Kníhkupectvá zatvorené, ale web je otvorený :)
150.000 titulov v ponuke a bezpečné doručenie. Dávajte na seba pozor. Viac info
Utekáč na dobových fotografiách 4 - Dušan Kubinec a kolektív
Utekáč na dobových fotografiách 4
14,16 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Utekáč na dobových fotografiách 4

Skláreň Clara

Miloš Hric, 2020
Novinka
Vydavateľstvo
Miloš Hric, 2020

Dva komíny podopierajúce klenbu oblohy sú od nepamäti neodmysliteľnou siluetou utekáčskej sklárne. Vo chvíli, keď jeden z komínov klesol k zemi, obrovský oblak prachu zahalil horizont...

Čítaj viac

14,16 €

Bežná cena Bežne 16,60 €

Zľava 15%
platí do 6. 6. 2020

Predobjednávka,
vychádza 30.5.2020

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Dva komíny podopierajúce klenbu oblohy sú od nepamäti neodmysliteľnou siluetou utekáčskej sklárne. Vo chvíli, keď jeden z komínov klesol k zemi, obrovský oblak prachu zahalil horizont. Snáď aby nebolo vidieť, ako padá nebo bez jedného zo svojich pilierov. Pre hutu je dokonané. Zvláštne, nebo nespadlo. Ani svet sa nezrútil, len Rimavica trošku clivejšie zašumela, odnášajúc do diaľky zabudnutý nápev Skleničko, ty sklenená.

Teraz alebo nikdy! Zarezonovalo vzduchom a zrodila sa kniha o utekáčskej sklárni. V úvode vovedie čitateľa do obdobia na prelome 18. a 19.storočia. Charakteristický odev sklárov, zvláštne nástroje v ich rukách, neklamný dôkaz doby a sociálneho statusu, keď majster sklár bol pán. Robila ho ním práca, dokonalé tvary vychádzajúce spod stokrát popálených dlaní. Kniha prevedie čitateľa hutou, ako vyzerala v 20. storočí, prevádzka po prevádzke. Ukáže nám pece so šmelcírmi, sklárov fúkajúcich do píšťal, charakteristický šveng, zvláštne trhnutie píšťalou, keď sa z neforemnej guče stal výrobok. Za ich chrbtami pľúca s pivom, kulisa dokresľujúca obraz verštatu. Stretneme odrážačky v zásterách, obzeračky stojace oproti svetlu s pohľadom upretým na banky, formárov richtujúcich formy, črepárov vezúcich nadrvenú surovinu v japonkách. Všade naokolo šranky s polotovarmi aj hotovými výrobkami.
Presunieme sa aj do obdobia, keď ručnú výrobu nahradili stroje. Sálavé teplo taviacej vane, všade hučiace stroje, čierna čadičová dlažba sa trbliece v odlesku množstva drobulinkých, strieborných čriepkov. Pohľad spočinie na rotujúcom stroji: zo žeravej kvapky, precíznymi presunmi a procedúrami vzniká číry elegantný tvar. Zvláštny zázrak zrodenia skleneného výrobku. Milióny ich opustili priestory utekáčskej fabriky, odkiaľ sa vlakom presúvali do celého sveta. O tom, že reprezentovali Utekáč v tom najlepšom svetle, svedčí množstvo ocenení z národných i svetových výstav. Zatvoríme starú bránu huty. Na pozdrav zamávame za odchádzajúcim nákladným vlakom. Odviezol do diaľky nielen výrobky, ale aj sklársku minulosť Utekáča. Nostalgia nie je na mieste. Zostali spomienky zozbierané a zachytené v štyroch knihách o Utekáči.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Utekáč na dobových fotografiách 4 - Dušan Kubinec a kolektív
Tieňová sestra - Lucinda Riley
31,13 €
Ušetríte 5,37 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
292
Hmotnosť
940 g
Predbežný dátum vydania
30.5.2020
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Miloš Hric
Rozmer
170×240 mm
ISBN
9788097339029
Naše katalógové číslo
685569

Recenzie

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Utekáč na dobových fotografiách 4 - Dušan Kubinec a kolektív
Tieňová sestra - Lucinda Riley
31,13 €
Ušetríte 5,37 €

„Izba bez kníh je ako telo bez duše.“

Marcus Tullius Cicero