Knihy
E-knihy

AHA

aha.slovakia, 2014
Okamžitý download
PDF
Vydavateľstvo
aha.slovakia, 2014

Raz sa ma v zahraničí opýtali, či som hrdý na to, že som Slovák. „Áno“, povedal som. Potom sa ma opýtali ťažšiu otázku. Prečo? Jednoduchou odpoveďou by mohlo byť, že nemám na výber. No je toho viac. Slovensko nehralo vo...

Čítaj viac

15,00 €

Bežná cena Bežne 38,90 €

Ušetríte 61%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Raz sa ma v zahraničí opýtali, či som hrdý na to, že som Slovák.
„Áno“, povedal som.
Potom sa ma opýtali ťažšiu otázku.
Prečo?

Jednoduchou odpoveďou by mohlo byť, že nemám na výber. No je toho viac. Slovensko nehralo vo svetových dejinách veľkú úlohu, no vždy sa našiel niekto, kto upozornil na našu výnimočnosť. A preto si myslím, že dejiny Slovenska ani nie sú dejinami veľkých udalostí, ale veľkých ľudí. Ľudí, ktorí svojím talentom, činmi a odvahou predčili ostatných a vo svojej dobe boli svetovými.
Paradoxom je, že mená ľudí, ktorí ma pri práci na knihe AHA inšpirovali, nepoznám. Väčšinou ide o vidiecke ženy, ktoré svojou záľubou a talentom vyrazili svojej obci a okoliu jedinečný ráz prostredníctvom ľudovej výšivky.
Ľudová výšivka si stihla prejsť pestrou cestou. Od svojich začiatkov, kedy mala čisto praktickú funkciu, cez obdobia, keď zdobila každý odev a textíliu a bola odrazom určitého spoločenského statusu, až po obdobie, kedy sa stala symbolom slovenskej svojbytnosti a národnej identity. Tradičné výšivky, ktoré boli súčasťou odevu Slovákov niekoľko storočí, boli to najvzácnejšie, čo vlastnili.
Táto kniha je mojím poďakovaním tým, ktorí pred stáročiami nevedomky pracovali na vizuálnom dedičstve Slovákov a svojou prácou inšpirovali celé generácie. Mňa inšpirujú neustále a ich vynaliezavosť, pracovitosť a fantázia sú pre mňa dôvod, prečo som hrdý Slovák.

Kniha AHA spája tradičnú slovenskú výšivku so súčasným grafickým dizajnom. Osem kapitol predstavuje výšivkársku tradíciu ôsmich krajov Slovenska v jedinečnom grafickom prevedení. Päť rôznych druhov papiera, laserové výseky a otvorená ručne šitá väzba z nej robí jedinečný zberateský kúsok. Kniha bola autorovou diplomovou prácou a po zisku niekoľkých dizajnérskych ocenení a výstavách doma aj v zahraničí konečne vychádza vo väčšom náklade.
Čítaj viac
Kúpte spolu
AHA - Tomáš Kompaník
Chlapec pri dverách - Alex Dahl
22,45 €
Ušetríte 31,35 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
296
Vydavateľstvo
aha.slovakia
Jazyk
anglický, slovenský
Naše katalógové číslo
452327
Rok vydania
2014
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

