#Vykrivenie - Maja Jackobs Jakúbeková
#Vykrivenie
8,58 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
8,58 €

Bežná cena Bežne 9,00 €

Ušetríte 5 %

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Poetka vzdelaná vo filozofii si všíma spoločenské a z toho vyplývajúce aj medziľudské kontakty a vzťahy. Zaujímavým, stručným, niekedy drsným jazykom dokáže presne pomenovať jednotlivé "vykrivenia" súčasného sociálneho sveta a priam vizionárskym spôsobom je schopná predpovedať to, čo príde (vzhľadom na to, že básne vznikli v skoršom období to teraz vieme posúdiť). Autorka rozbíja tradičnú kompozíiu poetického materiálu, no tento postup sa vzhľadom na to, čo chce povedať, ukazuje ako veľmi funkčný. Stručný, drsný jazyk často slúži na ironizáciu spracúvanej myšlienky, čo v konečnom dôsledku dodáva básňam punc hodnovernosti, reálnosti, no predovšetkým racionálnosti autorkinho uvažovania. Pri pohľade na jednotlivé verše však vidíme zvláštnosť poetkinho vnímania skutočnosti, pričom sú v ňom evidentné zamerania na detaily, avšak vždy vsadené do širšieho sociálneho kontextu. Jej vzdelanie v oblasti filozofie je veľmi markantné v celeom rozsahu zbierky: čitateľ sa často stretáva s odkazmi na klasikov filozofie. Treba však ppovedať, že takéto odkazy sú veľmi funkčné a dotvárajú ideový báseň danej básne. Svojím autorským rukopisom a uvažovaním sa poetka nesporne radí medzi moderných autorov, nespútaných historizujúcim romantizmom, senzibilitou a jemnosťou. Naopak, jej štýl je na prvý pohľad tvrdý a drsný, no pri podrobnejšom čítaní jej básní vidíme citlivosť jej vnímania nie práve najkrajšej reality., resp. vykrivení súčasného sociálneho rozmeru.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
64
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
148×210 mm
Hmotnosť
110 g
ISBN
9788099936042
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
935283
Vydanie
1
Téma
filozofia, vzťahy, spoločnosť
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Signis
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Roman Kolinek
1.6.2021
Nechajte pôsobiť, bude rezonovať ešte dlho
V zbierke cítiť výrazný vplyv Bukowskeho, Nietzscheho, Hanka Moodyho, no zároveň je plná a niečoho, čo je iba autorkino. Básne sú drsné, súčasné a nadčasové. Odporúčam! Čítaj viac

Čítaj viac

„Píšem, aby som zistil o čom rozmýšľam. Okrem toho bary nie sú otvorené tak skoro.“

Daniel J. Boorstin