Dedičstvo - Peter Kalva, Enribook, 2019

5,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Dedičstvo

Svet bez života! Na malých ostrovčekoch zeme pomaly nad pustatinou víťazí vegetácia a mikroorganizmy. A ešte človek – i keď v nepatrnom množstve oproti tým časom, keď sa ľudská... Čítať viac

1. diel série
Svet ľudí
Vydavateľstvo
Enribook, 2019
224 strán
3 hodiny čítania

Svet bez života! Na malých ostrovčekoch zeme pomaly nad pustatinou víťazí vegetácia a mikroorganizmy. A ešte človek – i keď v nepatrnom množstve oproti tým časom, keď sa ľudská populácia blížila k číslu desať miliárd... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

5,00 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 5 dní

Dostupné v 22 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Joga pre stuhnuté vtáčatá - Marion Deuchars, Slovart, 2024

Viac o knihe

Svet bez života! Na malých ostrovčekoch zeme pomaly nad pustatinou víťazí vegetácia a mikroorganizmy. A ešte človek – i keď v nepatrnom množstve oproti tým časom, keď sa ľudská populácia blížila k číslu desať miliárd. Hŕstka z nich prežila kataklizmu len vďaka sofistikovaným podzemným skrýšam, ktoré ich dočasne ukryli pred hrozbou z hlbín vesmíru. Desaťročia po tom, čo ľudia vyliezli zo svojich nôr, ovláda väčšinu Európy Republika.

Verný sluha armádnej junty Martin žije pokojným životom dôstojníka v zázemí v Hlavnom Meste. Avšak len dovtedy, pokým sa počas jednej z prepadových akcií polovojenských povstaleckých jednotiek z bezpečia domu nestratí jeho jediná dcéra. Ako sa zakrátko ukáže, nielen ona, ohlásia sa aj ďalší rodičia. Poručík Armády Republiky povolá do zbrane svojich parťákov, ktorí si rovnako ako on ešte pamätajú časy pred katastrofou. Spoločne sa vydajú za hranice, do krajiny stojacej mimo zákon. Hľadanie stratených detí hlboko v tyle nepriateľa sa pre Martina stáva cestou, na ktorej sa rúcajú jeho doterajšie ideály a spoznáva svet, aký dokáže stvoriť len ľudská krutosť.

Dystopický román Petra Kalvu Dedičstvo je od začiatku plný napätia, dobrodružna a akcie. A v závere na čitateľa čaká aj šokujúce prekvapenie.
Čítať viac
Počet strán
224
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
183 g
ISBN
9788089948161
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
650691
Vydanie
1
Štýl
dobrodružný, napínavý, mysteriózny
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
1. diel série
Svet ľudí
Vydavateľstvo
Enribook
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Dedičstvo - Peter Kalva, Enribook, 2019
Eliáš a babička z vajíčka - Iva Procházková, Verbarium, 2019
17,99 €

Hodnotenia

4,4 / 5

10 hodnotení

7
1
1
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

SlovakFox
Neoverený nákup
15.6.2022
...žeby blízka budúcnosť?
Vynikajúci nápad, excelentné spracovanie a v čase vydania skutočne vizionárske dielo. Únosy detí? Nie sme toho svedkami už aj teraz na Ukrajine? Určite odporúčam každému stúpencovi sci-fi. Čítať viac
17

Čitateľ prevažne Post-apokalyptických románov :) ale som otvorený akémukoľvek žánru. Vyštudoval som SPU v Nitre a momentálne pracujem :)

Štefan Filaga
Overený zákazník
27.2.2020
Názor čitateľa
Post-apokalyptický román s názvom Dedičstvo od Slovenského autora Petra Kalvu by som mohol zaradiť do kategórie Chválitebný. Začiatok knihy nás dokázal vtiahnuť okamžite do deja knihy a už ihneď na začiatku bolo jasné, že kniha bude aspoň v určitých častiach akčnejšia a šokujúcejšia viac než dosť. Po prečítaní niekoľkých strán prišla povedal by som - vsuvka - ktorá nám zhrnula fakty a udalosti, ktoré sa udiali PRED a PO ako išiel svet do záhuby. Človek bol po dočítaní tejto časti viac v obraze a dokázal sa vžiť do atmosféry krajiny v ktorej momentálne náš hlavný hrdina Martin – pôsobí ako vojak Republiky (veľmi mi to pripomína Fallout: New Vegas).

