Knihy
E-knihy

Dear Client

This Book Will Teach You How to Get What You Want from Creative People

Vydavateľstvo
Artisan Division of Workman, 2018

In a world where every business, brand, product, and service needs a strong visual identity, it’s critical for clients and creative professionals to work together. And the key to success, as with any relationship, is communication...

Čítaj viac

20,49 €

Bežná cena Bežne 21,50 €

Ušetríte 5%

Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

In a world where every business, brand, product, and service needs a strong visual identity, it’s critical for clients and creative professionals to work together. And the key to success, as with any relationship, is communication. In Dear Client, award-winning graphic designer Bonnie Siegler offers an invaluable step-by-step guide to how to talk so creatives will listen, and how to listen when creatives talk.

Written as a series of 46 honest, friendly lessons—“Know What You Like,” “Decide Who Will Decide,” “Focus Groups Suck,” “Don’t Say ‘Make It Yellow,’ Say ‘Make It Sunny,’” “Serve Lunch During Lunchtime Meetings”—it shows exactly how to deal with the subjectivity, emotional pitfalls, and occasional chaos of a creative partnership. Here’s how to articulate your visual goals and set a clear, consistent direction. How to give feedback that works and avoid words that inhibit creative thinking. How to be open to something you didn’t imagine. And most of all, how to have fun, save money, and get the results you want.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Dear Client - Bonnie Siegler
Nástroje titanov - Timothy Ferriss
47,08 €
Ušetríte 2,32 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
208
Jazyk
anglický
Vydavateľstvo
Artisan Division of Workman
Väzba
brožovaná väzba
ISBN
9781579658335
Naše katalógové číslo
305679
Hmotnosť
450 g
Rok vydania
2018

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac
Kúpte spolu
Dear Client - Bonnie Siegler
Nástroje titanov - Timothy Ferriss
47,08 €
Ušetríte 2,32 €

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev