Knihy
E-knihy

Čierna kniha

Slovart, 2009
Vydavateľstvo
Slovart, 2009
Edícia
EVG

Román Orhana Pamuka Čierna kniha (1990) sa označuje za oficiálny koniec realizmu v tureckej literatúre. Okrem kriminálnej zápletky v ňom nájdeme aj postmodernistické pohrávanie sa s identitou a s motívom dvojníkov...

Čítaj viac

14,20 €

Bežná cena Bežne 14,95 €

Ušetríte 5%

Posielame do dvoch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Román Orhana Pamuka Čierna kniha (1990) sa označuje za oficiálny koniec realizmu v tureckej literatúre. Okrem kriminálnej zápletky v ňom nájdeme aj postmodernistické pohrávanie sa s identitou a s motívom dvojníkov. Je to gigantické dielo, no v istom zmysle mu chýba pravá románová zápletka. Zjednodušene ho možno charakterizovať takto: Galip sa jedného dňa zobudí a zistí, že mu zmizla manželka. Domnieva sa, že sa vybrala hľadať svojho prvého manžela Dželála, známeho novinára. Galip sa vyberie za Dželálom, lebo si myslí, že cez neho nájde svoju ženu, no s prekvapením zistí, že zmizol aj on. Pátrajúc teraz už po dvoch zmiznutých ľuďoch sa Galip ponorí do Dželálovho života, do jeho novinárskeho písania a postupne aj do jeho identity, až sa stane ním samým. Číta si jeho články a odhalí množstvo doteraz neznámych vecí o sebe, o svojej žene aj o minulosti jej prvého manžela. Od tej chvíle nie je jasné, či máme pred sebou ešte Dželálove reminiscencie, alebo ich Galip reinterpretoval, či rovno prepracoval, prípadne či Galip svoje vlastné slová vydáva za Dželálove. Odrazu nič nie je jasné, všetko sa zahmlieva, zamotáva...


Čítaj viac
Kúpte spolu
Čierna kniha - Orhan Pamuk
Svet podľa Garpa - John Irving
24,12 €
Ušetríte 0,78 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
480
Hmotnosť
510 g
Rok vydania
2009
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
130×210 mm
ISBN
9788080857165
Naše katalógové číslo
70946

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

19 hodnotení

12
5
1
0
1

ozzy
8.6.2012
Len doplním.
Pred krátkym časom som ju po troch rokoch prečítal znovu a tentoraz to išlo žu celkom ľahko. No a bol to priam meditačný zážitok. :)
Čítaj viac
Assay
Assay
6.4.2011
Názor čitateľa
Výborná kniha, o hľadaní samého seba, o hľadaní pravdy, životnej cesty... Ale súhlasím s ozzym, nesutočne nestráviteľná kniha. Dočítal som ju na šiesty krát, po neúspešných pokusoch čítať ju ďalej ako do polovice sa mi to nakoniec podarilo a bol som nadšený. Krásna kniha a odporúčam prečítať si ju každému kto hľadá viac než obyčajné diela konzumnej lituratúry typu Maxim E. Matkin, kde zdanie že za všetkým je niečo viac je len zdaním. V tejto knihe sa totižto zdanie stane realitou.
Čítaj viac
Zuzana Lacová
Zuzana Lacová
16.11.2010
novodoby umberto
Pamuka citat, je ako citat Meno ruze, alebo nieco tomu podobne. Ale mam ho rada, precitala som od neho viacero knih. Cierna kniha je neskutocne dobre vsadena medzi oba svety - Turecko a Zapad. Ako vzdy, neskutocna hlbka jeho myslienok, ktore vas nutia premyslat a davat si do suvisu vsetko, co spomenul predtym. Tazke citanie, ako vsetky Pamukove, ale stoji urcite za to!
Čítaj viac
ozzy
9.11.2009
Názor čitateľa

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Toto je podľa mňa Pamukov najnestráviteľnejší román. Musel som sa veľmi sústrediť na každú jednu stránku a veru riadne som sa pri čítaní zapotil. Myslím, že vynaložená námaha stojí za to. Kniha ponúka spústu zaujímavých úvah na tému ľudskej identity, jej hľadania a nachádzania resp. snahy o jej nájdenie. Zároveň silne natíska otázku, či je takáto cesta vlastne žiadúca a či ozaj nie je jednoduchšie (a lepšie) len prijímať to, čo je nám predkladané za vlastné a či skutočne nie je to "nové" len ďalším odvarom, toho, čo tu už bolo... Tento rozpor je pochopiteľne opäť zasadený do Turecka, ktoré autor chápe ako priesečník medzi západnou a východnou civilizáciou. Medzi západnou a východnou identitou... to všetko podané typicky pamukovským do detailu prepracovaným slovným štýlom. Rozhodne túto knihu neodporúčam čítať ako prvú, pokiaľ máte záujem zoznámiť sa s tvorbou Orhana Pamuka.
Čítaj viac

Turecký spisovatel Orhan Pamuk (nar. 1952) byl recenzenty literární přílohy deníku Independent charakterizován jako „jeden z nejnevšednějších a nejoriginálnějších hlasů současné světové prózy“. Je autorem řady knih, mezi nimiž jsou například Bílý hrad, Černá kniha a Nový život; v roce 2003 získal mezinárodní literární cenu IMPAC za román Mé jméno je červená (oceněna cenou Magnesia Litera 2008 za překladovou knihu, v dubnu vychází již druhý dotisk). V roce 2004 vyšel anglický překlad jeho románu Sníh, který byl označen za „dílo zcela zásadního významu pro současný svět“. V roce 2006 získal Nobelovu cena za literaturu.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 25 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Čítaj viac
Kúpte spolu
Čierna kniha - Orhan Pamuk
Svet podľa Garpa - John Irving
24,12 €
Ušetríte 0,78 €

„Umenie písať je umenie skracovať.“

Anton Pavlovič Čechov