Nasledujúci dej bol celkom svižný a rýchly avšak musím vytknúť jednu vec ktorá mi vadí na knihách ktoré píšu hlavne Slovenskí a Českí spisovateli Post-apo žánru, pričom si to neodpustil ani Peter - podrobný opis niektorých vecí, pričom autori Nás čitateľov mohli radšej nechať v nevedomosti a o nič by sme možno neprišli. Napríklad keď je v knihe rozhovor medzi Mníchom a Gabrielom (v Oáze), pričom mu Gabriel dopodrobna opisuje kde bol, kde nebol, čo videl, čo nevidel, kde sa váľal, kde kráčal, svetové strany, hore, dole – jednoducho si nemyslím že v takej situácií v akej sa nachádzali – by jeden druhému tak podrobne vysvetľoval danú situáciu, resp. kecal oničom. Ja osobne som sa v tom stratil už po 3 vetách (fantázia sa rozplynula) a tých viet ktoré Gabriel povedal Mníchovi bolo požehnane veľa – takmer na dve strany.

Druhá vec ktorá mi – ani nie vadila, ale ktorú som si tak sám u seba pri čítaní všimol bola tá, že kniha nabrala tak rýchly spád, až som ostal v tom že miesto knihy čítam vlastne len poviedku. Hrdina išiel z bodu A do bodu B, sem tam sa niečo stalo ale k ničomu úplne vážnemu nedošlo, vrátil sa do bodu A a kniha už takmer skončila. Autor vytvoril začiatok, vytvoril koniec a už len bolo treba vymyslieť niečo, čo dá medzi tieto dve časti aby nebol na pár stranách koniec. Viem že to je trilógia a kniha nemala až tak veľký formát a veľký počet strán, ale možno to tomu chýbalo – väčší formát, väčší rozsah a rozvinúť samotný dej. Nechcem porovnávať autora napr. s Justinom Croninom a jeho trilógiou Priechod, ale Croninova jedna kniha dokázala pojať také množstvo informácií, aké možno pojme celková trilógia Petra Kalvu.

Posledná minimalistická negatívna vec - počas celej knihy som nenatrafil takmer na žiadnu gramatickú alebo štylistickú chybu, ale ku koncu sa to začalo množiť (ako keby mal korektor, autor či kto slabú chvíľku) napr. na str. 164 – Gabriel si Povzdychol si ľútostivo, pošúchal si oči... Alebo str. 166 – Som zalomil som pod. Ale nie je to samozrejme nejaká extra vada (nie som grammar nazi), len mi to prišlo ako keby ku koncu knihy niekto poľavil.

Kniha samotná je ale super ako som už písal na začiatku a tých posledných niekoľko strán – to ma veru tak šokovalo, že som dokázal prehltnúť takmer všetky tie vady, ktoré ma tak iritovali a ktoré som sem vypísal. Knihu som prečítal tesne pred spaním a ešte 2 hodiny som rozmýšľal nad tým, čo sa tam všetko odohralo. Myslím si, že taký krok je v trilógií celkom risk, ktorý však mňa potešil. Kniha mi v niektorých veciach (popis krajiny či niekedy správanie ľudí) pripomínala knihu od Kotletu (Spad) alebo od Sládka – Nabídka, která se neodmíta. Postavy mi však prišli nezáživné a príliš som si ich veru neobľúbil (možno tým, že ich tam bolo niekoľko a človek aj napriek „vsuvke“ nedokázal týchto ľudí bližšie spoznať – nedokázali otvoriť dvierka do môjho srdca).
Koncom recenzie chcem ešte dodať, že som pred niekoľkými rokmi čítal post-apo román Ticho od Slovenského spisovateľa - Milana Rúfusa a tá kniha sa mi zdala viac reálnejšia, uveriteľnejšia a viac zapamätateľnejšia ako Dedičstvo od Petra Kalvu. Musím však podotknúť, že to je len prvá časť trilógie. Pár vecí mi sadlo, pár vecí mi nesadlo a preto sa teším na ďalšie pokračovanie, ktoré si určite kúpim a prečítam veľmi rád – pretože post-apo žáner mám rád a treba podporovať nádejných spisovateľov tohto skvelého žánru.
Čítať viac
Juraj Janák
Overený zákazník
8.1.2020
Netradičné scifi.
Prekvapili ma nečakané zvraty a celkovo taká "surovosť" príbehu, také ja môžem. Perfektné scifi, určite by som privítal aj viac strán. Odporúčam. Čítať viac
Martin Štuber
Neoverený nákup
9.12.2019
Fakt dobré
Prečítané za jednu noc - kvôli záveru som nemohol zaspať, ale stálo to za to :)
Neodporúčam citlivejším povahám
Čítať viac
Smejo
Neoverený nákup
27.11.2019
kniha má fakt gule
Anotácia nesklamala, dej má spád, logiku. Najviac má však dostal záver, ktorý som nečakal. Celkové hodnotenie je, že kniha príjemne prekvapila - nečakal som od slovenského autora tak originálny príbeh a teším sa na druhú časť. Dúfam, že si udrží level. Čítať viac
8.11.2019
Nápad skvelý, prevedenie trochu horšie.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ale možno som len rozmaznaný Kotletom a jeho sériou Spad. Možno som do knihy vkladal priveľké očakávania, pretože akčné slovenské postapo, no takých veľa nie je, ak vôbec nejaké.
Nápad ma zaujal ešte skôr ako kniha vyšla. Pripomenulo mi to seriál Revolution, ktorý sekli po dvoch sezónach neukončený a ja som myslel, že si ho svojím spôsobom oživím.
Nápad s baktériou, ktorá zožerie všetko živé, takže pri znovu osídľovaní sveta sú ľudia konfrontovaní s holou zemou je originálny. Obrovské podzemné kryty mi zas pripomenuli kultový Fallout, ale opäť na moje sklamanie sa tam nič podobné nerieši. Čo je možno aj na škodu, pretože po tejto knihe siahnu skôr fanúšikovia hernej série, alebo Metra 2033, ako bežný fanúšik Dominika Dána.
Čakal som viac survivor. Ako v Last of Us. Nedostatok munície. Nedostatok benzínu. Nedostatok jedla. Dostalo sa mi len tretieho, ale v príbehu to necítiť. Po tom čo sa ľudia dostali na povrch rozbehli priemysel, nech už tým autor myslí čokoľvek. Takže máme armády, autá a tony munície.
Sledujeme príbeh troch priateľov a pátranie po unesenej dcére jedného z nich. Ich minulosť je vykreslená dobre, aj keď mi žiadna neprirástla k srdcu.
V strede príbehu sa dostávame do mesta hriechov. Mesta obchodníkov s čímkoľvek. Tam to trochu uviazne. Trojica pozoruje, pátra. Miestami som stratil prehľad. Ale nakoniec som sa našiel.
Záver som nečakal. Klobúk dole, to sa muselo nechať. Aj keď by som si želal iné rozuzlenie.
Je to prvý príbeh zo „Sveta ľudí“ a ja dúfam, že v nejakom ďalšom sa pozrieme bližšie na to, ako sa žilo v podzemí. V inom by som si prečítal o tom, ako sa to formovalo a ako funguje korupcia a politika v republike. Tém v tomto svete je mnoho a ja sa teším na ďalší.
Tri hviezdy za ten šokujúci záver, ale s drobným upozornením, že je stále čo zlepšovať.
Čítať viac
4.11.2019
akčná dystopia
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
"Prečo sa ponáhľaš do pekla, keď peklo je všade okolo teba?"

