Pani prezidentka Zuzana Čaputová - Dana Čermáková, Petr Čermák
Pani prezidentka Zuzana Čaputová

13,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Pani prezidentka Zuzana Čaputová

Neuveriteľný príbeh

Ako sa stal Václav Havel pre Čechy "otcom svojej doby", tak je Zuzana Čaputová veľkou nádejou jednej malej a krásnej krajiny. Je doslova šancou, aby sa Slovensko stalo štátom... Čítať viac

Vydavateľstvo
Imagination of People, 2019
208 strán
3 hodiny čítania

Ako sa stal Václav Havel pre Čechy "otcom svojej doby", tak je Zuzana Čaputová veľkou nádejou jednej malej a krásnej krajiny. Je doslova šancou, aby sa Slovensko stalo štátom demokratickejším a sociálne spravodlivým... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

13,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Ako sa stal Václav Havel pre Čechy "otcom svojej doby", tak je Zuzana Čaputová veľkou nádejou jednej malej a krásnej krajiny. Je doslova šancou, aby sa Slovensko stalo štátom demokratickejším a sociálne spravodlivým. A vo mne prevláda silný aj nezvrátiteľný pocit, že obe menované osobnosti spája, hoci na diaľku, naozaj silná synergia. Keď som mal v roku 2011 krásnu možnosť pána prezidenta navštíviť na jeho Hrádečku, rozprával mi okrem iného o svojom obrovskom sne.

"Vždy som sníval o republike samostatnej, slobodnej, demokratickej, o republike hospodársky prosperujúcej a zároveň sociálne spravodlivej, skrátka o republike ľudskej, ktorá slúži človeku, a preto má nádej, že človek poslúži jej," zapísal som si vtedy.

A je veľmi zaujímavé a nanajvýš zrejmé, že pani Zuzanu spája s Havlom aj toto podobenstvo. A potom tiež vzdelanosť, znalosť literatúry a filozofie, ale napríklad aj uznanie pravdy ako absolútneho základu ľudského konania. Tak ako Václav velebil pravdu a lásku, tak Zuzana už ako študentka hltala čínskeho mudrca Lao-cea. Od neho vie, že pravdivé slová nie sú príjemné a tiež že príjemné slová nemusia byť pravdivé. Napokon, jej životné motto predstavuje výrok veľkého vlastenca a generála Milana Rastislava Štefánika: "Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť."

Človeku nemôže nenapadnúť: nemala advokátka a aktivistka za právny štát, spravodlivosť a ekológiu Čaputová o demokratickom štáte podobné predstavy ako Havel, renomovaný dramatik a mysliteľ? A nemá ich obzvlášť dnes ako nová prezidentka Slovenska? Domnievam sa, že taká republika je nepochybne aj víziou charizmatickej a súčasne pôvabnej ženy, ktorej pozitívna aura sa postupne rodila v jej domovskom Pezinku.

"Dlho som vôbec zvažovala, nakoniec som sa v januári 2018 k tomuto kroku rozhodla," povedala o svojom vstupe do politiky. "Potom sa navyše stala oná strašná vec, keď zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, archeologičku Martinu Kušnírovú. Táto udalosť zatriasla celým Slovenskom. Ľudia si povedali, že toto sa nesmie opakovať, že sa ako spoločnosť musíme zmeniť k lepšiemu. Chcem sa na tejto zmene podieľať."

Pokiaľ by som použil zveličenie, Zuzana ako dobrý človek a slušný občan vyrazí do stretu s mocnými a boja proti zlu, ktorého obrazom nie je len diabol v mafiánskom rúchu (Marián Kočner), ale aj časť slovenskej vrchnosti. Ľuďom postupne svitá, že zodpovednosť za reálne zlosti padá na hlavu nedávneho premiéra a jeho "Ficolandu".

Aká je vlastne pani Zuzana? "Dokáže načúvať, má hlboké sociálne cítenie, vie sa vcítiť do roly toho druhého, dokáže ho pochopiť, vie svoj vnem vďaka svojej vzdelanosti analyzovať. Svojimi legislatívnymi znalosťami a skúsenosťami dokáže nájsť riešenia a tie presadzuje a je v tomto konaní veľmi vytrvalá. A spoznal som na vlastné oči jej zmysel pre spravodlivosť aj skutočnosť, že naopak, nespravodlivosť ju ešte viac motivuje," povie mi Marián Šipoš, zástupca primátora Pezinku, ktorý sa s pani Čaputovou podieľal na uzatvorení novej mestskej skládky. Za dlhoročné úsilie bola odmenená prestížnou Goldmanovou environmentálnou cenou a potom prijatá v Bielom dome.

A prečo zvíťazila v prezidentských voľbách? "Mala v samotnej kampani veľkú výhodu. Bola presvedčivá a čo hovorila, to si aj myslí. U ďalších kandidátov ľudia zistili, že nevystupujú práve úprimne, že ich prejavy sú trochu hrané. Skrátka, ako ju osobne poznám, taká skutočne bola, tak vystupovala a hovorila. Jednoducho, sa na nič sa nehrala."

Zuzanu Čaputovú vnímam tiež ako ženu peknú a vysoko elegantnú, skrátka, progresívnu dámu, ktorá má štýl, ale ona sama nejaké ženské hry nehrá. Dobre vie, že svoje poslanie akejsi slovenskej Erin Brockovich - možno si spomeniete na americký film o aktivistke stvárnenej vtedy ešte menej známou hviezdou Juliou Roberts - naplnila a že teraz ju čaká misia omnoho obsažnejšia a náročnejšia. Pozitívne meniť Slovensko vo fungujúci a spravodlivý štát, čo si prajú aj ľudia tejto krásnej krajiny.

