Tunel 29
E-kniha

Utiekol pred jedným z najbrutálnejších režimov na svete. Potom sa prekopal späť. V lete 1962 mladý študent Joachim Rudolph vykopal tunel pod Berlínskym múrom. Na druhej strane... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2023
456 strán
6-7 hodín čítania

Utiekol pred jedným z najbrutálnejších režimov na svete. Potom sa prekopal späť. V lete 1962 mladý študent Joachim Rudolph vykopal tunel pod Berlínskym múrom. Na druhej strane vo východnom Berlíne čakali desiatky mužov, žien a detí... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

13,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Angie Argalášová:Skutočné prázdniny.Branislav Argaláš,2024

Viac o e-knihe

Utiekol pred jedným z najbrutálnejších režimov na svete. Potom sa prekopal späť. V lete 1962 mladý študent Joachim Rudolph vykopal tunel pod Berlínskym múrom. Na druhej strane vo východnom Berlíne čakali desiatky mužov, žien a detí – ochotní riskovať všetko, aby mohli utiecť.

Dokumentárny román Tunel 29 od uznávanej autorky podcastu BBC Radio 4 Heleny Merrimanovej zachytáva skutočný príbeh tejto najpozoruhodnejšej záchrannej misie počas studenej vojny. Autorka čerpá z rozhovorov s tými, ktorí sa na tomto neuveriteľnom príbehu osobne zúčastnili. Na základe preskúmania spisov Stasi približuje okolnosti a pozadie toho, ako sa z obyčajných študentov vytvorila skupina odhodlaných kopáčov, ktorí pomohli uniknúť na slobodu z východného Berlína dvadsiatim deviatim ľuďom. Je to však nielen príbeh o nezdolnom odhodlaní a túžbe po slobode, ale aj príbeh o zrade, špionáži a láske, ktorá sa stala jeho prekvapivým epilógom.

Kopanie tunela pod Berlínskym múrom bolo tiež prvou akciou svojho druhu, zdokumentovanou pre televíziu; financovala ju stanica NBC, ktorá chcela nakrútiť prípravu úteku a jeho uskutočnenie v reálnom čase. Tento jedinečný televízny dokument, ktorého vysielanie takmer zablokovala Kennedyho administratíva, spôsobil revolúciu v televíznej žurnalistike.

Martinus.sk · Čítanie z knihy TUNEL 29 (Helena Merriman)
Čítať viac
Originálny názov
Tunnel 29
Počet strán
456
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
2012881
Štýl
napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

7 hodnotení

7
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

6

Milujem čítanie kníh, ktorých dej ma unáša do knižného sveta. Nájdete ma aj ako knihomolky_spod_tatier na ig.

Jana Imrichova
Overený zákazník
28.3.2024
Prekopať sa na slobodu
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
"Ako všetky múry, aj tento mal dve strany.
Čo bolo dnu a čo vonku záviselo od toho,
na ktorej strane ste stáli."


Jedného dňa medzi východným a západným Berlínom vyrástol múr, ktorý oddelil rodiny, priateľov a všetky spôsoby komunikácie s nimi.
Počas tohto krutého režimu bolo mnoho pokusov dostať sa na "druhú stranu".
Jedným z úspešných bola akcia Tunel 29 - v podzemí domu č. 7 na Schonholzer Strasse sa končil „135 metrov dlhý tunel, vykopaný zo západného Berlína, cez ktorý sa 15. septembra 1962 29-tim ľuďom podarilo utiecť na Západ. Vykopali ho statoční muži, ktorí sa rozhodli pre tento nebezpečný spôsob, aby mohli zovrieť v náručiach svoje manželky, deti a milovaných."


Tunel 29 je dokumentárny román od uznávanej autorky podcastov BBC Radio 4 Heleny Merriman. Je literatúrou faktu, ktorá sa však pri čítaní pre mnohých čitateľov stala beletriou. Okrem veľkého obohatenia nových vedomostí kniha čitateľov iste upúta aj jej atmosférou veľkého strachu a ešte väčšieho odhodlania.

Kniha Tunel 29 svojimi informáciami čitateľovi iste zmení pohľad na to, čo si myslia, že o mnohých veciach vedia - značne odkrýva nové a nové informácie o konci 2.svetovej vojny, o Berlínskom múre, o špiónoch, režime vo východnom Nemecku, ale i o zrode televízneho spravodajstva.


Na knihe je obdivuhodné, že z nej cítiť, že autorka vykonala naozaj detailný výskum, vychádzala z overených výpovedí, presných prepisov rozhovorov a overiteľných faktov z mnohorakých zdrojov. A hlavne z osobných rozhovorov s tými, čo prežili.
Kniha iste zaujme všetkých, ktorí roky, kedy Berlínsky múr stál, zažili, ale aj mladšie generácie, aby pochopili, čo Berlínsky múr znamenal a čo spôsobil. Kniha by mala iste byť výstrahou toho, aby sa takéto veci už nediali (aj keď realita je taká, že dnes stojí podobných múrov na svete toľko, ako nikdy predtým).
Čítať viac
25.2.2024
Podobne ako doteraz nechápem ako sa mohli diať veci počas holokaustu, nerozumien ani tomu, ako môže akékoľvek politické zriadenie zo dňa na deň rozdeliť mesto múrom. A to len preto, aby sa zabránilo ľuďom voľne cestovať a odísť ak sú nespokojní s vývojom a smerovaním krajiny, ak nie sú spokojní so svojím životom a chcú to skúsiť niekde inde. Táto kniha je o berlínskom múre neslávne známej stavbe rozdeľujúcej Berlín počas komunistického režimu. Opisuje osudy ľudí, ich život, problémy a snahu, odísť s "demokratického Berlína" do "kapitalistického" za každú cenu aj za cenu stráty života či slobody. Čítať viac
Dominika Mlynárová
Neoverený nákup
15.2.2024
Toto je jedna z tých ktorá je non-fiction kníh ktorá sa číta ako neuveriteľná fiction a neviete ju pustiť z ruky! Dostala som sa k nej náhodou ale jedna z najlepších kníh tohto roka. Autorka urobila precízny research a vďaka perfektnému podaniu máte pocit ako by ste boli v Berlíne s hlavnou postavou! Čítať viac
21
Overený zákazník
17.1.2024
Predstavte si, že by ste žili v meste a na jeho opačnom konci vaša rodina alebo priatelia. Jedného rána by ste sa zobudili, a zistili, že ich nemôžete navštíviť, pretože vás delí plot. Čo by ste urobili? Podriadili sa, aby ste mohli ako-tak pokojne žiť alebo by ste využili občiansku neposlušnosť či dokonca právo na odpor?

Toto sa stalo v Berlíne počas studenej vojny. 13.augusta 1961 delil východ a západ jeden múr, ktorý sa tak stal najznámejším symbolom studenej vojny. Občania východu boli v komunistickej pasci. Nielenže sa nemohli dostať na Západ, nemohli svojim blízkym ani zavolať. A začali sa udalosti, ktoré ovplyvnili dejiny.

O týchto udalostiach píše Helena Merriman vo svojej knihe Tunel 29. Vysvetľuje politické udalosti, vládnuci režim a odhaľuje atmosféru strachu, ale aj odhodlania. Všetko podáva pútavo, avšak vychádza z overených výpovedí ľudí a iných overiteľných faktov. Dominujúca výpoveď patrí Joachimovi, ktorý sa spolupodieľal na kopaní tunela, ktorý dostal názov „Tunel 29“ smerujúceho z Východu na Západ, a tým pomohol zachrániť život niekoľko desiatok ľudí. Aj napriek tomu, že ohrozil ten svoj.
Hrdinský čin.

Vďaka tejto knihe som mala možnosť nahliadnuť do neslávnych dejín, ktoré ma neraz svojou krutosťou šokovali. Osudy ľudí v tejto knihe chytia za srdce, pri vedomí, že sú skutočné, o to viac.

Odporúčam všetkými desiatimi.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Krásne vozidlá len priťahujú závisť priemerných ľudí, pohŕdanie intelektuálov a ľútosť duchovne prebudených, osvietených ľudí.“

Boh cestuje vždy inkognito - Laurent Gounelle, 2015
Boh cestuje vždy inkognito
Laurent Gounelle