Priznám sa, že nie som priamou fanúšičkou dystopickej literatúry, aj keď si občas nejakú knihu z tohto žánru prečítam / Vox, Príbeh včiel/.
Bola som však zvedavá, čo kniha Dedičstvo ponúkne. Prvý diel série Svet ľudí má zaujímavú obálku a kniha má praktický brožovaný formát.
"Mŕtvolné ticho preťal výbuch, ktorému predchádzal záblesk. Malá,sotva sedemročná Anna sa strhla, zapchala si oboma dlaňami uši a zaryla sa hlbšie pod deku. Okolo nej kraľovala temnota vyrušovaná ostrým nárazovým svetlom spoza obloku. Rachot a následné otrasy jej vyhnali slzy z očí."
Jedného dňa malá Anna, dcéra dôstojníka Martina z Hlavného Mesta zmizne. A nie je jediná. Po katastrofickej zrážke Zeme s meteoritmi sa ľudia, čo prežili, bijú o moc a jedlo. Väčšiu časť moci má tzv. Republika na čele s prezidentkou.
Kým Martin a jeho priatelia z detstva /Samuel a Gabriel/ pátrajú po stopách nákladného auta s unesenými deťmi, prezidentka chystá honosnú hostinu.
Dej knihy sa sústreďuje nielen na akčné pátranie po unikajúcom aute, ale je doplnený aj o informácie o Zemi po katastrofe.
"Najviac meteoritov dopadlo na Euroázijský kontinent, najmä jeho strednú časť, Sibír a Európu, jeden zasiahol severnú Afriku."
Akčné pátranie sa končí s pochmúrnym záverom. Pri čítaní tejto knihy som musela doslova "vypnúť" moju myseľ, ktorá rada premýšľa a nechať sa unášať príbehom.
Autor totiž všetko vysvetľuje. Kniha sa bude páčiť viac čitateľom ako čitateľkám. V texte je použitých veľa expresívnych a slangových slov, teda viac poteší čitateľov mladšieho veku.
Čítať viac

Vydavateľstvo Enribook

Čítať viac
Kúpte spolu
Dedičstvo - Peter Kalva, Enribook, 2019
Eliáš a babička z vajíčka - Iva Procházková, Verbarium, 2019
17,99 €

„Nemožno mi Ťa neľúbiť!“

Marína - Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie), 2017
Marína
Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie)