Vianoce
Ilona Németh: Eastern Sugar - Ilona Németh a kolektív
Ilona Németh: Eastern Sugar
24,78 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ilona Németh: Eastern Sugar

4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Absynt, 2021

Táto kniha vychádza z rozsiahleho výskumu Ilony Németh v oblasti produkcie cukru na Slovensku a v našom regióne, od jej počiatkov začiatkom devätnásteho storočia, kedy sa severná cukrová repa stala konkurenciou južnej cukrovej trstine...

Čítaj viac

Táto kniha vychádza z rozsiahleho výskumu Ilony Németh v oblasti produkcie cukru na Slovensku a v našom regióne, od jej počiatkov začiatkom devätnásteho storočia, kedy sa severná cukrová repa stala konkurenciou južnej cukrovej trstine...

Čítaj viac
24,78 €

Bežná cena Bežne 25,00 €

Stíhame do Vianoc
Posielame do 11 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Táto kniha sa sa pýši tým, že sa dostala do výberu najlepších kníh roka 2021. Všetky knižky a informácie o projekte nájdete na www.martinus.sk/knihyroka.

Viac o knihe

Názov Eastern Sugar si francúzsko-britské konzorcium zvolilo pre obchodnú spoločnosť, ktorá vstúpila do cukrovarníctva v strednej Európe v 90. rokoch, bezprostredne po páde komunizmu. V prvých rokoch nového milénia, svoje investície zúročila, keď využila výhody kompenzačného mechanizmu Európskej únie a svoje prevádzky natrvalo odstavila. Táto kniha vychádza z rozsiahleho výskumu Ilony Németh v oblasti produkcie cukru na Slovensku a v našom regióne, od jej počiatkov začiatkom devätnásteho storočia, kedy sa severná cukrová repa stala konkurenciou južnej cukrovej trstine, až po spoločenské dôsledky jej rýchleho poklesu v ére vrcholiacej globalizácie.

Osud spoločnosti Eastern Sugar skúma ako mikrokozmos mechanizmov postkomunistickej premeny v celej strednej Európe, od oportunizmu finančných špekulantov po endemickú korupciu privatizácie, a nastoľuje otázku, či bola neoliberálna politika trhu skutočne jedinou životaschopnou únikovou stratégiou zo štátneho socializmu. Príspevky zaoberajúce sa sociálnym a environmentálnym dedičstvom karibskej ekonomiky cukrových plantáží situujú cukrovarnícke dejiny východnej Európy do dlhších časových období šírenia monokultúrneho systému založeného na (neo)koloniálnom extraktivizme.

Prostredníctvom kritických textov, rozhovorov a umeleckých intervencií približuje publikácia Ilona Németh: Eastern Sugar zložitosť histórie rýchleho úpadku slovenského cukrovarníckeho priemyslu, ako aj širšie sociálne a ekonomické infraštruktúry transformácie v strednej Európe. Paralelne pritom otvára tiež planetárne trajektórie pre postkapitalistické alternatívy.

Slovenská verzia publikácie Ilona Németh: Eastern Sugar je prvou vydavateľskou spoluprácou Slovenskej národnej galérie a Vydavateľstva Absynt. Vydanie publikácie podporil Slovenský cukrovarnícky spolok.

Editori: Maja a Reuben Fowkes, Ilona Németh
Autorky a autori textov: Edit András, Rado Baťo, Fedor Blaščák, Johanna Bockman, Kathrin Böhm, Anetta Mona ChiȘa, Cooking Sections, Annalee Davis, Maja a Reuben Fowkes, Ferenc Gróf, Dušan Janíček, Katarína Karafová, Jason W. Moore, Ilona Németh, Michael Niblett, Raj Patel, Joanna Sokołowska, Imre Szeman, Raluca Voinea
Fotografie vizuálnych esejí: Olja Triaška Stefanović
Fotografie: Józef Rosta a ďalší
Grafický dizajn: Peter Liška
Obrazová príloha: 25 čiernobielych a 323 farebných ilustrácií
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
3044-5 hodín čítania
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
210×260 mm
Hmotnosť
1242 g
ISBN
9788082032515
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
914323
Téma
ľudia, mesto
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Absynt

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

13
4.11.2021
Neuveriteľne dobrá
Výborná publikácia. Rozhodne najlepšie, čo som tento rok čítala. Je to umelecké, nabité faktami, názorovo ucelené, obsažné. Je to aj výrazne politické, avšak výborne spracované až politologicky - o moderných dejinách Slovenska v kontexte geopolitického umiestnenia. Dozviete sa všetko o cukre, jeho krvavých svetových dejinách, ekonomike cukru, výrobe, ekológii a vplyve na ľudí. Dozviete sa veľa o cukrovarníctve, množstvo o cukrovaroch v ČR, SR a HU. Ekonomických a politických dopadoch revolúcie ´89, privatizácii a súčasnej populistickej politike. Výborné a tlieskam. Odporúčam všetkým, ktorí milujú knihy od Absyntu, pretože táto je top. Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac

„Knihy treba čítať s takou opatrnosťou a rozvahou, s akou boli napísané.“

Johann Gottfried von Herder