"Keď som robila advokátku, bola pre mňa najdôležitejšia služba klientom. Nezaujímalo ma, kto má akú politickú príslušnosť alebo hodnotový svet. Aj teraz sa vnímam tak, že som v službe ľuďom celej krajiny. Prezident však môže byť súčasťou dejov, aby zmeny vôbec nastali. Veľmi som sa pri kampani snažila ľuďom vysvetľovať, bez toho, aby som vzbudzovala plané nádeje a ilúzie, že človek z pozície hlavy štátu nemôže urobiť zázrak a zásadným spôsobom všetko zmeniť. Ale môže byť iniciátorom, motivátorom a spojovateľom ľudí, ktorí si takú zmenu prajú."

Významným impulzom je pre slovenskú prezidentku takisto prestížne medzinárodné ocenenie "Európska osobnosť roka" udeľované za mimoriadne úspechy v oblasti politiky, obchodu a inovácií televíziou Euronews a Európskym obchodným summitom.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia, radi vám predkladáme príbeh pozoruhodnej ženy, ktorá túži zmeniť náš svet.
PhDr. Petr Čermák
Čítať viac
Počet strán
208
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
165×235 mm
Hmotnosť
627 g
ISBN
9788087685808
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
617623
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Imagination of People
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
30,80 €

Hodnotenia

2,4 / 5

11 hodnotení

2
1
2
0
6

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Jano
6.5.2022
Prvá,, robotnícka,, prezidentka
Kniha mi silne pripomína publikáciu Klement Gotwald: Prvý robotnícky prezident, knižka vytvára legendy akési transformovane marxisticke ideály pre tkané s ekologickým aktivizmom a ďalšími palcivymi problémami našej spoločnosti a na príklade terajšej prezidentky ukazuje návrh,, ideálnej spoločnosti,, Čítať viac
Nasir
12.4.2022
Nádejou?
Nádejou malej krajiny? História ukáže, že je to len zvratok na periférii bezodnej hlúposti a naivity úzkeho kruhu ľudí, ktorí sú tak zaslepení a zahľadení do svojej údajnej výnimočnosti, že nevedia a nevidia svoju smiešnosť, úbohosť a bezvýznamnosť. Čítať viac
Rado
9.5.2020
Veľmi slabé
Veľmi slabé na knihu.. Očakával som knihu na úrovni. Ale mi to príde ako obyčajné rozprávanie, takmer sa nedá určiť ani žáner knihy.. Keby sa dá, ani tú jednu hviezdičku nedám. Škoda peňazí.. Čítať viac
Angelika Tomleinová
27.3.2020
Najkrajšia a Najlepšia kniha.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Mám 12 rokov, a myslím, si že táto kniha je úžasná. Keď som si ju celú prečítala, tak viem, že pani prezidentka je bojovníčka, a mám v nej veľkú úctu.
Mám ju veľmi rada, a je môj vzor.
Čítať viac
Simona
5.1.2020
Pani Prezidentka
Zaujímavá kniha, som rada, že som sa mohla dozvedieť o jej úspechoch aj pádoch. Nemala to ľahké, patrí jej môj obdiv. Veľmi dobré zmýšľanie na svet a diplomatické odpovede.
Je písaná pútavo no pri takej knihe by som si dala pozor na gramatiku a kopírovanie textu, kde sa opakujú niektoré vety viackrát.
Čítať viac
Eleonóra Benediková
3.1.2020
Správna žena
Kniha je napísaná pútavo, pani prezidentka je správna žena na svojom mieste. Nemala to v živote ľahké. Svojou húževnatosťou, inteligenciou a "šiestym zmyslom" dosiahla rešpekt, úctu, postavenie. Vystupuje skromne. Čítať viac
Roman
18.12.2019
Havel bol vojnový štváč, podvodník a hlavne herec. V Čechách a na Morave nie je ani zďaleka vnímaný ako nejaký "otec doby". Autor/ka by si mali doštudovať súvislosti... Pani Čapútová zatiaľ dokázala len to, že už stihla rozdeliť spoločnosť, vymedziť sa voči značnej časti vlastného národa a vrážať klin do krajín V4.. Táto kniha nemá žiadnu výpovednú hodnotu... Vyhodené peniaze za ďalší kult osobnosti v predstihu. Počkajme si čo naozaj dokáže a až potom píšme oslavné ódy na jej adresu, nie skôr... Čítať viac
Klaudia Gbelcová
12.8.2019
Pani prezidentka Zuzana Čaputová
Veľmi zaujímavá kniha,som rada,že sa môžem dozvedieť o jej úspechoch a užitočnej trpezlivej práci,ktorou pomáha mnohým ľuďom.Patrí jej môj obdiv a úcta a prajem jej všetko dobré,nech zostane sama sebou a splní si svoje ciele,sny a ideály.Držím jej palce,aby zvládla všetko,čo príde. Čítať viac
Jonáš Čonka
20.7.2019
Fikcia
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prečítal som si v obchode obsah a tam som radšej skončil. SPOJLER: Obhajovať Havla ako otca svojho doby. Štváč proti komunistom a alkoholik označený v tejto knihe za svätého. To sme dosť s morálkou upadli. Čítať viac
Emanuel
31.7.2019
Parada, aspoň niekto sa pravdivo vyjadrí. Čítať viac

Kúpte spolu
30,80 €

„Anna mu bola privysoko nie pre vonkajšie okolnosti, ale pre to, že ju nechápal, že mu bola hádankou. Taká čistota sa rozprestierala okolo nej, že sa bál k nej pristúpiť aj s najčistejším citom, aby po ňom nezostala nejaká škvrna. “

Suchá ratolesť - Svetozár Hurban Vajanský
Suchá ratolesť
Svetozár Hurban Vajanský