Múdremu neraď, silnému nedvíhaj - Svetlana Pahutka
Múdremu neraď, silnému nedvíhaj

5,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Múdremu neraď, silnému nedvíhaj
Akcia

Mária sa so synom Maroškom sťahuje na vidiek. Tiché, zdanlivo ospalé okolie má zahojiť ranu, ktorú jej osud nadelil. Veľkú oporu nachádza v rodičoch. Tí na vnukove tretie... Čítať viac

Vydavateľstvo
Enribook, 2019
240 strán
3-4 hodiny čítania

Mária sa so synom Maroškom sťahuje na vidiek. Tiché, zdanlivo ospalé okolie má zahojiť ranu, ktorú jej osud nadelil. Veľkú oporu nachádza v rodičoch. Tí na vnukove tretie narodeniny prichádzajú s nečakanou správou... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
10,90 €

5,00 €

-54 %
platí do 31. 12. 2022
Posielame do dvoch dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Mária sa so synom Maroškom sťahuje na vidiek. Tiché, zdanlivo ospalé okolie má zahojiť ranu, ktorú jej osud nadelil. Veľkú oporu nachádza v rodičoch. Tí na vnukove tretie narodeniny prichádzajú s nečakanou správou.

Príbehy Máriinej rodiny sa vtipne prepletajú so životom svojráznych ľudí malebnej Mažurky. Jej začiatky v novom prostredí bohato korení susedka Helena, stará dáma so šibalskými očami a všetečnými plánmi. Mária sa postupne zoznamuje s exotickým majiteľom družstva Eveningom, susedkiným synom Vladom a ďalšími obyvateľmi. Púšťa sa do odvážneho podnikateľského plánu a plní sľub, ktorý dala...

Autorka Svetlana Pahutka s nehou i vtipom zobrazuje dianie v liptovskej dedinke obkolesenej majestátnou prírodou. Čistá sila, prameniaca z hôr, pulzuje v Mažurčanoch, obyčajných i jedinečných súčasne. Živé dialógy, situačná i slovná komika, realistické opisy a pútavá psychologická kresba spolu s romantickým brnknutím na city vnímavých čitateľov robí z tohto románu príťažlivé a nezvyčajné dielo. Je obohatené o umelecké ilustrácie, ktoré knihe poskytujú samostatnú farebnú líniu.
Čítať viac
Počet strán
240
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
225 g
ISBN
9788089948123
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
616359
Štýl
filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Enribook
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
8,81 €
Ušetríte 6,09 €

Hodnotenia

4,8 / 5

4 hodnotenia

3
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Lujza T.
16.7.2019
Túto knihu ja môžem
Sú knihy, ktoré čítam dlho. Sú i také, ktoré zhltnem ako malinu, no občas knihu dlho čítam zámerne, oddiaľujúc jej záver. Do poslednej skupinky patrí i knižka: Múdremu neraď, silnému nedvíhaj.
Marušku, ktorá žije so synom a neskôr i rodinou v dedinke na Liptove, som si obľúbila okamžite. Je múdra, pekná, priateľská a hlavne kreatívna. Jej slovník, postrehy, duchaplné prirovnania, spôsob komunikácie s blízkymi, sa mi permanentne staral o tvárovú gymnastiku. Na päťdesiatej štvrtej strane som sa však rozplakala tak, že ma nešlo utíšiť ani moje ironické ja. Nebudem písať prečo. Prečítajte si.
Myslela som, že sa takýto štýl písania nachádza len v povinnom čítaní, ktorého hodnotu v školských časoch ocenil málokto. Pre mňa bol tento príbeh príjemná zmena. Niečo ako regeneračná kúra na dušu. Pri mnohom som sa pomyselne buchla po čele.
Veľa priamej reči dej dynamizuje. Postavy sú uveriteľné. Text si zo mňa už po pár stranách spravil rukojemníka, pretože aj keď som nečítala, v hlave mi postavy žili naďalej a tuším, že u mňa budú v podnájme ešte poriadne dlho. Bola som zvedavá, ako autorka ukočíruje záver, no spravila to geniálne. Mimochodom, súčasťou knihy sú i krásne ilustrácie, ktoré umocňujú zážitok z čítania.
A ešte niečo. Veľa čitateľov nemá rado opisy. Priznávam, tiež si niečo rada domyslím, no niektorí spisovatelia narábajú so slovom tak zručne, že je opis v ich podaní lahodnou symfóniou. Doposiaľ som si myslela, že v tomto Jána Otčenáška v knihe: Když v ráji pršelo, nik neprekoná. Trúfam si povedať, že Pahutka to zvládla. Až sa mi nechce veriť, že toto je jej prvotina a pod nejakým ďalším pseudonymom neokupuje naše srdcia a nočné stolíky s desiatkami ďalších kníh.
Čítať viac
Alica Williams
15.2.2022
Veľmi pekne napísané. Komentár ma podnietil knihu si kúpiť. Poznám jednu talentovanú spisovateľku, ktorá ma tiež veľký zmysel pre humor a miluje Liptov. Niečo na tom čerstvom horskom vzduchu musí byť. Prajem knihe veľa dobrých čitateľov. Čítať viac
Jan Kmet
23.7.2019
Krásna recenzia, plne súhlasím... Čítať viac
Mária Seman
4.7.2019
krásny príbeh
Knižka ma chytila za srdce. Boli slzy aj smiech. Príbeh je veselý, ale má hlbokú myšlienku. Liptovská dedinka, v ktorej sa odohráva je ako skutočná. Postavy majú úžasne opísané charaktery. Knižku som len tak zhltla a prečítala by som ju znova. Vrelo odporúčam. Čítať viac
Svetalana Pahutka
4.7.2019
Ďakujem krásne za recenziu. Knižka je moja prvotina, nedokážem subjektívne posúdiť, či je dostatočne dobrá... Príbehu verím, tak ako verím prúdu, ktorý z určitého popudu tečie okolo nás. Majka, dodala si mi veľmi veľa sily a zároveň pokoja a za to ti nesmierne ďakujem. Svetlana Čítať viac
13
26.6.2019
príjemná oddychovka
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Svetlana Pahutka Múdremu neraď, silnému nedvíhaj Enribook 2019

