Knihy
E-knihy
11,91 €

Bežná cena Bežne 12,50 €

Ušetríte 5%

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

11,91 €

Viac o titule

Výnimočné ženy, ktoré sa zapísali do našej histórie.
Cyklus PRVÁ je sériou dokumentárnych portrétov žien, ktoré sa ako „prvé" presadili v rôznych oblastiach života a menili našu spoločnosť k dnešnému obrazu, v ktorom je žena samozrejmosťou vo verejnej sfére. Cyklus je intímnou spomienkou na osobnosti alternatívnych ženských dejín, ktoré zostali popri známych mužských hrdinoch (Štúr, Štefánik či Dubček) takmer neviditeľné.

1. Magda Husáková Lokvencová - Pilotná časť s názvom PRVÁ: Magda Husáková Lokvencová je venovaná manželke Gustava Husáka, ktorá sa do dejín zapísala ako prvá divadelná režisérka. Režírovala diela Brechta aj Majakovského, ako prvá spolupracovala so ženskou scénografkou a ako jedna z prvých žien si tiež vyskúšala televíznu réžiu. Film o výraznej, zrelej a vzdelanej osobnosti, ktorá počas svojho krátkeho - ani nie päťdesiatročného – života stihla získať niekoľko prvenstiev, vznikol v réžii Zuzany Liovej.

2. Irena Blühová - Irena Blühová (1904–1991) je prvou fotografkou. Prvá v prvých rokoch Československej republiky fotografovala vidiek, dedinčanov, tulákov, kreténov, nie „Plickovo nedeľné", ale pofeudálne Slovensko 20-tych rokov. Je prvou autorkou fotografií, ktoré vyjadrujú svoj vlastný názor. Bola skôr pathfinder ako trendsetter, kliesnila cestičku výrazne cez hranice vtedajšieho uvažovania a noriem, avšak o nasledovníkoch vieme málo: až v roku 1974 sa jej zorganizovala výstava a oficiálne si ju všimli teoretici umenia. Stopy jej diela po celej Európe však presvedčia o tom, že ako autorka mala presah cez hranice ČSR. Fotografiu študovala a publikovala, založila skupinu Sociofoto. Je prvou autorkou mužského aktu v slovenskej fotografii. Figuruje medzi zakladateľmi Komunistickej strany, je prvou členkou mestskej rady, slovenskou študentkou Bauhausu!, prvou kníhkupkyňou (kníhkupectvo Blüh na Mariánskej), prevádzačkou rakúskych a maďarských komunistov prenasledovaných fašistami. Na akčnú ženu bol počas jej života 3x vydaný zatykač.

3. Hana Gregorová - Tou prvou, ktorá v slovenskej spoločnosti otvorene pomenovala pokorujúcu situáciu žien na prelome 19. a 20. storočia a podnikala kroky vedúce k ich emancipácii – bola Hana Gregorová. Jedna z našich prvých feministiek. Vymanila sa zo zväzujúcich pomerov malomestskej spoločnosti súdobého Martina a našla spoločnosť medzi umelcami a intelektuálmi nielen v prvej Československej republike ale aj v mnohých európskych krajinách. Svojimi početnými aktivitami vo verejnom živote obhajovala svoje ideály, medzi ktoré okrem nastolenia rovnosti žien patrili ochrana demokracie a zmiernenie sociálnych rozdielov.

4. Beatrix Pospíšilová Čelková - BEATRIX POSPÍŠILOVÁ-ČELKOVÁ. Príbeh tejto „prvej špiónky" má v kontexte celého cyklu „Prvá" svoje osobité miesto. Nie je to žena, ktorá by bojovala o svoje povolanie, ktorá za sebou nechala významné dielo. Jej život je však silným svedectvom o občianskom protifašistickom odboji počas druhej svetovej vojny. Tajnú misiu špiónky mohla dobre plniť možno práve preto, že bola žena. Jej ženské zbrane, šarm, jazykové znalosti, sebaovládanie, nevinne pôsobiaca tvár boli v jej prípade využité vo vojne na tichý podvratný boj s nepriateľom. Časť o Trixi je oživením historickej pamäte o nekomunistickom protifašistickom odboji. Jej príbehom sa zároveň dotýkame stále veľmi nespracovanej témy postavenia našich žien a ich angažovanosti v druhej svetovej vojne.

5. Ľudmila Pajdušáková - Prvá slovenská astronómka.

6. Zora Jesenská - Prvá zakázaná a tabuizovaná slovenská intelektuálka.

7. Soňa Kovačevičová - Prvá etnografka.

8. Izabela Textorisová - Prvá botanička.

9. Magdaléna Schwingerová - Prvá šúdiová speváčka. Prvá interpretka populárnej tanečnej piesne.

10. Ľudmila Šapošníkovová Aujeská - Prvá pilotka.(STV)
Čítaj viac
Kúpte spolu
Prvá - Zuzana Liová, Lenka Moravčíková-Chovanec, Peter Kerekes, Róbert Šveda, Tereza Križková, Jana Bučka, Marek Šulík
Albert Marenčin -
19,82 €
Ušetríte 0,98 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Dĺžka
10x41 min.
Titulky
slovenské, slovenské pre nepočujúcich, english
 
DVD obal
Naše katalógové číslo
300994
Dabing
slovensky 2.0 stereo
Herci

Recenzie

Ako sa vám páčil film?

Kúpte spolu
Prvá - Zuzana Liová, Lenka Moravčíková-Chovanec, Peter Kerekes, Róbert Šveda, Tereza Križková, Jana Bučka, Marek Šulík
Albert Marenčin -
19,82 €
Ušetríte 0,98 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“