Plechový bubienok - Gunter Grass
Plechový bubienok
15,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
15,95 €

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Tento titul bol vydaný s podporou Fondu na podporu umenia

Viac o knihe

Oskar Matzerath je čudák. Ako trojročný sa rozhodne, že už nebude rásť. Neúprosným sarkastickým pohľadom zdola pozoruje dianie vo svete. Jeho stálym spoločníkom je plechový bubienok. Oskar bubnovaním získava odstup, žiada splnenie svojich želaní, alarmuje. Rozpráva svoje príbehy od dvadsiatych rokov v Gdansku cez temné roky nacistickej éry až po anarchistické zážitky z povojnového Nemecka.
Cez vojnu sa stane členom frontového divadla, neskôr vodcom mládežníckej bandy. Po vojne sa presťahuje s milenkou, ktorá je zároveň jeho nevlastnou matkou, a so synom, ktorý je zároveň jeho nevlastným bratom, do Düsseldorfu. Živí sa ako kamenár, model v umeleckej akadémii a džezový hudobník.
Majstrovské dielo magického realizmu od nositeľa Nobelovej ceny za literatúru vychádza v slovenčine po prvýkrát. Plechový bubienok priniesol do nemeckej povojnovej literatúry nový tón, ktorý sa stretával s kritikou aj nadšenými ohlasmi. „Plechový bubienok nepozná žiadne tabu,“ napísal jeden dobový kritik. „Rozprávanie znovu a znovu vstupuje na zakázané miesta, kde sa stretávajú hnus, sexualita, smrť a blasfémia.“ Viacerí Grassovi zahraniční vydavatelia to zobrali doslovne a niektoré pasáže v prvých prekladoch svojvoľne skrátili alebo vynechali. Dnes patrí Plechový bubienok nielen medzi najlepšie diela povojnovej nemeckej literatúry, ale aj do kánonu svetovej literatúry.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha pevná väzba, Slovenský jazyk, Premedia, 2018
15,95 €

Posielame do šiestich dní

Kniha pevná väzba s prebalom, Český jazyk, Atlantis, 2001
-6 %
19,82 €

Dodanie môže trvať viac ako tri týždne

E-knihy a audioknihy

E-kniha Slovenský jazyk, Premedia, 2018
PDF
EPUB
MOBI
9,90 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Kúpte spolu
25,90 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Die Blechtrommel
Počet strán
5848 hodín čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×210 mm
Hmotnosť
770 g
ISBN
9788081596063
Rok vydania
2018
Edícia
Tichá voda
Naše katalógové číslo
312627
Štýl
vojnový, historický, životopisný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

20 hodnotení

16
1
1
1
1

Majka
28.7.2015
Nečitateľné, strašná nuda
Na absurdity a udalosti v podstate bohatá kniha, ale tak nudne a zdĺhavo napísaná, až je takmer nečitateľná. O tom, že by som nemohla spať, kým si z nej neprečítam aspoň zopár kapitol, nemôže byť ani reč. V podstate mi je jedno, ako Oskar dobačuje svoj život. Stále nechápem, načo toľko strán?! Nepáči sa mi a hoci to nezvyknem robiť, dávam prednosť iným knihám a túto ani nedočítam, nech sa s ňou morí niekto trpezlivejší. Končím na strane 200 a aj tie predošlé považujem za stratu času. Čítaj viac
5
6.5.2015
Vivat Harant!
Pikareskný román, kde ako hlavná postava vystupuje permanentne trojročný harant. Ťažká kniha, zo začiatku som tiež myslel, že to snáď po prvých stranách zabalím. Avšak oplatí sa vytrvať a prečítať až do konca; prišiel by som však o veľa, kniha je plná satiry, absurdity, v podstate veľmi vtipným spôsobom prerozprávaný jeden úsek dejín.
Čítaj viac
15.9.2013
Názor čitateľa
Pociatocne pocity podobne, ako v recenzii od Zuzany... nedalo sa zacat citat, bojovala som dlhsie, mozno pol roka som dala len zaciatok, europsky magicky realizmus... ok... potom sa do mna kniha zazrala a citala som paooomaaaaliiiiickyyyy, aby mi vydrzala... naj... krasna Čítaj viac
15.9.2013
Názor čitateľa
kniha nie je najlacnejsia, neviem, ci je aj slovensky preklad, ja som si priala od jeziska cesky, ktory som poznala, je tam vela zvukomalieb a tvrdsia cestina ich viac kopiruje... najdite si pasaze s nemeckym hrkotanim... tato kniha potesi aj po tejto stranke... pokracovanie nie je nic moc a osud autora (kompromitujuci, neodsudujem), tiez Čítaj viac
Zuzana Antolová
18.4.2013
Päť hviezdičiek
Spočiatku som mala obrovský problém začítať sa. Päť dní po sebe som brala Plechový bubínek do rúk, päť krát som ho odložila a dala prednosť inej knihe. Po päťdesiatej stránke som už knihu nevedela pustiť z rúk a obetovala jej nasledujúce dve noci, doháňajúc zameškané. Veľmi pochybujem, že sa v tomto roku ešte dostanem k podmanivejšej knihe.

