Vianoce
Ako prežiť rodičovstvo - Martina Vagačová
Ako prežiť rodičovstvo

14,58 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ako prežiť rodičovstvo

Láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom

Kniha slovenskej autorky, dlhoročnej rodičovskej poradkyne, Martiny Vagačovej, ponúka odlišný prístup k dieťaťu, než väčšina z nás zažila v detstve. Dieťa vníma ako rovnocenného... Čítať viac

4,6 21 hodnotení
Vydavateľstvo
HMH, 2020
Počet strán
132

Kniha slovenskej autorky, dlhoročnej rodičovskej poradkyne, Martiny Vagačovej, ponúka odlišný prístup k dieťaťu, než väčšina z nás zažila v detstve. Dieťa vníma ako rovnocenného partnera vo výchove.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
16,50 €

14,58 €

-12 %
Na sklade, posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Kniha slovenskej autorky, dlhoročnej rodičovskej poradkyne, Martiny Vagačovej, ponúka odlišný prístup k dieťaťu, než väčšina z nás zažila v detstve. Dieťa vníma ako rovnocenného partnera vo výchove. Vo vzťahu zdôrazňuje rešpektujúce a dôstojné zaobchádzanie. Vysvetľuje, ako nadviazať vzájomné spojenie a pomocou spolupráce zvládnuť aj náročné situácie.  Povzbudzuje rodičov, aby sa nebáli byť sami sebou, mali sa radi aj s chybami a nezabúdali na každodenné radosti. Kniha ponúka množstvo príkladov dobrej praxe, praktických tipov a upozornení, na čo si dať pozor pri riešení každodenných rodičovských výziev. Dôležitou súčasťou sú aj originálne a na mieru šité ilustrácie Helgy Pavelkovej, ktoré obohacujú a dotvárajú obsah knihy.
Čítať viac
Počet strán
132
Väzba
pevná väzba
Rozmer
166×232 mm
Hmotnosť
535 g
ISBN
9788096972579
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
818625
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
HMH
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

21 hodnotení

19
0
0
0
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Erika
29.11.2022
Šikovný manuál pre rodiča
Veľmi šikovný "manuál", odporúčam všetkým rodičom s nielen im.
Pani Vagačová veľmi výstižne a hlavne zrozumiteľne vysvetľuje prečo sa deti správajú ako sa správajú. Hneď zároveň ponúka praktické návody ako zvládať náročné situácie s deťmi. A nielen to - učí ako správne viesť deti, tak aby sa z nich stali asertívne rešpektujúce bytosti. Fantastický návod ako byť rešpektujúci - nielen pre deti ale aj dospelákov. Erika
Čítať viac
Zuzana
30.5.2022
jednoducho a jasne
Jednoduchý, jasný a stručný návod, ako možno efektívne pristupovať k láskavému a rešpektujúcemu rodičovstvu. Jednotlivé "príklady zo života" boli tak trošku naivne písané, ale mne osobne to nevadilo (je jasné, že nie vždy všetko funguje na prvý krát + na ilustráciu toho, ako je to (ne)správne to bohato stačilo).

Ku knihe sa asi pravdepodobne budem časom vracať, keď narazím v praxi na nejaký problém. :-)

Páčila sa mi grafická úprava - hrubší/kvalitnejší papier i ilustrácie
Čítať viac
Monika
8.11.2021
Moja "must have"
Tato kniha by mala lezat na nocnom stoliku kazdeho rodica! Tato kniha nie je len dalsia na citanie a odlozenie do policky precitanych..tuto knihu sa chcete naucit naspamat! 
Nemozno ju citat povrchne bez zastavenia a uvedomenia si, “o co tu naozaj ide”. Mne osobne pomohla a pomaha pri kazdej situacii a probleme alebo si ju rada precitam len tak, pre pokoj v dusi. Nie je totiz urcena len ako manual pre deti ale najma pre vlastne pochopenie svojho spravania a konania, ci uz voci svojim detom, partnerovi alebo okoliu.
Dakujem za tuto knihu, ktora ma naucila milovat seba a svoje deti, najst s nimi spojenie a zistit ze po kazdom prekonanom probleme sa citim byt silnejsia, slobodnejsia a najma milujuca..vlastne to iste co pri tom zazije aj moje dieta. Touto knihou som sa naucila byt chapava, sucitna a najma otvorena.
Vsetky zmeny si vyzaduju nadsily ale verte, ze to stoji zato!
…prajem vsetkym rodicom zazit ten pocit ked pomozete dietatu preniest sa cez emocne vypatie, kde citi ze mu rozumiete, nehodnotite ho ani jeho chovanie, len ste tam, pri nom a on vie ze mu niekto rozumie a ze nie je na to sam :-)
Čítať viac
Paul Kindji
15.10.2021
Hlboká stopa
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Na úvod: chceli sme bábo, sme učitelia. Rozum, cit, pochopenie, optimizmus, knihy, sloboda a empatia sú pre nás axiómi etiky. (usmievam sa) Treba základy a kontext.

