Spratek - Torey L. Hayden, Portál, 2012

19,53 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Spratek - Torey L. Hayden, Portál, 2012
Spratek - Torey L. Hayden, Portál, 2012

Spratek

Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví... Čítať viac

4,9 101 hodnotení
Vydavateľstvo
Portál, 2012
240 strán
3-4 hodiny čítania

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v piatich knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Spratek - Torey L. Hayden, Portál, 2008
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2008
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

S týmto mužom - Jodi Ellen Malpas, Ikar, 2024

Viac o knihe

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.

T. L. Hayden je autorkou řady velmi úspěšných non-fiction románů z prostředí školy pro děti s poruchami chování.
Pracuje jako speciální pedagožka a rodinná terapeutka. Žije v USA.
Čítať viac
Počet strán
240
Väzba
pevná väzba
Rozmer
155×210 mm
Hmotnosť
408 g
ISBN
9788026203124
Rok vydania
2012
Naše katalógové číslo
139744
Štýl
historický
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Portál
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

101 hodnotení

93
8
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

7.11.2023
„Trieda pre mladý ľudský odpad“ – s týmto pomenovaním špeciálnej triedy pre deti s poruchami správania sa stretávame v knihe Spratek od Torey L. Hayden, ktorá nám predstavuje bolesťou poznačené životy deviatich detí. Jeden z nich však vyčnieva oveľa viac než by si ktokoľvek prial a je dôkazom toho, že nech sú vaše životné skúsenosti akokoľvek rozsiahle, nič vás nepripraví na to, čo môže prísť nabudúce.

Hrdinkou knihy Spratek je šesťročné dievča Sheila, ktoré je napriek stále prítomnej krutosti v jej živote malou bojovníčkou. Ide o jedno z problémových detí, ktoré sa dostáva do špeciálnej triedy práve k Torey. Napriek tomu, že je pre Sheilu ťažké adaptovať sa v novom prostredí, postupne a malými krokmi si so svojou špeciálnou pedagogičkou buduje veľmi silný a dôverný vzťah. Tá vďaka tomu za krátky čas odhaľuje, že ide nielen o mimoriadne nadané dieťa, ale aj srdcervúce detaily Sheilinej osobnej temnoty.

Na začiatku som od knihy nemala žiadne očakávania, ale už pri prvom strete s deťmi som si uvedomila, že čítanie nebude jednoduché. Deti, ktoré sa u Torey v triede stretli boli vo veku od šesť do deväť rokov a mali rôzne problémy – násilné chovanie, autizmus, elektívny mutizmus, detskú schizofréniu, prešli si sexuálnym zneužívaním a jedno z nich dokonca spáchalo pokus o samovraždu – dvakrát! Už pri ich prvom predstavení a zoznámení sa s ich osudmi mi teda došlo, že pôjde o veľmi náročné čítanie. Nie štýlom písania autorky, ale práve kvôli emóciám, ktoré samotné čítanie príbehu vyvoláva. Príbeh je napísaní v prvej osobe, veľmi pútavo a aj napriek tomu, že by ste chceli príbeh prečítať na „jedno posedenie“, nakoniec si ho musíte dávkovať po častiach. Často som potrebovala spracovať dej a emócie, ktoré vo mne kniha vyvolala a najlepšie bolo jednoducho ju odložiť na celý zvyšok dňa. Čitateľ teda dostáva hneď na samom začiatku knihy „facku emócii“, aby mu bolo jasné, že nepôjde o oddychové čítanie. Pravda je taká, že kým prídete na koniec, emočne vás vyžmýka a ani dlho po tom, čo si utriete poslednú slzu vám nedovolí prestať na ňu myslieť.

Nakoniec by som teda povedala, že kniha ma svoje pozitíva, ale aj negatíva. Pozitívne môžeme hodnotiť pedagogické metódy a postupy o ktorých sa v príbehu dočítame, samotné odhodlanie pedagogičky a zvládanie náročných situácii. Na druhú stranu sa nám rozum pozastavuje pri nečinnosti ďalších kompetentných ľudí. Vidíme zlé životné podmienky v ktorých dieťa vyrastá, ale nikto ju z nich nevyjme. Vidíme veľa varovných signálov v správaní dieťaťa, ale nikto ich nerieši. Nikto sa nepýta na dôvody. Vidíme ako všetci opisujú statočnosť Sheily po sexuálnom napadnutí, ale nikde sa už nedočítame, že dostáva terapiu. Dokonca ani Torey neurobila nič, keď Sheila rovno pred ňou uzamkla všetky emócie v sebe. A potom sa považuje sa úspech, keď Sheila konečne začne plakať, pretože si spomenula a pripustila svoju traumu. Vravím si, že to je ten moment, kedy je dôležité pracovať s tou bolesťou, ktorú v sebe znovu objavila a ktorá sa k nej teraz bude neustále vracať.

