujíma, je to iba lacná reklama. Treba sa skôr zamyslieť nad tým, aké reakcie by vyvolali napr. ilustrácie, aké sa objavujú v tejto knihe povedzme v USA či v inej krajine, ktoré sú považované za bašty demokracie. Čítať viac
  Adam Berka
  Neoverený nákup
  9.9.2017
  Odporúčam prečítať si Ilustrovanú ústavu
  Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o pozadí jej vzniku, prečítajte si rozhovor s Janou Németh v Denníku N v sekcii kultúra z 21. augusta 2017 alebo článok Patrika Garaja o Ilustrovanej ústave v časopise Trend zo 7. septembra 2017. Ilustrovanej ústave venovala komentár aj Monika Kompaníková na stránkach Denníka N 7. septembra 2017.

  Pokiaľ ide bod č.1 v komentári nižšie, ten nie je pravdivý, pretože o odvolávaní prezidenta hovorí napríklad článok č. 106. Pokiaľ chete naozaj vedieť, o čom naša ústava hovorí, odporúčame vám prečítať si ju. Predídete tak tomu, že vám bude niekto podsúvať klamlivé interpretácie.

  Pokiaľ ide o ilustrácie, tie majú miestami ironický podtón a dajú sa čítať vo viacerých rovinách. Bolo našim zámerom spraviť ich tak, aby sme rozvírili diskusiu o obsahu jednotlivých článkov. Sme radi, že sa nám to darí.

  Prajem pútavé čítanie.
  Čítať viac
  Michal
  Neoverený nákup
  9.9.2017
  Názor čitateľa
  Tvrdenie autorov tovaru: "kniha čitateľom priblíži (...) čo sa stane, ak sa vláda pokúsi odvolať prezidenta a neuspeje."
  Tvrdenie Adama Berku: "Pokiaľ ide bod č.1 v komentári nižšie, ten nie je pravdivý, pretože o odvolávaní prezidenta hovorí napríklad článok č. 106."
  A teraz fakty: Čl. 106 Ústavy SR: "Prezidenta možno odvolať z funkcie pred skončením volebného obdobia ľudovým hlasovaním. Ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta vyhlasuje PREDSEDA NR SR na základe uznesenia NR SR."
  Výsledok: Vláda podľa Ústavy nemôže žiadnym spôsobom odvolať prezidenta. Odvolať prezidenta možno len po iniciatíve PARLAMENTU. Ak autori nechápu rozdiel medzi parlamentom a vládou, je to vizitka kvality tohto tovaru.
  Záverečné hodnotenie: Súhlasím s názorom, že pokiaľ chcete naozaj vedieť, o čom naša Ústava hovorí, prečítajte si ju. Dá sa kúpiť o 10 eur lacnejšie ako tento tovar a na rozdiel od neho neobsahuje právne bludy.
  Čítať viac
  Michal
  Neoverený nákup
  8.9.2017
  Tovar neodporúčam
  1. Právne bludy: "v knihe sa dozviete, čo sa stane, ak sa vláda pokúsi odvolať prezidenta a neuspeje." Nič také naša Ústava neumožňuje, a toto ide na vrub právnikom, s ktorými autori tovar konzultovali. Faktograficky nesprávne tvrdenie.
  2. Právno-ilustračné bludy: v knihe je pri Najvyššom kontrolnom úrade uvedená ilustrácia, že NKÚ je Boss. NKÚ je pritom úplne bezzubý úrad, ktorý môže maximálne konštatovať nehospodárnosť, ale nič s tým neurobí. Deti môžu mať dojem, že je to akási silná inštitúcia, opak je pravdou.
  3. Neúcta k ženám: V časti týkajúcej sa základných práv je ilustrácia, ako žena utiera podlahu a muž sedí s vyloženými nohami, pozerá televízor a prázdne fľaše sa váľajú po zemi. Toto považujem za maximálne nedôstojné vo vzťahu k ženám a hodnotím to ako primitívny predsudok, ktorý je maximálne nevhodný.
  4. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale symbol, ktorý je na ramenách vojaka pri časti obrana Slovenskej republiky mi silno evokuje znak Schutzstaffel, z čoho som bol otrasený...
  5. Nechápem, čo robí pri základných právach a slobodách ilustrácia pentagramu. Všetci vieme, čo je to za znak.
  Toto som našiel po niekoľkominútovom prezretí, tovar preto neodporúčam.
  Čítať viac
  Miroslav Kizak
  Neoverený nákup
  8.9.2017
  Názor čitateľa
  len k bodu 3... ide zjavne o satiru - tuto knihu propagovalo dost ludi, ktorych povazujem za vcelku doveryhodnych a nikdy by sa nepostavili za knihu, ktora propaguje nasilie na zenach a podobne... ilustracie maju doplnat knihu, cize akoby primat citatela zamysliet sa nad urcitymi pasazami, spolocenskou klimou atd - satira je jeden sposob Čítať viac

  „Miliardy a miliardy hviezd. Miliardy a miliardy svetov. Zdanlivo nekonečné možnosti- nie fiktívne, ale skutočné. Tam hore. Teraz. Oveľa viac, ako v živote uvidí. Oveľa viac, ako stihne navštíviť. Stačí mu jediný letmý pohľad, aby vedel, že to všetko je navždy mimo jeho dosahu.“

  Niečo viac - Patrick Ness, 2017
  Niečo viac
  Patrick Ness