Kniha: Boli sme lační po jej obsahu, vediac, kto je autorom - i keď nepriamo, sme chceli vedieť viac, chceli sme poznať a chceli sme Hélo?se poskytnúť to najlepšie. Ako liberál som chcel, aby malá bola partnerkou, členkou rodiny, ktorá ma rovnaké postavenie ako Aliska a ja. I keď je dieťa, noačo.

Knižka nám poskytla kopu situácii, riešení a postojov - presne to, čo sme hľadali. Mnohé veci som - aspoň ja, musel (áno musel, lebo logika prístupov, ktoré Vagáčova ponúka sú čisto jasné a logické - teda ak túžim prijať fakt a nie moju predstavu) zmeniť a zrazu všetko dávalo zmysel.

Dieťa je v nej ponímane ako celotný tvor, formovateľný prostredím, kde prostredie sme my a to čo robíme, tvoríme a hovoríme. Dieťa nie je stredom, je krásnou súčasťou rodiny - je to slobodný človek, i keď malý /á :) Život je potom, podľa mňa, ľahší a krajší, nonie?

Páči sa mi na riešeniach to, že dieťa sa berie, chápe, počúva s úctou, pochopením a neodsudzovaním. Že nie som pán, tyran, masívna autorita - toto mi vôbec nešmakuje! Preto som sa potešil, že môžem s Hélo?skou komunikovať, snažiť sa ju počúvať, podporovať, rešpektovať jej priestor a slobodu. Kniha mi ponúka návod ako to skúsiť a je na nás rodičoch, či chceme pristupovať k výchove dieťaťa intuitívne (no ako často nám poskytla intuícia dobrú informáciu - nehovorím, že vôbec, len ako často?), či tradičnými múdrosťami (lebo sa to tak robí...) alebo sa snažiť oprieť, aspoň troška, o vedecké poznanie... keď je tá možnosť. Vagáčová nie je amatér, ani guru hlásajúci nové náboženstvo vo výchove, ale citlivá (praktička a) intelektuálka vo výchove s chuťou zdielať svoje poznanie a skúsenosti. Mnohé z jej prístupov som mal možnosť vyskúšať v praxi, no so staršími žiakmi/čkami - zatiaľ je to the best prístup. Brať ich ako seberovných s tým, že máme pravidlá, ktoré sú postavené na idey vytvoriť, čo najpríjemnejšie prostredie pre existenciu a osobný rast. A čo viac chcieť?

A teraz to takto, zatiaľ, funguje s Hélo?se (14 mesiacov) a sme spokojní, a myslím, že i Hélo?ska.
Čítať viac
6
Prečo spíme - Matthew Walker
Práve čítam
Prečo spíme

Mamička na materskej dovolenke,ktorá miluje knihy a rada sa vzdeláva v rôznych oblastiach a svojmu dieťatu pri každej príležitosti zadováži knihu.

Diana Kružicová
30.9.2021
Skvelá kniha. Siahla som po nej,keď dcérka začala bojkotovať škôlku. Hoci som čítala aj iné knihy pre rodičov,potrevovala som si to celé osviežit a doplniť o nové informácie. Kniha je úžasne spracovaná,veľmi dobre sa číta. Páčia sa mi odstavce s textom,priĺklady a rozdelenie na kapitoly,resp. skôr okruhy. A to balenie,fantastické. Verím,že rady prinesú ovocie Čítať viac
Oldrich
10.6.2021
Inspirativna kniha ako prezit pubertu vlastnych deti
Velmi kvalitna hlbkova sonda do duse kazdeho z nas. Dieta je ludska bytost ktora nas zrkadli. Nerob detom to, co nechces aby bolo konane na tebe. Je to aj odhalenie sameho seba cez pohlad na dospievanie dietata. Čítať viac
2
Mág - John Fowles
Práve čítam
Mág

Pomaly sa zmierujem so skutočnosťou, že nestihnem prečítať všetky dobré knihy ????.