Napriek uvedenému, príbeh naozaj odzrkadľuje to, ako to v skutočnosti chodí. Vidíme úprimnú spoveď pedagogičky, ktorá príbeh v žiadnom prípade neprikrášľuje, ale sama si pripúšťa pochybenie. Sama sa zamýšľa nad tým, či neprekročila tú jednu pomyslenú hranicu a neublížila tým dieťaťu ešte viac. Toto autobiografické dielo by si preto mal prečítať každý kto chce pracovať ako špeciálny pedagóg. Možno je to príbeh miestami odstrašujúci, ale ukazuje nám, že aj toto je realita. Knihu by som však odporučila aj hocikomu inému, kto sa práci s deťmi ani len nepriblížil. Mohla by tak slúžiť k otvoreniu očí, že to nie deti, ale my dospelí vo väčšine prípadov môžeme za to, že dostávajú nálepky „zlé, neposlušné, nezvládnuteľné deti“. Pretože keď sa s vami život nemazná, ani vy svojmu okoliu nič neuľahčíte.
Čítať viac
20.1.2023
Ťažké, ale dobré a poučné
Požičiam si slová od našich susedov z ČR – tak toto bolo silný kafe. Prečítať túto knihu sme dostali za úlohu v rámci štúdia špeciálnej pedagogiky a už od začiatku som si uvedomovala, že to asi nebude oddychovka na pohodové zimné večery pri stromčeku. Je napísaná pútavo a dala by sa prečítať naozaj rýchlo, ale musela som si ju dávkovať po kvapkách.
Príbeh dieťaťa, ktoré nik nemiloval a jeho učiteľky v „odpadovej triede“ až zamrazí, ale myslím, že naozaj patrí k vzdelávaniu a nielen pedagógov. Prečítať by si ju mal asi každý dospelý človek. Nebojím sa povedať, že by si ju mali prečítať aj mladí dospelí, ktorí svoj život trávia obkolesení mobilmi, videami, merchmi a značkami a občas sa mi zdajú odtrhnutí od reality. Realita tohto dieťaťa bola krutá, násilná, demotivujúca až kým sa nenašiel niekto, kto by ho naučil milovať a byť milované.
Vedela by som napísať naozaj veľa, rozobrať každú kapitolu, ale dúfam, že vás týchto pár riadkov motivuje po tejto knihe siahnuť a pre tých, čo čítajú ušami, existuje aj audiokniha. Myslím, že pre každého rozumne zmýšľajúceho človeka je to pomaly nutnosť.
Čítať viac
Veronika
Neoverený nákup
9.4.2020
Knihu Spratek mám prečítanú už dvakrát. Vybrala som si ju vzhľadom na to, že v sebe zahŕňa poznatky o pedagogike, vzdelávaní a vychovávaní detí, ktoré majú svoje špeciálne potreby a je písaná zaujímavo, pútavo pomocou príbehu.
Ďakujem tejto knihe za to, že vďaka nej som zmenila svoj spôsob práce s deťmi v mnohých ohľadoch. Áno, som len na začiatku, ale už vidím zmeny a chcem aj ďalej na nich pracovať. Je to kniha, z ktorej môže čerpať každý pedagóg či rodič.
Čítať viac
Lenka
Neoverený nákup
16.12.2019
Táto kniha ma chytila za srdce. Davno som neprečítala knihu tak rýchlo.