Oskarovi Matherathovi, svojráznej postavičke, ktorá sa v deň oslavy vlastných tretích narodenín rozhodne vedome zastaviť svoj telesný vývoj, aby si zachovala detskú nevinnosť a vyhla sa tak komplikovanému svetu dospelých, plnému číreho zla, pokrytectva, násilia, ktorá dobrovoľne väčšinu svojho života predstiera duševnú zaostalosť, v dôsledku čoho sa stáva vydedencom nie len v kruhu rodiny ale všade kam príde a pre ktorú je jej najväčšou devízou hlas, oplývajúci schopnosťou „rozospievať“ sklo, príbehu odohrávajúcemu sa prevažne v meste Gdaňsk, ktoré samo o sebe má viac než zaujímavu históriu, neuveriteľnej hre autora so slovami a predstavami čitateľa, prelínaniu reality a fantázie, skrátka celkovej atmosfére knihy, sa len veľmi ťažko odoláva. Predčasne vyspelý Oskar mi silne pripomína čudácke postavy z kníh Johna Irvinga, ktoré si zväčša zamilujete, v Oskarovom prípade napriek faktu, že neustále lavíruje na hranici dobra a zla, až napokon stelesňuje všetko to, čomu sa tak úzkostlivo snažil vyhnúť a jeho vlastné zbrane sa obrátia proti nemu. Oskar rekapituluje svoj mladý, sotva tridsaťročný a predsa na udalosti mimoriadne bohatý život, zdanlivo patriaci oveľa staršej osobe, z prostredia dusseldorfského blázinca, striedavo o sebe hovoriac v 1. a 3. osobe, takmer ako skutočný blázon. Opisuje fantastické, absurdné ba až bizardné situácie, poznamenané udalosťami medzivojnového, vojnového a povojnového obdobia s nadhľadom, humorom, krutosťou a iróniou z ktorej naskakuje husia koža, ale aj s nekonečnou trpkosťou a smútkom.

Gunter Grass dal magickému realizmu v mojom ponímaní nový rozmer, celkom iný, než som doteraz poznala prevažne z diel latinskoamerických autorov. Po prečítaní tejto knihy vám nedá nepousmiať sa nad predstavou, aký rozruch musela kniha vyvolať v čase jej vydania v roku 1959 a vedomie, že istý čas bola "omylom" radená medzi pornografiu :)
Čítaj viac
Terézia Šimová
19.1.2009
Zvrhlé, skvelé a znovu zvrhlé
Recenziu nenapíšem, keďže knihu sa snažím nájsť takmer 5 rokov. S hrôzou som zistila, že sa nenachádza ani na sklade v Martinuse.
Skúsenosť mi vraví, že ak je dobrá kniha, film väčšinou sklame. Avšak po vzhliadnutí Plechového bubienka predpokladám, že tak geniálnemu filmu musela predchádzať ešte geniálnejšia kniha. Jednoducho, veni, vidi a mala som dosť.
Čo by som dala za jeden výtlačok...:-D
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
25,90 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“