Katka Furdeková
12.4.2021
Na začiatok musím povedať, že je to naozaj krásna kniha. Je veľmi príjemná na dotyk, nádherne ilustrovaná a zvlášť sa mi páči myšlienka usporiadania kapitol vo forme “príbytku”. Každá kapitola predstavuje inú izbu tohto príbytku a zaoberá sa vlastnou témou, pričom spolu tvoria jedinečný celok.
Rodičovstvo je pre mňa skutočná veda. Tá najdôležitejšia pre túto planétu, pretože určuje to, kam sa ako ľudstvo posunieme. Pracuje s najcitlivejšími prvkami, ktorými sú ľudské emócie. Emócie nás rodičov a našich detí potrebujú nájsť harmóniu a mne sa zdá cesta rešpektujúceho prístupu aktuálne najprijateľnejšia. Teraz jedno veľké ALE, istotne nie je najjednoduchšia. Autorka nás v knihe s týmto prístupom nielen teoreticky zoznámi, ale aj ukáže, ako to vyzerá v praxi. Pre mňa boli v knihe dôležité práve príbehy skutočných rodičov a ich detí, ktoré zobrazovali riešenie rôznych situácií, ktoré nás rodičov stretávajú. Ja by som bola vďačná aj za jednu celú knihu, ktorá by obsahovala takéto príklady z praxe, pretože človek si vie zhodnotiť, že to, ako postupuje, nie je najvhodnejšie, ale je problémom nachádzať tie alternatívy a vhodné slová, o ktoré sa môžeme oprieť.
Autorka sa venuje poradenstvu vo výchove, a to je z celej knihy cítiť. Pri čítaní som si súhlasne pokyvkávala hlavou, pretože viac-menej všetko mi už bolo známe, ale ja mám reálne dosť načítané v tejto oblasti.
Čo si musím stále pripomínať ako rodič a bolo to súčasťou obsahu knihy?
- bez rešpektu k sebe je ťažké rešpektovať druhých, najmä dieťa
- potrebujem si dopĺňať svoju emočnú nádobu, aby som bola oporou pre dieťa
- pracovať na partnerskom vzťahu
- nereagovať hneď, ak nejde o život, a to väčšinou nejde
- napájať sa na dieťa tak často, ako sa dá, uvoľniť napätie
- nehľadať rýchle riešenia ťažkých situácií, ale pôvod ich vzniku
- dôverovať sebe a svojim schopnostiam a následne dôverovať dieťaťu
- spoluvytvárať pravidlá a meniť ich podľa potreby rodiny
Túto knihu vám vrelo odporúčam.
@efektivne_rodicovstvo
Čítať viac
Katarina
23.2.2021
Kniha je veľmi láskavá a našla som v nej veľa povzbudivých myšlienok. Niektoré slohy som musela čítať viac krát. Uvedomila som si však, že je to jedna z mála kníh o rodičovstve, v ktorej sa veľa miesta venuje aj tomu ako má rodič pracovať so sebou, nielen s dieťaťom. Obrázky v nej sa páčili celej rodine :o). Veľmi pekne za ňu autorke ďakujem! Čítať viac
5
3.2.2021
Ludsky a zaroven odborne
Overený nákup
presne tak autorka podla mojho nazoru predniesla sposob vychovy kde sa dieta snazime najskor pochopit a potom dostojne a s respektom voci dietatu riesit situaciu. V knihe nehladajte rady a navody v zmysle robte veci takto lebo inak sa to neda.
Autorka opisuje realne situacie zo zivota deti roznych vekovych kategorii a dava moznost citatelovi aplikovat situaciu na seba a zamysliet sa, ktore veci vo svojej vychove chce citatel (rodic) robit inak a ktore chce zmenit.
Kniha je velmi prehladna a dobre clenena, da sa citat aj od stredu alebo podla akutnej potreby :).
A aby som nezabudol, posolstvo knihy je ukazat citatelom, ze vychovavat sa da aj bez trestov, natlakov a vyhrazani to vsak ale neznamena tolerovanie nevhodneho, nebezpecneho alebo neslusneho spravania.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Predhovor (Prof. RNDr. Milan Hejný, CSc., matematik a pedagóg), martina.vagacova.sk

Ako prežiť rodičovstvo (MUDr. Martina Paulinyová, PhD., detská psychiatrička), martina.vagacova.sk

Ako prežiť rodičovstvo (Mária Tiňová, ClinPsyD. klinická psychologička), martina.vagacova.sk

Čítať viac

„Človek je bohatý v pomere k počtu vecí, ktoré si môže dovoliť opustiť.“

Walden - Henry David Thoreau
Walden
Henry David Thoreau