Knihy
E-knihy

Ľudské práva a slobody na Spiši v minulosti

Vydavateľstvo
OZ Krásny Spiš, 2017

Táto monografia je mimoriadne vydarená a prospešná z hľadiska výskumu právnych dejín regiónu Spiša, ktorý vykazuje v porovnaní s ostatným územím Slovenska výrazné špecifiká. Prvá kapitola Prehľad vývoja verejnej správy na Spiši sa venuje podrobnému....

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Táto monografia je mimoriadne vydarená a prospešná z hľadiska výskumu právnych dejín regiónu Spiša, ktorý vykazuje v porovnaní s ostatným územím Slovenska výrazné špecifiká.

Prvá kapitola Prehľad vývoja verejnej správy na Spiši sa venuje podrobnému rozboru verejnosprávnych jednotiek existujúcich na Spiši do konca uhorských dejín. V kapitole je podaný mimoriadne plastický obraz skúmaného regiónu.

Azda najlepšou časťou práce z hľadiska právneho historika je druhá kapitola nazvaná Spišské právo Zipser Willkur. Je nesmierne záslužné publikovať preklad stredovekého nemeckého textu právnej knihy, ktorá v minulosti slúžila ako základný právny kódex v oblasti spišských miest a dnes práve z dôvodu jej ťažkej jazykovej dostupnosti je pre právnych historikov u nás menej známa.

Tretia kapitola Organizácia a Funkcie cechov v Kežmarku sa venuje cechom len jedného mesta (ale zato najviac rozvinutým cechom na Spiši, pozn. MP). Veľmi zaujímavé je čítať jednotlivé cechové štatúty a porovnávať ich napr. so štatútmi z východného Slovenska.

V záverečnej kapitole Rómovia na Spiši, represie a prevencie sa čitateľ dozvedá o spôsoboch represií rómskeho obyvateľstva v oblasti Spiša, čo je zaujímavým spestrením predkladaného diela. V tejto kapitole je najviac akcentovaná otázka porušovania ľudských práv v minulosti.

Publikácia je veľkým prínosom pre výskum právnej histórie na území Slovenska.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Ľudské práva a slobody na Spiši v minulosti - Alexander Bröstl
Lisabonská smlouva - Naděžda Šišková
28,05 €
Ušetríte 0,79 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
272
Hmotnosť
448 g
Rok vydania
2017
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
OZ Krásny Spiš
Rozmer
145×215 mm
ISBN
9788097253462
Naše katalógové číslo
303760

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0
Čítaj viac
Kúpte spolu
Ľudské práva a slobody na Spiši v minulosti - Alexander Bröstl
Lisabonská smlouva - Naděžda Šišková
28,05 €
Ušetríte 0,79 €

„Z celej strany plnej písmen nezískaš nič alebo len málo, ak ju ukážeš len svojim očiam.“

Walter Pitkin