Knihy
E-knihy

Slovník anglických vlastných mien v slovenčine

Vydavateľstvo
Kniha-Spoločník, 2006

Slovník je určený pre bežných, ale najmä profesionálnych používateľov slovenčiny, ktorí sa stretnú s anglickým vlastným menom a chcú zistiť jeho výslovnosť, skloňovanie či zapojenie do slovotvorných procesov...

Čítaj viac

12,29 €

Bežná cena Bežne 12,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do 11 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Slovník je určený pre bežných, ale najmä profesionálnych používateľov slovenčiny, ktorí sa stretnú s anglickým vlastným menom a chcú zistiť jeho výslovnosť, skloňovanie či zapojenie do slovotvorných procesov.
Ambíciou Slovníka anglických vlastných mien v slovenčine je aspoň čiastočne zaplniť biele miesto v oblasti výskumu cudzích vlastných mien v slovenčine. Existujúce otázky sa neriešia úzko odborným, akademickým štýlom. Autori chcú výsledky svojho výskumu predstaviť širšiemu čitateľskému okruhu, predovšetkým profesionálnym používateľom spisovnej slovenčiny: prekladateľom, pracovníkom masmédií, moderátorom, redaktorom, jazykovým korektorom, ale aj všetkým ostatným, ktorí sa zaujímajú o jazyk a jazykovedu.
Publikácia je rozdelená na dve časti. Teoretické kapitoly ponúkajú poučenia o základných aspektoch fungovania anglických vlastných mien v slovenčine. Autori sa pokúsili predstaviť ucelenú koncepciu, ktorej východiskom sú výklady o špecifickom statuse cudzích mien v systéme slovenčiny.
V slovníkovej časti sa uvádzajú len základné jazykové údaje o výslovnosti a skloňovaní, pri zemepisných názvoch aj o tvorení slov. To znamená, že slovník má jazykový, nie encyklopedický charakter.
Slovníková časť je rozdelená do dvoch oddielov:
1) Osobné mená a názvy hudobných skupín (vyše 7000 jednotiek). Tu sa nachádzajú osobné mená nekonkrétnych a konkrétnych nositeľov z rôznych oblastí spoločenského života (umenie, veda, politika, šport, šoubiznis a i.), ako aj názvy existujúcich i zaniknutých hudobných skupín rozličných druhov a žánrov populárnej hudby.
2) Zemepisné názvy spolu s odvodenými adjektívami a obyvateľskými menami (vyše 2200 jednotiek). Tu sa nachádzajú názvy geografických objektov, ktoré sa nachádzajú na území štátov Commonwealthu a v anglicky hovoriacich krajinách: Veľká Británia (Anglicko, Škótsko, Wales), Severné Írsko, Írska republika, Spojené štáty americké, Kanada, Austrália, Nový Zéland, Južná Afrika.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Slovník anglických vlastných mien v slovenčine - Martin Ološtiak, Magdaléna Bilá, Renáta Timková
Oheň a krv - George R.R. Martin
34,69 €
Ušetríte 6,11 €

Recenzie, kritiky

Dobrá správa od lingvistov (Slavomír Ondrejovič), Knižná revue

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
266
Hmotnosť
583 g
Rok vydania
2006
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský, anglický
Vydavateľstvo
Kniha-Spoločník
Rozmer
165×235 mm
ISBN
8088814472
Naše katalógové číslo
28222

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

6 hodnotení

4
1
0
1
0

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Slovník anglických vlastných mien v slovenčine - Martin Ološtiak, Magdaléna Bilá, Renáta Timková
Oheň a krv - George R.R. Martin
34,69 €
Ušetríte 6,11 €

„Zaobchádzanie s knihami pripravuje na zaobchádzanie s ľuďmi. To i ono je nevyhnutné naučiť sa rovnakou mierou.“

Nikolaj Michajlovič Karamzin