-Náš dom bol murovaný, podobný starým dreveniciam, úzky, dlhý a neskutočne sladký. Volala som ho "štrúdľa".
Mária sa nasťahuje do vidieckého domčeka so synom Maroškom a adoptovanou sučkou hrdzavej farby Hopou. Mať dom, to bol spoločný sen Márie a jej manžela Martina. Pokojná dedina Mažurka s okolitou prírodou má zahojiť rany na duši mladej ženy .
Mária však spoznáva svojráznych obyvateľov tejto dedinky a zisťuje, že ako v každej dedine, hlavnou zábavou tunajších postarších obyvateľov sú klebety. Navyše suseda Mudroňová sa zrejme novej susedke neteší.
" Mudroňka bola zvláštna osoba., jedno sa jej však muselo nechať. Vďaka nej život v Mažurke nadobudol omnoho zábavnejšie kontúry."
"Vytopená záhrada s plávajúcimi zemiakmi bola len taká frčka do nosa, aj sliepky odchované na mojom šaláte."
Exotický majiteľ družstva Max a sympatický syn susedky Vlado podajú pomocnú ruku pri uskutočnení nápadu s detským stanovým táborom. Zdá sa, že aj vžťahy so susedou sa obracajú k lepšiemu. Jej rodičia však prídu s nečakanou novinkou...
Počas jedného roka čitateľ sleduje osud Márie a jej zoznamovanie sa s domácimi obyvateľmi. Každá kapitola má názov jedného mesiaca v roku. Knihu dopľňajú čarovné farebné ilustrácie M. Kozaňákovej.
"Cítila som sa ako vypasená húsenica, ktorá sa mení na motýľa-minimálne na mlynárika kapustového. Keď sa trošku primaľujem, bude zo mňa aj babôčka."
Pohodový príbeh s nádychom humoru, jemnej romantiky a dobrým koncom. Kniha stvorená na dovolenku, či víkend, alebo na cestovanie. Je brožovaná a veľkosťou vhodná aj do kabelky. Jedine čo mi chýbalo, bola krátka informácia o autorke.
Za knihu na recenziu ďakujem vydavateľstvu Enribook.
Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
8,81 €
Ušetríte 6,09 €

„Vybudovali si neúplné a asymetrické přátelství, tvořené dlouhými pauzami a spoustou mlčení, jakýsi prázdny čistý prostor, kam se oba mohli vracet a nadechnout se, když je školní zdi sevřely natolik, že už dál nemohli ignorovat pocit, že se dusí. “

Osamělost prvočísel - Paolo Giordano
Osamělost prvočísel
Paolo Giordano