5,0 / 5

11 hodnotení

10
0
0
0
0

Joja
1.8.2017
Splnený sen
Dlho som po tejto knižke túžila. A nesklamala. Ľudovú výšivku mám rada odmlada. Jej prvky som použila pri šití pre deti v čase, keď to nebolo také moderné ako teraz. Knihu Slovenská ľudová výšivka od Anny Chlupovej a kol. mám už takmer zodratú neustálym listovaním. Knižka AHA pôsobí ako čerstvý vietor. Páči sa mi tento moderný pohľad na tradíciu, korene. Je úžasne spracovaná. Má veľa možností použitia. Je to aj nádherný reprezentatívny darček.
Čítaj viac
Róbert Mikulík
30.12.2015
Hodnotná knižka
Viem, že náš folklór je na takú malú krajinu akou je Slovensko neuveriteľne pestrý, ale netušil som aké máme bohatstvo vzorov vo výšivkách a ako sa veľmi líšia región od regiónu. Moderná interpretácia, zaujímavá väzba a profesionálne anglické preklady originálnych slovenských textov.
Parádna diplomovka... ocenená prestížnou dizajnérskou cenou Red dot award 2015 Best of the best v kategórii Publishing & Print Media. GRATULUJEM!
(http://red-dot.de/cd/de/online-exhibition/work/?code=09-01137&y=2015&c=214&a=1)
Čítaj viac
Lenka
28.5.2015
Inšpirácia
Táto kniha je neskutočne nádherná a inšpirujúca. Spája moderné grafické umenie a naše tradicie ktoré nás donútia snívať a vrátiť sa v mysli na lúky o storočie späť. A následne nakúpiť bavlnky a vysit si moderne-tradicne tričko ktoré budeme s úsmevom nosiť po meste.
Čítaj viac
Jaroslava Jančíková
17.5.2015
Slovenské bohatstvo
Keď si jedného dňa splním túžbu a zaobstarám si túto knihu, budem ju hrdo nosiť na každú svoju zahraničnú cestu. Dokonale grafické spracovanie a remeselné vyhotovenie. Tlieskam!
Čítaj viac
Juraj
28.4.2015
Nádhera
Chcem vyjadriť veľký obdiv autorom tejto knihy a oceniť ich mravenčiu prácu ktorú vie málo kto hodnoverne oceniť. Jednak aj pre dalšie pokolenia nakoľko v knihe sú aj šablony podľa ktorých sa daná vyšivka aj dá vyšiť a tak zachovať pre daľšie pokolenia.
Čítaj viac
myra
5.1.2015
Názor čitateľa
Konecne sa podarila moderna kniha o slovenskych tradiciach. Knihu odporucam ako velmi vhodny darcek najma pre zahranicnych navstevnikov Slovenska. Ocenujem velmi dobry preklad do anglictiny, ktory urcite ocenia pri citani knihy slovensky nehovoriaci citatelia.
Čítaj viac
Marian Cingel
19.12.2014
Názor čitateľa
Designer akosi pozabudol na bezvýznamný konštrukčný prvok - chrbat knihy -
takže po otvorení balíka na Vás môže vypadnúť (doslova) prekvapenie
v podobe dvoch kusov namiesto jedného.
Väzba rozhodne nebola dimenzovaná pre extrémne podmienky Slovenskej Pošty.
Čítaj viac
4.12.2014
Kniha za sto bodov
Naozaj hodnotná kniha, veľmi pekne a zaujímavo graficky spracovaná. Je skvelá ako dar, ale i pre náročných do knižnice. Veľmi odporúčam ľuďom, ktorý majú vzťah k ľudovým veciam a chcú sa kochať tým čo nám tu zanechali naši predkovia. Kniha prináša veľa inšpirácií do mnohých oblastí umenia, dizajnu atď...
Čítaj viac
Anna
17.11.2014
nádhera
Ak chcete svojmu známemu zo zahraničia venovať niečo, čo je ozaj slovenské... jednoznačne je táto kniha na to stvorená! "Kniha AHA spája tradičnú slovenskú výšivku so súčasným grafickým dizajnom. Osem kapitol predstavuje výšivkársku tradíciu ôsmich krajov Slovenska v jedinečnom grafickom prevedení. Päť rôznych druhov papiera, laserové výseky a otvorená ručne šitá väzba z nej robí jedinečný zberateský kúsok." , medzi výšivkami nájdete tiež ľudové piesne a charakteristiku regiónov... samozrejme všetky texty aj v angličtine! krásna kniha, vydarený kúsok, gratulujem autorovi k tomu, čo dokázal vytvoriť!! :) odporúčam do každej slovenskej domácnosti! ;)
Čítaj viac
Juraj
29.12.2014
Názor čitateľa
pre Slovák: treba si lepšie prečítať popis- kniha JE AJ V ANGLIČTINE. Prvotný jazyk je slovenský a angličtina je ako druhý jazyk.
Čítaj viac
Slovák
13.12.2014
Názor čitateľa
Práve to, že všetky texty v debilnej angličtine. Som zvedavá, že ti tvoj kamoš z Anglicka podaruje knihu aj so slovenským prekladom. Ach, škoda slov. Tu už nič nepomôže. Pchajme sa do zadku všetkým a zabudnime na svoje bohatstvo, ktorým je, okrem výšiviek, aj slovenský jazyk.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
AHA - Tomáš Kompaník
Chlapec pri dverách - Alex Dahl
22,45 €
Ušetríte 31,35 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“