Finská čítanka, Labyrint, 2019

16,45 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Finská čítanka, Labyrint, 2019
Finská čítanka, Labyrint, 2019

Finská čítanka

Gutenbergova čítanka současné finské prózy

  Čítanka přináší reprezentativní výběr z díla jedenácti současných finských autorů - někteří z nich jsou prostřednictvím překladů už českému čtenáři... Čítať viac

  Vydavateľstvo
  Labyrint, 2019
  244 strán
  3-4 hodiny čítania

  Čítanka přináší reprezentativní výběr z díla jedenácti současných finských autorů - někteří z nich jsou prostřednictvím překladů už českému čtenáři... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština, fínčina
  Vypredané

  Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

  Dostupné v jednej knižnici. Požičať v knižnici

  Naši škriatkovia odporúčajú

  Divadlo na Tomovom jazere - Ann Patchett, Tatran, 2024

  Viac o knihe

  Čítanka přináší reprezentativní výběr z díla jedenácti současných finských autorů - někteří z nich jsou prostřednictvím překladů už českému čtenáři známí (Johanna Sinisalo, Katja Kettu, Pasi Ilmari Jääskeläinen, Rosa Liksom, Tuomas Kyrö a Emmi Itäranta), jiní na své objevení v českém kontextu teprve čekají (Harry Salmenniemi, Juha Hurme, Pipsa Lonka, Anu Silfverbergová a Virpi Hämeen-Anttila). Jednotlivé texty byly pečlivě zvoleny tak, aby ilustrovaly tematickou rozmanitost současné finské tvorby, postihly trendy, k nimž autoři v uplynulé dekádě inklinovali, a poukázaly na dlouhodobější specifika finské literatury. Objevují se zde zástupci žánru finské podivno (Finnish Weird), stejně jako žánr historický, sociální nebo texty napsané s ironií a černým humorem zpochybňující stereotypy o pochmurném a depresivním Severu. Pochopitelně nechybí rodinné, partnerské i jiné vztahy, erotika, ekologie, melancholie, sauna a sobi… Každá ukázka ve finském originále je zrcadlově doplněna českým překladem a medailonem autora.

  Čítanka obsahuje rovněž bibliografii českých překladů z finštiny od roku 1990. Kniha je určena nejen studentům a zájemcům o finštinu, ale všem, kdo vyhledávají kvalitní současnou beletrii. Doslov Viola Parente-Čapková.
  Čítať viac
  Počet strán
  244
  Väzba
  pevná väzba
  Rozmer
  127×193 mm
  Hmotnosť
  280 g
  ISBN
  9788086349541
  Rok vydania
  2019
  Edícia
  Gutenbergova čítanka
  Naše katalógové číslo
  465263
  Jazyk
  čeština, fínčina
  Vydavateľstvo
  Labyrint
  Jazyková úroveň
  A1 - pre začiatočníkov
  Kategorizácia

  Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

  Nahlásiť chybu

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Hodnotenia

  4,3 / 5

  3 hodnotenia

  2
  0
  1
  0
  0

  Ako sa páčila kniha vám?

  Recenzie čitateľov

  30

  Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

  Silvia Jágriková
  Overený zákazník
  5.3.2022
  Tieto dvojjazyčné Gutenbergove čitanky sú skvelá vec a nielen pri učení cudzieho jazyka. Krásne Vás prevedú výberom súčasnej prózy inej krajiny. Také siahnutie do inej kultúry, odlišného myslenia, nového prostredia a spestrenie všedného čítania.
  Antológie poviedok sprevádza aj v krátkosti predstavenie autorov. Užitočný je aj rozbor v závere knihy s prehľadom literatúry, stručné zhrnutie histórie, obľúbených žánrov v konkrétnej krajine, aj prehľad toho, čo vyšlo preložené do češtiny. (1990-2016)
  ukážky boli rozmanité, zvláštne, vážne aj vtipné, niektoré ma nadchli, iné menej, ale čo sa týka tejto Fínskej čítanky, na ňu som sa tešila obzvlášť a to hlavne kvôli môjmu obľúbenému sci-fi podžánru typickému pre miestnych spisovateľov tzv. "fínske podivno". A veru to stálo za to. Antológiu Lesní líšky však netromfla.

  Každá krajina si zaslúži takúto čítanku.
  Čítať viac

  „Na veľa ciest v živote sa dá zohnať mapa, ale najvzácnejšie sú tie, ktoré nečakáme. “