Čínska ľudová republika je najľudnatejšou krajinou sveta. Vetu Made in China nájdete minimálne na každom druhom predmete vo svojom okolí. Aj napriek tomu, že je svetovou veľmocou, jej obyvatelia môžu o demokracii iba snívať (ako aj o slobode slova či zrušení cenzúry).
Ako to, že sa v ČĽR udržal pri moci komunizmus? Koľko Číňanov sa urazí, ak nazvete skutočnou Čínou Taiwan? Bude príčinou ďalšej vojny spor o územia na hraniciach s Indiou? Prečo nikto nehovorí o detskej práci a “prevýchovných táboroch”? Ktorým slovenským politikom zaplatila ČĽR podozrivé “študijné cesty”? V tejto knihe sa dozviete odpovede na všetky tieto otázky, a ešte o trochu viac.
Poviem vám teda, toto bol neskutočný boj. Dosť dlho mi trvalo, než som si zvykla, že ide skôr o učebnicu, než oddychové čítanie. Čím viac som však čítala, tým ľahšie som chápala jednotlivé prepojenia.
Kniha obsahuje široký záber tém a oblastí, ktoré sú predkladané čitateľovi v nenáročnejšom jazyku. Autori sa prostredníctvom historických udalostí a analýzou súčasného stavu krajiny dostávajú k témam, ktoré vám ukážu, aký je vlastne život v ČĽR. Zistíte, prečo sa obyvateľom v období pádu komunistov vo svete nepodarilo presadiť aj doma demokratický režim, ako sa vládna strana pokúsila vymazať celú nevyhovujúcu menšinu, ako sa z jedného z počiatočných revolucionárov stal symbol komunistického zriadenia, prečo sa ČĽR urazí na každého, kto má priateľské vzťahy s Taiwanom, alebo sa stretne s Dalajlámom. Kniha ponúka zaujímavý pohľad na minulosť, súčasnosť i budúcnosť, ktorú môžeme, minimálne v dopadoch na životné prostredie, s miernym zdesením predpovedať.
Posledná kapitola, venovaná vzájomným vzťahom ČĽR a Slovenska, bola vážne zaujímavým čítaním. To, prečo niektorí politici tak vehementne obhajujú čínsky režim, v akých politických stranách si ČĽR zháňa svojich obdivovateľov a ako sa snaží zlepšiť si svoj obraz u nás, dokonalo zrhnulo celú atmosféru knihy.
Aj po náročnom začiatku musím skonštatovať, že mi toho kniha veľa dala.