Som učiteľka a kniha bola pre mňa velmi inspirujucou a povbudzujucou...
Škoda, že ďalšie tituly od tejto autorky sú vypredane, rada by som si ich prečítala.
Čítať viac
1.5.2019
Tíšiny detskej duše
Úžasná kniha, ktorú by si mohol prečítať každý učiteľ, psychológ, rodič alebo jednoducho ten, kto pracuje s deťmi... Skutočný príbeh, ktorý odhaľuje krásne tíšiny detskej duše - tak krehké, ale silné a odvážne zároveň. Inšpiratívne svedectvo o vplyve pedagogických a terapeutických prostriedkoch na bytosť, ktorá vyrastala bez lásky... Čítať viac
Simona Derzsiová
Overený zákazník
2.12.2018
Recenzia
Dostala som túto knihu prečítať akú súčasť zadania mojej seminárnej práce. Odporúčala by som ju nielen budúcim učiteľom a psychológom, ale taktiež každému kto spochybňuje povolanie špeciálneho pedagóga, psychológa a učiteľa. Pretože táto kniha vás prevedie širokou škálou emócií. Pri tejto knihe mi vyšli slzy a aj som sa zasmiala. Žiadne dieťa by nemalo prežiť to čo Sheila a každý pedagóg by mal byť trochu ako Torey. Čítať viac
Marína K.
Neoverený nákup
15.12.2016
Recenzia
Nie som fanúšička čítania kníh, kedže som zo zahraničia, ale táto kniha ma zaujala. Po túto knihu som sa dostala na VŠ, kde nám bola povinnosť čítať knihy. Prečítala som si jej obsah a začala čítať . Na začiatku ma nezaujala, ale postupom času ako sa dej stupňoval, ma to začalo baviť . Táto kniha ma zaujala, lebo po prvé je pravdivá a každý učiteľ , keď si prečíta takúto knihu, sa zamyslí nad tým ,čo by on robil v takej situícií. Keď som čítala, vždy som sa dala na miesto toho učiteľa a zamýšľala sa nad tým, ako by som sa ja cítila, čo by som ja v takej situácií robila. Takže odporúčam túto knihu prečítať a skúsiť sa vžit do nejakej situácie. Aspoň zistíte, že niektorí ľudia majú naozaj ťažké povolanie. Čítať viac
Kristína košíková
Neoverený nákup
15.12.2016
Recenzia
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ku knihe som sa dostala v rámci povinného čítania. Nemožno poprieť, že kniha je pútavá, no pre mňa osobne boli niektoré pasáže trochu prisilné. Kniha je vlastne o výnimočnej učiteľke Torey, ktorá ako prvá objaví v nezvládateľnom dievčatku niečo dobré. V knihe je opísaný jeden celý školský rok, za ktorý sa udiali priam až zázraky. Z dievčaťa, ktoré malo skončiť v ústave sa vyvinulo nadpriemerne inteligentné stvorenie a vďaka spomínanej učiteľke sa veľa vecí v jej živote zlepšilo. Niektorým častiam, však aj po prečítaní nechápem a nie je mi jasné ako mohlo dieťa, ktoré podpáli novorodenca ďalej fungovať v bežnom živote. Na záver ešte musím podotknúť, že sa prekladateľky mohli viac pohrať s názvom, Spratek nieje podľa mňa najlepší preklad. Čítať viac
Alexandra
Neoverený nákup
15.12.2016
Spratek
Keď som knihu prvý raz chytila do ruky, netušila som, že ma tento príbeh tak veľmi zaujme. Kniha ma chytila hneď pri prvých stranách, kedy príbeh nebol sucho rozprávaný ale pútavo opísaný. Niekedy som sa nevedela od nej odtrhnúť, žiadna kapitola nie je ani trochu nudná. Knihu odporúčam každému, neverím, že by niekoho neoslovila. Čítať viac
Mária Beňušová
Neoverený nákup
15.12.2016
Recenzia
Po prečítaní prvej strany by som ani nepovedala, že ma bude táto kniha baviť. Kniha vo mne vyvolala veľmi silný emocionálny zážitok. Obdivujem hlavnú hrdinku tento knihy Sheilu, ktorá to v živote vôbec nemala ľahké. Taktiež obdivujem aj učiteľku Torey, ktorá Sheilu neodcudzovala ale snažila sa jej pomôcť. Kniha obsahuje napätie, emócie ale aj bolesť. Odporúčam túto knihu prečítam všetkým učiteľom ale aj tým, ktorý rady čítajú. :) Čítať viac

Torey L. Hayden

Čítať viac

Vydavateľstvo Portál

Čítať viac

„Rozdiel medzi románom so šťastným koncom a románom bez neho tkvie iba v tom, kedy autor prestane rozprávať príbeh. “