Knihy
E-knihy

Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov

Druhé rozšírené a prepracované vydanie

Po šiestich rokoch sa dostáva do rúk čitateľov druhé prepracované a rozšírené vydanie, tentokrát vo väčšom formáte A4, 200 strán textu, 220 obrázkov, 32 strán farebnej obrazovej prílohy. Mnohé texty sú obohatené o nové poznatky z dobových prameňov...

Čítaj viac

18,35 €

Bežná cena Bežne 19,25 €

Ušetríte 5%

Posielame do 11 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Po šiestich rokoch sa dostáva do rúk čitateľov druhé prepracované a rozšírené vydanie, tentokrát vo väčšom formáte A4, 200 strán textu, 220 obrázkov, 32 strán farebnej obrazovej prílohy. Mnohé texty sú obohatené o nové poznatky z dobových prameňov, fotografie mnohých pamiatok z radov epitafov a náhrobkov v prostredí slovenských kostolov, portrétov a medirytín zo zbierok múzeí. Z obsahu zaujme ucelený preklad z latinčiny od Mikuláša Išvánfyho o vpáde Osmanov a Tatárov v roku 1599. Pokračovanie žitavského mieru – dve mierové dohody z maďarského Szőnyu a záškodníctvo z radov kresťanov na našom území prinášajú nové kapitoly, ako aj príchod a pôsobenie nemeckých žoldnierov pod vedeným generálov Puchheimovcov a Leslieho. Aj to, že sebechlebskí hudci nie sú výmyslom, ale doloženými historickými postavami, dokresľuje archívny zápis ako aj list palatína Draškoviča. Podrobnejšie opísaný vpád Turkov v roku 1663 a pád nových Zámkov a následná protiofenzíva generála de Souchesa, ktorý oslobodil Nitru a Levice dokresľujú citácie najnovšie objavenej korešpondencie. Kapitoly sú obohatené o nové preklady listov z vybraných archívnych fondov magistrátov miest Bardejov, Banská Štiavnica a Komárno, Nitrianskej a Tekovskej župy, či fondu rodu Ilešházy a Pálfy. Nové mená a tváre účastníkov vozokanskej bitky v roku 1652, či vlastenecké vyznanie grófa a generála Adama Cobora pred oslobodením Šurian v roku 1684, a mnoho iného nájde čitateľ v tejto knihe, ktorá vás prevedie menej známymi dejinami našej histórie a poslúži aj ako sprievodca po pamiatkach kultúrneho dedičstva.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov - Miroslav Eliáš
Pochovaní zaživa - Dominik Dán
29,54 €
Ušetríte 3,66 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
232
Hmotnosť
950 g
Rok vydania
2019
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Mestské kultúrne stredisko Šurany
Rozmer
294×210 mm
ISBN
9788097136611
Naše katalógové číslo
613905

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?


andrej
5.3.2016
Názor čitateľa
Výborná kniha,téma u nás veľmi často zabúdaná.Turecké výboje mali nezanedbateľný význam pre vývoj nášho regiónu a napriek tomu sa tejto téme naša história vyhýba.Takisto ako sa vyhýba niektorým osobnostiam spomenutým v knihe,ktoré mali slovenský pôvod.
Čítaj viac
Peter
28.9.2015
Názor čitateľa
Dosť dobrá kniha, neľutujem, často v nej listujem, je takým mojim breviárom k slovenským dejinám. Zostal som prekvapený, koľko pozoruhodných pamiatok máme na Slovensku z tohto obdobia.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov - Miroslav Eliáš
Pochovaní zaživa - Dominik Dán
29,54 €
Ušetríte 3,66 €

„Literatúra je jazyk jazyka, reč reči, slovo slova.“

Jozef Miloslav Hurban